KOSGEB Kredi

Esnaf Kefalet Kredisi En Üst Limiti Ne Kadar?

Esnaf Kefalet Kredisi En Üst Limiti Ne Kadar?

Şartların sağlaması durumunda esnaflarımız için bir çok kalemde düşük faizli olarak kredi imkanları verilmektedir. Bu kredilerin alt limitleri olduğu kadar bir de üst limitleri vardır. Tabi tüm esnaf alt limitler de gerekli belgeleri tanzim edip, şartlara uygun olması durumunda yararlana bilirken, üst limitler den kredi kullana bilmek için ise biraz daha fedakarlık yapmak zorundalar. Peki! Ticaret yada Esnaf odaları aracılığı ile Türkiye Halk Bankası tarafından verilecek olan ticari araç alımı, işletme döner sermaye masrafları veya işyeri alımları için kredi üst limitleri ne kadardır?

Esnaf Kredilerinin Limitleri Ne Kadardır?

Esnaflarımıza oda üzerinden başvuru yapıldıkları taktir ‘de bir çok alandaki yatırımlar için kredi paketleri Türkiye Halkbank üzerinden sağlanmaktadır. Her ne kadarda 1 ile 12 aya kadar kredi faiz oranları sabit yıllık %4 ise 12 aydan 60 aya kadar da senelik %5 olsa da bu kredilerin paketlerine göre üst limitleri değişiklik göstermektedir. En son 2021 yılında yapılan yeni düzenleme ile kredi üst limitleri aşağıdaki hali almıştır.

İşletme Kredilerinin En Üst Miktarı Ne Kadardır?

Büyük ve küçük tüm esnafımıza kayıtlı oldukları odaları üzerinden başvuru yapmaları halinde ” işletme kredisi ” adı ile kredi verilmektedir. Bu kredinin üst miktarı 200.000 TL (iki yüz bin lira) ‘tır. Esnaflarımıza verilecek olan bu kredi ile tüccarımız işletmesinin ihtiyacı olan hammadde ver döner sermaye giderlerini karşıla bilmektedirler. İşletme kredileri esnafımıza 1 ile 5 yıl vadeli olarak verilmektedir.! Bu krediden teminat olarak ise esnaflarımızdan şunlar talep edilmektedir.

 • Kooperatif kefaleti
 • Çalışan herhangi bir gelir belgesine sahip şahıs kefilliği
 • Taşınır, taşınmaz ipotek
 • Ticari işletme rehini

Esnaf  Ticari Araç Alım Kredisinin Üst Miktarı Ne Kadardır?

Esnaflarımızın işletme kredisinden sonra en çok talep ettiği bir diğer kredi paketi ‘de ticari araç alım kredileridir. Bu kredi ile şartlara uygun olan esnaflarımız 500.000 lira (Beş yüz bin TL) kadar aşağıdaki cins ve modeldeki araç alımlarını sağlaya bilirler.

 • Otobüs
 • Kamyon
 • Minibüs
 • Kamyonet
 • Çekici
 • Taksi (otomobil)

dahil olmak üzere plaka ve dolmuş yada taksi hat alımlarına kadar kredi kullana bilmektedirler.! Bu kredi ile esnaflarımız sıfır olduğu gibi 2.el ticari araç alımları içinde istifade edebilmektedirler. Ancak;

 • Sıfır araç alımlarında esnafımıza kredi aracın fatura bedelinin KDV dahil olmak üzere fatura bedeline kadar çıkar iken.,
 • 2. El ticari araç alacak olan esnafımıza kredi aracın kasko değerinin %70 kadar çıkmaktadır. (Yani KASKO DEĞERİ 100.000 lira olan bir araç için her ne kadarda kredi üst limiti 500.000 lira olsa da en fazla 70.000 liraya kadar kredi kullana bilirsiniz.!)
Ticari araç kredisi üst limitleri

Ticari araç kredisi üst limitleri

Ticari araç kredilerinde vade 60 ayı geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır. İkinci el ve sıfır araç alımları için başvuru işlemleri mutlaka TİCARİ ARAÇ ALINMADAN ÖNCE yapılmalıdır.!

Ticari İşyeri/Dükkan Alımları İçin Kredi Üst Limiti Ne Kadardır?

Her esnafın hayali işletmesinin kendisinin olmasıdır. İşte bu fırsatta tamda sizler için kendi iş yerini alacak olan esnafa tanınan üst limitli kredinin miktarı 2021 tarihi itibarı ile tam 500.000 (Beş yüz bin Lira). Toplu yada münferit olarak alacağınız iş yerleri için odanız üzerinden başvuru yaptığınız taktirde 500.000 liraya kadar kredinizi 120 ay (10 Sene) vadeli olarak kullana bilirsiniz. Bu imkandan da yararlana bilmeniz için yine iş yerinizi satın almadan önce mutlaka başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İşyeri kredisi kullanacak olan esnafa verilecek olan nakit dükkanın ekspertiz değerinin en fazla %75 kadar verilmektedir. Yani, satın alınacak olan dükkan 300 bin lira ise size 225 bin liraya kadar kredi kullandırılacaktır.

Aylık Eşit Taksit Ödemeli Esnaf Kredileri

Esnaflarımıza verilen bir diğer kredi de aylık eşit ödemeli esnaf kredisidir. Bu kredi bir neyi ihtiyaç kredisi gibi olup en üst miktarı ise en fazla 200.000 liradır. Kredinin vadesi ise 12 aylık yada 24 aylık olarak planlanmaktadır. Krediyi kullanacak olan esnaflarımızdan şahıs kefalet istenilmektedir. Kefalet sorunu olan esnaflarımız KGF Kredi Garanti Fonu başvurusunda buluna bilirler. Ayrıca, kredi için esnafımıza ‘dan ipotek ve ticari işletme rehini ‘de talep edilmektedir.

İskonto Kredisinin Üst Limiti Ne Kadardır?

Esnafımızın kısa vadeli ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile oluşturulmuş olan bir kredi paketidir. Bu neden ile kredinin vadesi ise en fazla 9 aydır. Kısa süreli işletmenin giderlerinin karşılanması amacı verilen bu paket emre muharrer senetlerin iskontosu şeklinde esnafa kullandırılır. Kredinin teminatı olarak yine odanız ön plana çıkmaktadır. Ayrıca esnafımızdan şahız ve ipotek değeri olan bir mülkiyet istenildiği gibi ticari işletme rehini ‘de talep edilmektedir. İskonto kredisinin üst limiti ise en fazla 200.000 lira olmaktadır!

Ticari araç yenileme kredi üst limitleri ne kadar

Ticari araç yenileme kredi üst limitleri ne kadar

Taşıt Onarım Servis Aracı ve Kamyonet Yenileme Kredileri

Şoför esnafa sağlanan bu kredi ile ticari taşıtınızın bakım onarım dahil olmak üzere lastik ve yedek parça alımlarınızı sağlana bilinmektedir. Bu kredinin üst limiti en fazla 200.000 lira olup, iskonto kredisi şeklinde kullanacaklar için en fazla 9 ay vade verilir iken işletme kredilerinde ise bu vade 5 seneye kadar çıkmaktadır.! Ayrıca, yine şoför esnafımız eskiyen ticari araçlarını 10 yılı doldurmaları halinde üst limit olarak 200.000 lira kullanabilir 60 ay vadeli olarak geri ödeye bilmektedirler.

Ticari araç bakım onarım kredi üst limitleri

Ticari araç bakım onarım kredi üst limitleri

Tüm bu imkanların bütün kesintileri dahil elinize net geçecek rakamın ne kadar olduğunu Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu üzerinden göre bilirsiniz.!

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Serkan dedi ki:

  Sıfır ticari taşıt almak istiyorum. Kredi üst limiti ne kadar . Ve kaç yıllık cekebiliyorum.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   500 bin TL ama %70 kadar kredi kullana bilirsiniz.

 2. Eyüp dedi ki:

  Ticari arac aliminda %70 verilirken mevcutdaki aracimizida rehin vererek bu oarani yukseltebilirmiyiz.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır yükseltemezsiniz.

 3. Gulten ersoy dedi ki:

  Mevcut 200.000 kredi devam ederken sufir arac alimi olursa 500.000 tl kullanilabilirmi

 4. Gulten ersoy dedi ki:

  500.000 tl arac alımı ile ilgili limit artisi olacak mi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şuan bir duyum almadım. Aldığım zaman düzenleyeceğim