Hibe Kredi

60 Ay Vadeli Esnaf Kefalet Kredisi 500.000 TL Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kredisi nasıl, nereden alınır? Adımlar halinde başvurusu için gereken şartlar nelerdir ile birlikte anlattık. Bu anlatıma geçmeden önce kullanabileceğiniz tüm esnaf kefalet kredileri özellikleri nelerdir? Biraz bundan bahsedelim. 1- Halkbank üzerinden 60 ay geri ödemeli verilmektedir. 2- 2023 yılında üst limiti en fazla 350.000 TL de 500 Bin TL’ye çıkarılmıştır. 3- Aylık taksit ödemeleri ise isteğe bağlı olarak 3 ila 6 ayda 1 ödemelidir. 4- Güncel faiz oranı ise yıllık %7.5 aylık ise %0.62 olmaktadır. 5- Döner sermaye ihtiyaçları haricinde 2 tane daha özel kredi verilir. Bunlar ise 120 vadeli işyeri, 84 ay geri ödemeli ticari araç satın alınması için olanlarıdır. İşletme kredisi haricinde verilen bu iki kredinin de faiz oranları aynıdır.

60 Ay Vadeli Esnaf Kefalet Kredisi 500.000 TL Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Genel olarak esnaf kefalet kredisinin özelliklerini bu şekildedir. Daha detaylı olarak ise hemen ⇓ da yer almaktadır. Meslek odası kefaletiyle verilen bu 3 ticari kredilerin nasıl alınacağı da hemen devamındaki başlıklarda bulunmaktadır.

TESKOMB Esnaf ve Sanatkarlara Özel Verilen Krediler Nelerdir?

TESKOMB, Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerine sağladığı en büyük avantaj, kesinlikle hazine faiz destekli kredi verilmesine aracı olmasıdır. Meslek odası kefaletiyle Halkbank üzerinden verilen bu kredilerin en başında ise İşletme Kredisi gelmektedir. İşletme kredisinin verilmesinin amacı; esnafın döner sermaye ihtiyacının karşılanması içindir. TESKOMB üyesi esnafa özel verilen krediler sadece işletme kredisiyle ile kalmamaktadır. Zaman içinde esnafın ihtiyaçlarını tedarik etmek amacıyla farklı kredi türleri de oluşturulmuştur. Esnafa özel olarak TESKOMB ve Türkiye Halk Bank aracılığıyla verilen bu kredi türleri nelerdir derseniz?

TESKOMB Kredi Türleri & Özellikleri Nelerdir?
Kredi İsmi Kredinin İçeriği Üst Miktarı
İşletme Kredisi Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçları için verilir. 60 ay vadeli 500.000 TL üst limitli olarak verilmektedir.
İş Yeri Edinme Kredisi Esnafların faaliyet gösterdikleri yada gösterecekleri iş yerlerini satın almak için verilen kredi türüdür. 120 ay vadeli olarak verilir. Tam 1.500.000 TL üst limite sahiptir.
Ticari Taşıt Edinme Kredisi Esnafın ihtiyaç duyduğu sıfır ve 2.el ticari araç açımları için kullandırılan kredi türüdür. 84 ay vadeli olarak verilir. En fazla 1.500.000 TL olarak verilir.

TESKOMB ortaklarına verilen bu 3 kredinin geri ödeme planını size farklı bir sayfamızda oluşturduk. Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Robotu sayfamızda kullanacağınız kredi miktarına göre 3 ayda 1 geri ödeme planınızı böylece göre bilmektesiniz. Şartlarının ve gerekli evrakların neler olduğunu ise bu sayfamızda ⇓ bulabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredisi Şartları Nelerdir? (İşyeri, Araç, İşletme)

Esnaf ve Sanatkarlar kredisi şartları; İşletme, Araç ve İşyeri alımları için hepsinde aynıdır. Aranan bu şartlar ise, bağlı olduğunuz meslek odası ve Halkbank tarafından aranmaktadır. Dolayısıyla sadece meslek odası tarafından aranan şartları sağlamanız, işletme yada ticari araç veya işyeri kredinizin kesin onay alacağı anlamına gelmez. Aynı zamanda Türkiye Halk Bankası tarafından aranan şartları da haiz olmalısınız. Hem Halkbank hem de Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından aranan tüm bu şartlar peki nelerdir?

 1. Esnaf ve sanatkar olmanız ve sicil kaydınızın bulunması gerekir.
 2. İş yerinizin faaliyette olması.
 3. En az 3 aylık esnaf odasına kayıtlı olunması.
 4. İşletmenizin bağlı olduğunuz meslek odası sınırları içerisinde faaliyet göstermesi.
 5. Banka Findeks KKB kredi notu değerinizin yüksek olması. (1300 puan en az)
 6. İşletme kredisi kullanılması durumunda en az 2 kefil + çekilecek kredinin %125 kadar ipotek sağlanması.
 7. Devlete herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası üzerinden Halkbank tarafından verilen 3 kredi türünün de başvuru şartları bunlardır. Başvuru esnasında yanınız da bulundurmanız gerekilen evrakların listesi ise hemen aşağıda yer alır.

Şartlara uygun esnaflardan istenilen işte tüm o gerekli evrakların listesi.

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

ESKKK odaları aracılığıyla Türkiye Halk Bankası üzerinden esnaflara 3 farklı kredi verilir. Bunlardan en çok rağbet göreni de kuşkusuz ki İşletme Kredisi olmaktadır. Nakdi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla esnafa verilen İşletme Kredisi harici 2 tane daha kredi türü yer alır. Bunlardan biri faaliyet gösterdikleri veya gösterecekleri işyerlerinin satın alınması için verilen İşyeri Satın Alma kredisidir. Diğeri ise ticari araç ihtiyaçların doğması durumunda verilen Ticari Araç Satın Alma kredisi olmaktadır. Esnaf odası aracılığıyla Halkbank tarafından verilen bu 3 kredi türünün başvuru şartları ise yukarıda yer verdiğimiz gibi aynı olmaktadır. Başvuru için talep edilen gerekli evraklara ise kredi türüne göre ek belgeler istenilir. İstenilen tüm bu belgeler ise şunlardır.

 • Kredi talep formu (meslek odasından alabilirsiniz. Yada bir alt başlığımda bu formu bulabilirsiniz.
 • Başvuruda bulunan esnaf ve kefillere ait T.C. nüfus cüzdanı.
 • Esnaf sicil ve kayıt belgesi.
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • Kefillere ait gelir belgeleri.
 • İpotek edilecek mülkiyete ait tapu.
 • Kredi devlet faiz destekli olduğu için vergi dairelerinden alınacak olan ”BORCU YOKTUR” yazısı!
 • Dükkan satın alacaklar dan tapu belgesi.
 • Ticari araç satın alacaklardan ise sıfır ise fatura ikinci el ise araca ait ruhsat belgesi.

Aranan şartlar ve gerekli olan belgeleri tanzim eden esnaflarımız aşağıdaki yol haritasını takip ederek müracaatlarını gerçekleştire bilirler.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Kredisine Nasıl Başvurulur? (Forum & Dilekçe Örneği)

Esnaf Kefalet Kooperatifi kredisine nasıl başvuru yapılır? Nereye gidilerek müracaat edilir? Biliyorsanız en doğru yerdesiniz. Çünkü, başvuruda bulunacak olan esnaflarımız için sadece yol haritasını anlatmakla kalmıyoruz. Harici, meslek odası kredisine başvuru yaparken ihtiyacınız olan hem sizden hem de kefillerden talep edilen dilekçe örneklerini dahi paylaşıyoruz. Böylece meslek odası işletme, ticari araç ve işyeri satın alma kredisi başvurusunda hiç bir zaman kaybı yaşamamış olacaksınız. Bunun içinde sırasıyla yapmanız gerekenler de şunlardır.

 1. Bağlı olduğunuz Esnaf Kefalet Kooperatifine yukarıda yer alan belgelerle şahsen gidiniz. Kefilinizi ister yanınızda getirin isterseniz bilgisayarınıza Kefillerin Doldurması Gereken Dilekçe Örneği indirin ve doldurtun. blank
 2. Kredi başvuru formunu meslek odanızdan temin ederek doldurun. Yada Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Dilekçe Örneği buradan bilgisayarınıza indirerek doldurunuz. blank
 3. Tüm başvuru formu ve belgeler teslim edildikten sonra kredi başvuru süreci başlar. blank
 4. İlk adım burada ESKKK tarafından yapılan istihbarattır. Bu istihbarat sonucu haftada belli günlerde oda yönetimince yapılır. blank
 5. Sorgulama sonucu olumlu olması durumunda kredi başvuru evrakları Türkiye Halk Bankasına iletilir. blank
 6. Halkbank’ta Findeks KKB notu + Kredi Kullanım Limiti dahilinde başvurunuzu değerlendirir. Bu iki kritere sahip ve evraklarınıza da tam ise krediniz onay alır. blank

Toplamda bu süreç ortalama olarak 15 gün kadar sürmektedir. Kredi türünün işyeri satın alma olması durumunda ekspertiz değerlendirmelerinin de sürece dahil olmasıyla biraz daha uzaya bilir.

TESKOMB tarafından paylaşılan bu başvuru yol haritası!  bu bağlantımızdan da isterseniz sizlerde göre bilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 18 Ortalama: 3.4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 211 YORUM
 1. Fehmi sarac dedi ki:

  Devlet kredi vereceğiz esnafa diyor kredi vermemek için işi zorlaştırıyor 1300 puan istiyor nasıl oluyor insanları neden bu kadar zor durumunda bırakıyorsunuz benim 1175 puanım var ipotek verme imkanimda var ama alamıyorum böyle bir adaletizlik olmaz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Deprem bölgesindekilere özel olarak verilecek. O son duyduğunuz o Fehmi bey. Kredi puanına gelince de çok haklısınız, rehin gösteriyor esnafımız bunun üzerine bir de iki kefil getiriyorlar halen kredi puanını dikkate alıyorlar. Bu arada kredi skorunuz da aslında çok da kötü değil. En azından riskli bölgede değil.

1 19 20 21