KOSGEB Kredi

Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın 8 Önemli Yolları


Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın 8 Önemli Yolları

Kadın ve erkek tüm çalışanların en büyük hayali kuşkusuz ki emekli olmaktır. SGK pirim ödemenizi tamamlayıp bir de yaşınız geldiği zaman iyi bir emekli maaş alarak kalan yaşantınızı idam ettirmek için bazı önemli kriterlere çok dikkat etmelisiniz. Emekli olunca yüksem maaş almak isteyenler sizlere tavsiye edeceğimiz 8 önemli unsura dikkat ederseniz ekonomik anlamda rahat bir yaşantı sürdüre bilirsiniz.

Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın Yolları Nedir?

Emekli olunca yüksek maaş almanın yollarından bir çok kişi yanlış bilgiye sahiptir. Bunların en başında ise uzun yıllar çalışıp, prim gün sayısını doldurmanız halinde halen prim ödemesinin yapılması gelmektedir. Bunun aksine bu durum ise özellik ile asgari ücretli çalışanlar yada biraz üzerinde maaş alanların prim günlerini doldurmaları halinde çalışmaya devam etmeleri emekli maaşlarının düşmesine neden olacaktır. Emekli olunca yüksek maaş almanın burada en önemli olanı ne uzun süre çalışmak nede fazla prim ödemesi yapmaktır. Yüksek emekli maaş almak için en önemli olan kuralar ‘dan ilki çalışma hayatında iken yüksek pirim ödemesinin yapılmasının sağlanmasıdır.!

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alabilirim?

Emekli olunca yüksek maaş almanın 8 yoluna geçmeden önce sıklık ile çalışanlar tarafından sorulara değinmek istiyoruz. Eminiz ki bu soruların bir çoğunu sizlerde cevapları ile birlikte aramaktasınız. İşte, çalışanlar tarafından sıklık ile emekli maaşının yükselmesi için sorulan o sorular.

 1. Emeklilik zamanı gelse bile yüksek emekli maaşı ala bilmek için çalışmaya devam etmeli miyim ?
 2. Aktif olarak çalışırken emekli maaşının yüksek tutmanın yolları nelerdir ?
 3. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam etsem, acaba emekli maaşım düşer mi ?

Özellik ile bu merak edilen 3 sorunun yanıtını sizler için vereceğiz.

Yüksek emekli maaşı alabilmek için çalışma hayatındaki son 3,5 yıl çok önemli!

Bilindiği gibi emekli olabilmeniz için 3 kuralı sağlamanız gerekmektedir. Bunlardan biri prim gün sayınızı doldurmak, bir diğeri yaşınızı doldurmak biri de belli bir süre çalışıyor olmanızdır. Bu 3 kural da yaş ve prim günlerindeki süre sigorta başlangıç tarihine göre değişiklik göstermektedir. Özellik ile 1999 yılı sonrasında ise değişen konun ile emekli olmak için ödeme prim gün ve yaş sınırları ciddi olarak değişmiştir. 1999 öncesinde aranan çalışma süresi kalmış lakin istenilen diğer 2 kriter ciddi bir şekilde artmıştır. Tabloda sizinde göreceğiniz gibi emekli olabilmek için sigorta başlangıç tarihine göre yaş ve doldurmanız gereken pirim gün sayıları mevcuttur. Kadın ve erkekler için oluşturan bu tabloda yüksek maaşlı emekli olmak için son 3,5 yıldaki pirim ödemenizin miktarı çok önemlidir.

Emekli olabilme tablosu

Emekli olabilme tablosu

Ayrıca, son 3,5 yıldaki pirim ödemesinin yanı sıra emekli maaşı bağlanırken kişinin işçi mi? memur mu? yoksa BAĞ-KUR ‘lu mu? olup olmadığına bakılmaktadır. Ayrıca günümüzdeki sistem son 3,5 yılda hangi meslek dalında iseniz sizi ona göre emekli etmektedir. Diyelim ki 15 yıl SGK işçisi olarak çalıştınız ve emekli olmanıza 3,5 yıl kaldı ve memur oldunuz, sistem sizi emekliliği memur sınıfında etmektedir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışırsam Maaşım Düşüyor Mu?

Şimdi merak edilen diğer bir sorunun yanıtını vermek istiyoruz. Emeklilik için gün ve prim ödemeniz dolmasına rağmen çalışmaya devam ederseniz alacağınız emekli maaşı düşer mi ? Bu sorunun ne cevabı özellik ile asgari ücret yada biraz üzerinden maaş sahipler için evet ‘tir. Nedeni ise emekli olduktan sonra aylık bağlanma oranları düştükçe direk bunun emekli maaşınıza yansıyacağı için düşmesidir. Ne kadar bir düşüz olur ise derseniz bu aya göre 1 ile 3 TL olacak belirlenmektedir. Yani;

 • 12 ay için en fazla 36 TL en az ise 12 TL bir düşüş olacaktır.

Ama bu asgari ücretin 3 veya 4 katı kadar maaş alanlar için ise böyle değildir. En az 8.000 veya 9.000 TL gibi net bir maaşa sahip olanların emekli maaşları ise çalıştıkça artmaktadır. Bunda ise maaş kadar aslına bakılır ise ödenen pirimin tavan seviyesi ‘de çok önemlidir. Yani 6.000 TL maaş alıp sigorta priminiz en alt kademeden yatar ise yine çalıştıkça emekli maaşınız düşecektir. Dolayısı ile çalıştıkça emekli maaşınızın düşmemesi için

 • Yüksek maaş alıp, tavandan sigorta pirim ödemenizin yapılması gerekmektedir.

Emekli Olunca Yüksek Maaş Almak İçin Bu 8 Uyarıya Dikkat Edin!

Emeklilere ayrıcalıklarını sürekli sizler ile platformda sıralamak tayız. Daha önce Emeklilere düşük faizli ihtiyaç kredisi almak için 2 tüyo ‘dan bahsetmiştik. Şimdi ise yüksek emekli maaşı alabilmeleri için çalışanların dikkat etmesi gereken 8 uyarımızı yapıyoruz.

 1. SGY ‘ya pirim ödemenizin yüksek olarak bildirilmesi en önemli etkendir.
 2. Pirime esas bildirimizi tavandan yapınız
 3. Maaşınızın yüksek olması emekli maaşınızın yüksek olması demek değildir. SGK pirim ödemenizin asgari ücret üzerinden gösterilmediğine dikkat ediniz.
 4. Pirim ve ikramiye gibi ödemelerin prim esas kazancına eklendiğinden emin olun.
 5. Birden fazla yerde sigortalı olarak çalışmak emekli maaşınızı arttıracaktır.
 6. SSK üzerinden emekli olmak BAĞKUR üzerinden emekli olmaktan daha üstündür. Bu neden ile imkanınız var ise SSK olarak statü değiştiriniz.
 7. Emeklilikte son 3,5 yılda en azından tavan üzerinden pirim ödemesi bildirimi yapınız.
 8. Kadınlar için doğum erkekler için askerlik ve yurt dışı borçlanmaları sosyal güvenlik tavanı üzerinden ödeme yapılır ise emekli maaşları olumlu yönde etkilenir.

"Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın 8 Önemli Yolları" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın 8 Önemli Yolları" - 4 YORUM
 1. tamer güneş dedi ki:

  selamlar
  01,01,1973 doğumluyum
  01,01,1997 ssk girişim var. 01,03,2005 bağkurlu oldum.yüksek emekli maaşı almak için ne zaman ssk lı olmam lazım. çok teşekkür ederim. not : ssk dan bağkura geçişte boşluk yok

  1. Baran dedi ki:

   Tamer bey bağkurdan yaşa takılmadan emekli olacağınızı yazdı Ali tezel bence araştırın SSK lı olursanız 15 yıl fazla beklersiniz

 2. Hayri aslan dedi ki:

  Merhaba ben serbest ticaret yapıyorum ve isteğe bağlı sigorta yatırıyorum ödemeleride kendim ayarlıyorum en son 2400 tl de kaldım ve halen böyle ödüyorum bazen tüm kazancımı yatırıyorum emekli olunca yüksek maaş alayım diye Sorum böyle devam edeyim mi azaltıp yükselteyim mi yaşım 51 ortalama beş yıldır ödüyorum 500 tl den başladım bana ne kadar yüksek ödersen o kadar yüksek maaş alırsın dediler eskidende 01/04/1981 tarihli sigorta girişim ve burdan 2000 günüm ben nasıl devam etmeliyim yüksek maaş almam için Şimdiden çok teşekkür ederim ve sağlıklı bir hayat dilerim

 3. Arzu dedi ki:

  5799 prim gunum var isten ayrıldım istege bagli ek5 tarim sigortası yaptırdım 913 tl aylık ödemem bu emekli olunca maaşını nasil etkiler düşük maaş alırmıyım

KOSGEBKrediler.Com