Hibe Kredi

1.150 TL Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? (Ne Zaman Son)

Devletimizin ihtiyaç sahiplerine bir çok yardım ve destekleri bulunmaktadır. Yapmış olduğu bu yardım ve desteklerin arasında maddi yardım haricinde doğalgaz fatura yardımı da vardır. Zor durumda olan vatandaşlarımız için geçmiş dönemlerde ısınma yardımı olarak kömür verilmekteydi. Fakat 2022 yılında sadece kömür olarak değil, doğalgaz faturası desteği olarak ta verilecektir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık illerin sıcaklık oranına göre 450 TL ila 1.150 TL arasında destek yapılacağının bilgisini verdi. Bu yıl başlayan doğalgaz fatura desteğinin miktarı il ve ilçeye göre değişiklik gösterecektir. Sebebi ise doğu tarafındaki illerimiz ile ege tarafındaki illerimizin sıcaklık oranının aynı olmamasıdır.

1.150 TL Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? (Ne Zaman Son)

Peki 2022 yılında belirlenmiş olan, hane başına verilecek doğalgaz yardımı kimlere verilir? Hangi şartları kapsamaktadır? Sağlanan bu yardım için başvurular nasıl ve nereden yapılır? e-Devlet üzerinden yapılan başvuru formuna kadar tüm detayları aşağıdaki yazımızda sizler için paylaştık.(Ne zaman son olduğunu yorumlardaki arkadaşların paylaşımlarına göre öğrenebilirsiniz.)

Doğalgaz Fatura Yardımı Ne Kadar? Kimlere Verilecek?

Doğalgaz fatura yardımı kimlere verilecektir? Sorusuna geçmeden önce sizlerle çok önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere devletimiz ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza yönelik bir çok yardım ve desteklerde bulunmaktadır. Yapılan bu desteklerin en başında okumak isteyen, fakat durumu olmayan çocuklarımıza yönelik ”SED YARDIMI” vardır. Bu yardım sayesinde bir çok öğrencimiz rahatlıkla eğitim hayatlarını sürdürebilmektedir. Devletten Öğrencilere 2022 Ocak Ayı SED Yardımı hakkında bilgi almak için buraya bırakmış olduğumuz adresi tıklamanız yeterli olacaktır. 2022 yılında yapılan son açıklamaya göre yine ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek doğalgaz fatura destek yardımı yapılacaktır. Bu sayede kışı zor şartlarda geçiren vatandaşlarımız bir nebzede olsun rahatlamış olacaklardır. Peki ya bu verilecek olan doğalgaz fatura desteği ne kadar? Kimler yaralanabilecek? derseniz. İşte yanıtımız.

 • Teknik ve bilimsel çalışma yapılarak, ısıl haritaya göre belirlenmiş olan rakamlar 450.00 TL ila 1.150.00 TL arasında olacaktır.
 • Daha önceki yıllarda kömür yardımı alan
 • Durumu iyi olmayan
 • Zor şartlarda hayat mücadelesi veren
 • Belirlenen şartlara uyum sağlayan

Tüm vatandaşlarımız bu yardımdan yararlanabileceklerdir.

 • Devletimiz kadınlarımıza yönelik yardımlarda da bulunmaktadır. Özellikle de Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı yapmaktadır. Şayet sizlerde bu vasıflar altındaysanız, yapılan yardımlardan neden yararlanmıyorsunuz ki. Tek yapmanız gereken vermiş olduğumuz linki tıklayarak gerekli olan bilgilere ulaşım sağlamak olacaktır.

Evet gördüğümüz üzere doğalgaz yardım desteği yapılıyor. Peki ya ihtiyaç sahiplerine yapılacak olan bu doğalgaz yardım desteğinin şartları nelerdir? Haydi gelin şimdi hep birlikte onları görelim.

Doğalgaz Fatura Yardım Desteği Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardımı kimlere yapıldığını ve miktarının ne kadar olduğunu yukarıda gördük. Şimdi sıra geldi. Senelik 3 milyar liralık ve 4 milyon haneyi hedefleyerek yapılacak olan doğalgaz yardım desteği hangi şartları kapsamaktadır.

 • Üzerine kayıtlı olan hiç bir şekilde gayrimenkulünün olmaması,
 • Kıyıda köşede yüksek miktarda bir birikimi olmaması,
 • Kirada olması,
 • Hanede bulunan kişi sayısına göre hanenin aylık gelirinin yüksek olmaması,
 • Başvuruda bulunmuş olan kişinin hakkında yapılacak olan gelir testinde, sorunla karşılaşılmış olmaması,
 • Diğer vakıflardan yardım ve destek almamış olması

gerekmektedir. Bu şartları taşıyan vatandaşlarımız, verilecek olan doğalgaz fatura yardım desteğinden yararlanabilirler. Tabi öncesinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Peki şimdi sıra geldi, doğalgaz fatura yardım desteği başvurularını nereden ve nasıl yapılacağına. Yazımızın devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl, Ne Zaman Yapılacak?

Isınma desteği alamaya hakkı olan vatandaşlarımız bu yardımı ister kömür olarak isterse de doğalgaz fatura yardım desteği olarak alabiliyorlar. Alt yapısı mümkün olan yerlerde doğalgaz fatura desteği olarak devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu yardımdan yaralanmak için başvurular Şubat ayının ikinci yarısında yapılmaya başlanacaktır.

blank

Doğalgaz-Yardım-Başvurusu-Nasıl,-Ne-Zaman-Yapılacak

Ödemeler ise Mart ayının ikinci yarısından itibaren verilecektir. Devletimiz tarafından yapılan yardımlara nereden ve nasıl başvurulur. Yukarıda da belirttiğim üzere bir çok yardım ve destekler bulunmaktadır. Bu yardımların hangisine başvuruda bulunmak istiyorsanız, genel olarak hepsinde aynı yolu izlemeniz gerekecektir. Başvuruların yapılacağı yerler, bulunmuş olduğunuz il veya ilçedeki

giderek, görevli kişilerin yönlendirmeleri ile bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Hak sahibi olan kişilerin ödemeleri PTT kartlarına yapılmaktadır. Direk doğrudan doğruya kişinin hesabına yatırılacaktır. Başvuruda bulunan kişi faturasını götürerek PTT deki hakkı ile ödemesini geri almış olacaktır.

Tabi ki sadece bu yollar ile değil, yapacağınız başvuruyu e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Cevabımız aşağıda👇ilerlemeye devam edelim.

Doğalgaz Yardım Başvuru Formu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır? Sonucu Sorgulama

2022 yılında teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte tüm başvurular e-Devlet üzerinden yapmak mümkündür. e-Devlet kaydı olan, e-Devlet kullanan, e-Devlet hesabı olan tüm vatandaşlarımız başvurularını e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilir. Şayet sizlerin hala bir e-Devlet kaydınız yoksa kolay bir şekilde alma yöntemini sizlerle paylaşabilirim. Daha önceki yıllarda PTT gidip, sıra alarak ve belli bir ücret karşılığında e-Devlet şifresine sahip olmaktaydınız. Fakat şuan hiç bir şekilde sıra beklemeden evinizin bir köşesinde oturarak e-Devlete sahip olabilirsiniz? Nasıl mı? Çok kolay adımlar ile yapmanız gereken PTT’ye Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Alınır Mı? 4 Yolla Bedava Nasıl Alınır? adresinden yola çıkmak olacaktır. Sizler için gerekli olan tüm bilgiler vermiş olduğumuz adres üzerinde adım adım verilmiştir. O adımları takip ederek sadece 5 dakikada e-Devlete sizlerde sahip olabilirsiniz. Vermiş olduğumuz yöntemler ile e-Devlet hesabına sahip oldunuz. Şimdi gelelim başvuruyu nasıl yapacağınıza.

 • İlk olarak buradan giriş yapmalısınız. Aşağıda resimde gördüğünüz üzere ”T.C Kimlik Numaranızı” ve ”e-Devlet Şifrenizi” girmelisiniz.

  blank

  e-devlet-giriş

 • Giriş yaptıktan sonra açılan ekrandaki resimde görmüş olduğunuz aramam butonuna

  blank

  Arama-butonu

 • ”Sosyal Yardım” yazmanız gerekecektir. Sizlere sunulan menüler arasında bulunan ”Sosyal Yardım Başvuru Hizmetini” tıklamanız gerekmektedir.

  blank

  sosyal-yardım

 • Açılan menü üzerinde karşınıza çıkacak 2 seçenek bulunmaktadır. Burada ”Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı/ Sosyal Yardım Başvuru Hizmetine” giriş yapmalısınız.

  blank

  Sosyal-yardım-başvurusu

Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşeden YENİ BAŞVURU diyelim. blank

Çıkan metni okuyalım ilgili kutucukları tıklayalım ve sonra BAŞVUR diyelim. blank

Kimlik bilgilerimizi kontrol edelim doğru ise DEVAM ET diyelim. blank

Sizlerden istenilen bilgileri eksiksiz olarak tamamlayalım. En altta yer alan ”İhtiyaç ve taleplerinizi açıklayınız.” bölümüne ise; ”Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında verilen doğalgaz yardımına ihtiyacım var. Başvurumun kabul edilmesini arz ederim. ” şeklinde talebimizi girelim. Sonra DEVAM ET diyelim. blank

Daha sonraki ÖN İZLEME ve İŞLEM SONUCU adımlarında sağlanmasıyla birlikte doğalgaz yardım başvurumuz tamamlanmış olacaktır. Şimdiden sizlere hayırlı olsun diyorum umarım başvurunuz onaylanır. Sonucu yine e-Devlet üzerinden aynı yolu izleyerek görebilirsiniz. Ben sizlere yardımcı olmak adına aynı yolu izleyerek başvuruda bulundum. Ve sonucunu resimde de görmüş olduğunuz üzere ”Süreç Devam Ediyor” diye aldım.

blank

sonuç-sorgulama

Bizi takip etmeye devam edin. Sonuç onaylandığında sizlerle yine burada paylaşmış olacağım. Son olarak doğalgaz yardım ödemelerinin ne zaman verileceğiniz yazımızın devamında sizin için paylaştım.

Doğalgaz Yardım Ödemeleri Ne Zaman Verilecektir?

Doğalgaz yardım desteği için başvuruda bulundunuz. Tüm şartlara uyum sağladığınız görüldü ve başvurunuz onaylandı. Peki ödemeyi ne zaman alacaksınız. Ödemeler geçen yıllarda yapılan kömür yardımları gibi iki eşit taksitlere bölünmektedir.

 • İlk ödemenizi Mart ayının ikinci yarısından itibaren almış olacaksınız.
 • İkinci ödeme ise Ekim ayında yapılacaktır.

Hedeflemiş oldukları hane sayısı yukarıda da söylediğimiz üzere 4 milyon hane olmaktadır. Geçen yıllardaki yapılan kömür yardımının neredeyse 2 katı hane sayısıdır. Bu durumda sadece kömür alanlara yapılan bir destekte olmamaktadır. Konu hakkında bizlere sormak istediğiniz sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Cevapları gün içerisinde sizlere vermiş oluruz.

Aynı şekilde devletimizin vermiş olduğu yardımlardan yararlanan arkadaşlarımız da bizimle paylaşım yaparsa mutlu oluruz. Bu sayede diğer ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız da yararlanmış olur. Sonuçta bu yardımlar muhtaç olan tüm vatandaşlarımız için verildiğini unutmamalıyız.

Sosyal destekler verildikçe bilgi sahibi olmak için sitemizin bildirimleri aktif etmenizi tavsiye ederim. Bununla birlikte https://www.youtube.com/kredim kanalına da abone olmanız sizin menfaatinize olacaktır.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Gül dedi ki:

  İlk yorum benden gelsin…keşke zam yapmasalardıda bu desteği de vermeseydiler..sed yardımını bile zar zor günü geçiyor verdikleri yok..verdikleri doğagaz bir aylık yakılan para ist için özellikle..paylaşım için teşekkürler belki yardım için başvuru yapan çıkar..

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Gül hanım, iyiki varsınız.

 2. Tuğba dedi ki:

  Verecekleri tutar aman aman kaç aylık faturayı karşılayacak ki en düşükte yaktıgımız halde 465 lira geldi yanan 2 oda ve mutfak sırf denemek için basvurdum şuan sosyal yardımlaşma heyetinde görüşülmek üzere kabul edilmiş yazıyor
  Hayırlısı bakalım keşke zamlara bir dur deseler gerçekten ay sonunu getirmekte zorlanır olduk temel ihtiyaçlar bile lüks gibi oldu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Eskişehir, çok soğuk buna rağmen iyi bile gelmiş. Azda olsa fayda faydadır ama ne yapacaksın.

   1. Tuğba dedi ki:

    Aşırı soğuk vallaha kombi 2 de daha fazlasını açamıyoruz buna da şükür diyelim hemşerim napalım

 3. Asli dedi ki:

  Sayin admin..bnim sorum olucak ben ABB den bu ucuncu ve son aymis gaz yardimi aldim..simdi subatin ikinci haftasinda ashcb nin gaz yardiminin mracati acilcakmis bende basvursam verirlermiki yoksa sen almissn blediyeden derlermi son belediye gaz yardimida bugun yatti basvurabilirmiyimki

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Belediye yardımları farklı hanım efendi, bu yardımda daha netlik kazanmadı. Verilince sayfayı güncelleyerek sizlerle paylaşacağım.

 4. Tuğba dedi ki:

  Benimde süreç devam ediyor diyor sosyal yardım sayfasında da diğer aile yardımı adı altında görünüyor sizinde oylemi admincim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ben başvuru yapamıyorum, dul erkeklere vermiyorlar 🙂

   1. Tuğba dedi ki:

    Aaaâaa

    bilmiyordum bak bunu :))

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     🙂

     1. Asli dedi ki:

      Benim dogalgaz destek kabul edilmis 🙂 amaaaa bnim eski kapali bi aboneligim vardi onu gormus sistem muhtemeln red olucak o yuzden sewinmiyorum cnki oturdugum evdeki abonelik bnim ustume degil..

     2. KOSGEBAdmin dedi ki:

      Hadi gözünüz aydın Aslı hanım,

 5. Asli dedi ki:

  Admin dogal gaz formu doldurdum ..ama eski ve kapali olan aboneligin adresi cikiyo smdi oturdugum yerdeki gaz baskasinin ustne abone nosu yazilmiyo bnde ihtycimizi yazdgmiz kutuyo yazdm abone nosunu nasil olck bu yaa

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu konuyu araştırıp size geri dönüş sağlayacağım. Farklı bir başkasının üzerine olunca kabul edilmiyor diye biliyorum. Şahsen sizin üzerinize olması gerekiyor. Detaylarını yine paylaşacağım sizinle

 6. Gulsen dedi ki:

  Benim abonelik başkasının üstündeydi başvurdum şuan reddedildi yazıyor kendi üstüne olması lazım demekki dagolgazin

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Aynen öyle hanım efendi, sistemden görüyorlar.

 7. Selva dedi ki:

  Ben yalnız 2 çocukla biri 5 biri 6 yaşayan bir geliri olmayan kadınım d. Gaz desteği için başvurdum daha bir gün geçmeden iptal edilmiş fes edilmiştir yazıyor acaba bu yardım kimlere verilicek yazık ki muhtaç 2 öksüz çocukla bir geliri olmayan yer silerek ekmek parasını çıkarmaya çalışana verilmiyor adaleti batsın bu ülkenin.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   SED yardımı alıyormusunuz?