KOSGEB Kredi

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)


Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)

2021 yılında da öğrenim hayatını yoksulluk, doğal afet yada hastalık veya ameliyat sonrası sürdüremeyen alilerin çocuklarına devletimiz SED yardımı sağlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gözetiminde yapılan para yardımları sürekli ve geçici olarak iki şekilde uygulanır. Uygulanan bu miktar ne kadar derseniz bu sene %16 zam ile en az 630 TL en fazla ise okuyan çocuğun sayısı ve lisansına göre 1.417 TL kadar çıkmaktadır. Başvurular ise e-Devlet veya ayrıca örnek dilekçe doldurarak kaymakamlıklar üzerinden yapılmaktadır. Nasıl müracaatları yapmanız gerektiğini sayfamızda ilgili bağlantılarla yer verdiğimizi belirtmek isterim. Şartları sağlanması durumda ise kabul gören ailelere ödemelerin ne zaman yapılacağının da merak ediyorsanız bu tarihlerine sayfamızda yine bulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra SED Yardımı Neden Yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan Gül hanım tüm bu farklı sorularınıza gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Biliyor musunuz? SED yardımı almaya hak kazananlar, evlerinin eksiklerini de devletten yardım alarak tedarik edebilmektedirler. Bununla birlikte siz ihtiyaç sahibi ailelere müjdeli bir haberim daha var. Şayet İstanbul Belediyesi Yardımları Nelerdir? İBB Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? sayfamıza bir ziyarette bulunursanız. İstanbul dahil tüm belediyelerden nasıl sosyal yardım alabileceğinizi öğrene bilirsiniz.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenler ile okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemek amacı ile kurulan bu sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan velilerin bazı şartları sağlaması ve başvurularının sitemizde anlatıldığı şekilde yapması gerekmektedir.

SED İmkanlarından Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu sadece ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

 • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
 • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları çocukları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeniz şu şekilde olabilir.

Aile ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Bakanlığınca başlatılan zor durumda olan vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak istiyorum.

diyerek isim ve soy isminizi yazarak imzalayıp. İl müdürlüklerine dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

2021 SED Ödeme Miktarları Ne Kadardır? Ne Zaman Yatıyor?

2021 yılında diğer senelerde olduğu gibi özellikle OCAK aylarında SED ödeme zamanlarında bir kaç gün gecikme yaşana bilmektedir. Bunun nedeni ise tahminlerimize göre ödeme miktarlarının ne kadar olduğunun hesaplana bilmesi için memur zamlarının belli olmasının beklenmesidir. Memur zamlarından belli olma tarihleri çoğunlukla aralık enflasyonun açıklandığı 3 ile 5 OCAK günlerine denk gelmektedir. Dolayısıyla yılbaşı sonrası bundan dolayı SED miktarlarının e-Devlet üzerinde ne kadar olduğunun görünmesi İstanbul dahil olmak üzere 10 OCAK gününe bula bilmektedir. Hesaplara yatma tarihleri ise en geç her ayın en erken13 en geç 20 kadar olduğunu bilmenizi isterim. Yapılan zamlara göre ödenecek miktarlarının ne kadar olduğunu da okuyan çocuğunuzun eğitim duruma göre aşağıda göre bilirsiniz.

 • Okul öncesi çocuk için destek miktarı %60 olup 945 TL
 • İlk Öğretime devam eden çocuk için destek miktarı %75 olup 1.181 TL
 • Orta öğretime devam eden çocuk için yardım oranı %80 olup 1.259 TL
 • Orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 1.023 TL yardım
 • Yüksek öğretime devam eden çocuk için %90 destek oranı ile 1.417 TL
 • Kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 630 lira
 • İki okuyan çocuk için 1.960 TL verilmektedir.

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşlara verilecek olan destek tablosu 2021 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %16 oranına tekabül etmektedir.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor?

Özellik ile OCAK aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız. Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sora bilir destek alabilirsiniz.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Not: Konu benim içinde çok hassas olduğu için mesajlarınızı öncelikli olarak onay veriyorum arkadaşlar. Site güvenliği için onaysız olarak forum moduna ne yazık ki şimdilik geçemiyoruz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)" - 1979 YORUM
 1. blank Faton dedi ki:

  Merhaba Gül hanım ben geçen sene Aralık ayında başvuru yaptım ve 4724 lira ödeme aldım 2021 Mart ayında sed kapsamında. sıkıntım geçmedi Nisan 26 da tekrar başvurdum 1 hafta önce beni aradılar değerlendirip size dönüş yapacağız dediler daha önce yardım aldığımı da belirttim telefonda daha sonra da ne kadar ararsam arayayım ulaşamadım beni arayan numaraya sizce tekrar ödeme yapılır mı bana

 2. blank Gül dedi ki:

  Merhaba Faton tek seferlik almışsınız yardımı..size bilgi vermeden tekrar iban istemeden habersiz göndermez ler.. mutlaka sizi arayacak yada gelecekler..siz arada e devlet üzerinden bakın olumlu ise onlar aramadan bile ilk oraya düşüyor

 3. blank Demir dedi ki:

  Geçen sene 1000 tl yardımı aldım ama şu anda cevremde ve burda yazan arkadaştan anladığım kadariyla 1 fazda yani e devlete kayıt yapmadan evlerine kadar getiren 1000 lira yardım alanlara 1100 verilmedi zaten haberlerden okuduğum kadarıyla e devlet üzerinden yardım alanlar tekrar degerlendirmeye alınıp verilecek yazıyordu bu yardımı ilk başta devwlr belirledi ve biz kayıtsız aldik1 fazi dağıttı su anda neden e develtten yardımı alanalar tekrar verilecek anlam veremedim açıkçası bilgisi olan varsa dönüş yaparsa sevinirim

  1. blank Gül dedi ki:

   Demir bey ablam 1.faz yardım evine gelmedi hiç..2.faz e devlet üzerinden başvuru yapın dendiği zaman hemen ordan başvuru yaptı ve olumlu oldu 1000 TL’yi aldı geçen yıl.. şimdi ise hiç başvuru yapmadan bayram öncesi 1100 TL ibanına yatmış sordum yine başvuru yaptı mı anlama hayır dedi geçen yıl yapmıştım ve almıştım dedi bilgim bu konuda bu kadar

 4. blank kezban dedi ki:

  gecensene bende aldim otomatik 1000 tl tekrar alacaz diye sevinirken alamadik bidaha cevremde calisanlar sigortalilar aldi ben neden alamadim okadarda ihtiyac sahibiyken anlayamiyorum cimere bile yazdim donus yapan yok banada malesef

 5. blank Zehra dedi ki:

  Merhabalar gül hanım geçen yıl bağlantında ev üzerimmeydi kuruma ulasamayinca beni geçen yıl ariyan iban istiyen memurun numarasi vardı mesaj atim kesilmiş diye yasaktan sonra öğrenci begleleriyle kuruma gelin dedi ne için istiyorlar öğrenci belgesini olumlu yöntemi istiyorlar baglatmak içinmi bide resmi nikahim var sorun olurmu ayriyim ikametkahi yanımda değil ama eşimin aynı hanede oturmuyorus teşekkürler Simdeden gül hanım

  1. blank Gül dedi ki:

   Zehra hanım şayet bağlanırsa yada okuyormu hâlâ çocuk diye o belgeyi istemişler, açıkçası nikah var şayet sizin gerçekten ayrı olduğunuzu düşünürler se bağlanabilir tekrar, onlar mahalle de bile gizli denetim yapıyor eşi geliyor mu diye sorarlar.. umarım verilir ama kesin diyemiyorum malesef

 6. blank Seval dedi ki:

  Ben geçen ayın 1 de belgelerimi verdim 9nda memur geldi iban numarası istedi götrdum ve bu ayın 13 ne yatar diye düşünmüştüm ama e devret baktım kayıt yok diyo kartıma bakıyorum bakiye 0 diyo neden açaba ben bişey anlamadım bi bilgi verebilirmisiniz kafam karıştı

  1. blank Gül dedi ki:

   Şevval hanım öyle iban verince o an bağlanmıyor, daha denetim bitmemiş onaylanırsa e devlet te ilk önce düşer zaten orda görürseniz bilin ki o ay hesaba para yatar

 7. blank Samet dedi ki:

  Gül hanım evlilerde sed yardimi alabilirlermi

  1. blank Gül dedi ki:

   Samet bey maddi geliriniz çok düşükse üzerinize mal mülk yoksa şansınız olabilir, yıllık olmasa bile toplu tek seferlik bile alma şansınız var

 8. blank Demir dedi ki:

  Gul.hanim benimde araştırdığım.kadariyla sizinde dediginiz gibi ablanızda o şekild olmus kayıt yapanlar yardımı tekrar aldilar2. Ve 3. Fazda cevremde cogu başvuru yapti evi işi sigortası olan birçok kişi aldı ve onlara tekrardan verildi ama 1faz basvurusuz ihtiyaç sahiplerini devlet belirleyip evine getirirken neden böyle haksızlık ulyapildi anlam vermedik kısmet değilmiş demek istemiyorum haksizlik yapıldı üzüldüm gerçek ihtiyaç sahiplerine ulasmadigi için bu arada ismim demir ama bayanım soyadım demir

  1. blank Gül dedi ki:

   Kusura bakmayın demir hanım haklısınız 1.fazı kendileri tespit etti verdi.m2.faz başvurulu aldı ve sonrasında hep başvuru yapanlara verdi.. zaten ne zaman gerçek ihtiyaç sahiplerine gidiyor ki bende bu konuda üzülüyorum gerçekten ihtiyacı olana verilse keşke

 9. blank Ram dedi ki:

  Merhaba mayıs 2021 sed yardımı hala yatmadı acaba 18 yaşından önce kesilme gibi bir durum varmı yoksa belli bir süresimi var

  1. blank Gül dedi ki:

   Ram sed yardımı bayram öncesi yattı,sizin surenizmi doldu acaba ne zaman dan beri alıyorsunuz bilgi verirseniz, ayrıca lise bittimi sizin kesilsin

 10. blank Tugba dedi ki:

  Mrh Gul hnm cevap yazarsani sevinirim ben simdi sed yardimi gecen ay ilk kez aldim 3149 tl ve bir seeferlik tekrar basvuru yapsam alabilirmiyim acaba ne zaman yapmam gerek basvru birde kurum benden fiş istedi ne icin istediler acaba tskler

  1. blank Gül dedi ki:

   Tuğba hanım tek seferlik verilmiş toplu,yani 6.ay dolunca tekrar başvuru hakkınız oluyor olumlu olursa tekrar verilir.. fişi dosyanıza koyacaklar verdiklerine dair..fiş dediğiniz ödenen miktarın fişi değilmi

   1. blank Tugba dedi ki:

    Tsk ederim Gul hnm yok verdikleri para ile aldiklarimin fislerini istediler cocuklariniza harcicaksimiz sadece dediler birde bu pandemi parasi ben gecen sene 1 kere aldim neden bizlere verilmedi acaba ya cok umutluydum etrafimdaki herkes 3cuyu aldi basvurumu yapmak gerek tsk ederim

    1. blank Gül dedi ki:

     Tuğba hanım evet bu pandemi için aslında başvuru almayan geçen yıl alalara çoğunlukla verildi,bende anlamadım bazıları na verilmiş bazılarına verilmedi neye göre bunu yaptılar bilmiyorum.. başvuru sayfası hâlâ duruyor ise yapın şansınızı deneyin,devletin işine akıl sır ermiyor ki malesef

KOSGEBKrediler.Com