KOSGEB Kredi

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)


Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)

2021 yılında da öğrenim hayatını yoksulluk, doğal afet yada hastalık veya ameliyat sonrası sürdüremeyen alilerin çocuklarına devletimiz SED yardımı sağlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gözetiminde yapılan para yardımları sürekli ve geçici olarak iki şekilde uygulanır. Uygulanan bu miktar ne kadar derseniz bu sene %16 zam ile en az 630 TL en fazla ise okuyan çocuğun sayısı ve lisansına göre 1.417 TL kadar çıkmaktadır. Başvurular ise e-Devlet veya ayrıca örnek dilekçe doldurarak kaymakamlıklar üzerinden yapılmaktadır. Nasıl müracaatları yapmanız gerektiğini sayfamızda ilgili bağlantılarla yer verdiğimizi belirtmek isterim. Şartları sağlanması durumda ise kabul gören ailelere ödemelerin ne zaman yapılacağının da merak ediyorsanız bu tarihlerine sayfamızda yine bulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra SED Yardımı Neden Yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan Gül hanım tüm bu farklı sorularınıza gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Biliyor musunuz? SED yardımı almaya hak kazananlar, evlerinin eksiklerini de devletten yardım alarak tedarik edebilmektedirler. Bununla birlikte siz ihtiyaç sahibi ailelere müjdeli bir haberim daha var. Şayet İstanbul Belediyesi Yardımları Nelerdir? İBB Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? sayfamıza bir ziyarette bulunursanız. İstanbul dahil tüm belediyelerden nasıl sosyal yardım alabileceğinizi öğrene bilirsiniz.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenler ile okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemek amacı ile kurulan bu sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan velilerin bazı şartları sağlaması ve başvurularının sitemizde anlatıldığı şekilde yapması gerekmektedir.

SED İmkanlarından Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu sadece ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

 • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
 • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları çocukları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeniz şu şekilde olabilir.

Aile ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Bakanlığınca başlatılan zor durumda olan vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak istiyorum.

diyerek isim ve soy isminizi yazarak imzalayıp. İl müdürlüklerine dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

2021 SED Ödeme Miktarları Ne Kadardır? Ne Zaman Yatıyor?

2021 yılında diğer senelerde olduğu gibi özellikle OCAK aylarında SED ödeme zamanlarında bir kaç gün gecikme yaşana bilmektedir. Bunun nedeni ise tahminlerimize göre ödeme miktarlarının ne kadar olduğunun hesaplana bilmesi için memur zamlarının belli olmasının beklenmesidir. Memur zamlarından belli olma tarihleri çoğunlukla aralık enflasyonun açıklandığı 3 ile 5 OCAK günlerine denk gelmektedir. Dolayısıyla yılbaşı sonrası bundan dolayı SED miktarlarının e-Devlet üzerinde ne kadar olduğunun görünmesi İstanbul dahil olmak üzere 10 OCAK gününe bula bilmektedir. Hesaplara yatma tarihleri ise en geç her ayın en erken13 en geç 20 kadar olduğunu bilmenizi isterim. Yapılan zamlara göre ödenecek miktarlarının ne kadar olduğunu da okuyan çocuğunuzun eğitim duruma göre aşağıda göre bilirsiniz.

 • Okul öncesi çocuk için destek miktarı %60 olup 945 TL
 • İlk Öğretime devam eden çocuk için destek miktarı %75 olup 1.181 TL
 • Orta öğretime devam eden çocuk için yardım oranı %80 olup 1.259 TL
 • Orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 1.023 TL yardım
 • Yüksek öğretime devam eden çocuk için %90 destek oranı ile 1.417 TL
 • Kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 630 lira
 • İki okuyan çocuk için 1.960 TL verilmektedir.

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşlara verilecek olan destek tablosu 2021 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %16 oranına tekabül etmektedir.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor?

Özellik ile OCAK aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız. Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sora bilir destek alabilirsiniz.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Not: Konu benim içinde çok hassas olduğu için mesajlarınızı öncelikli olarak onay veriyorum arkadaşlar. Site güvenliği için onaysız olarak forum moduna ne yazık ki şimdilik geçemiyoruz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)" - 1979 YORUM
 1. blank Zehra dedi ki:

  Merhaba gul hanim ben sed yardimina başvurdum geçen sene nisanda mayis ayında bağladılar 1 yildir aliyorum her ay e devlete düşüyodu bu ay kayıt bulunamadi diyo ne kadar surelik bağladılar senelikmi bilmiyorum ama e devlete kayıt bulunamadi diyo niye inşallah kesmemislerdir bana bi yol gostersenis inşallah kesmemislerdir durumum kötü

  1. blank Gül dedi ki:

   Zehra hanım aslında burdan hep uyarı yapıyorum son ay kala müracaat yenileyinki uygunsa kesilmeden tekrar bağlansın, üzgünüm ama kesilmiş sizin çünkü e devlet te gözüküyor kayıtlar,kuruma ulaşmaya çalışın sürenizin dolduğunu bildirin tekrar müracaat edin e devlet üzerinden de yapabilirsiniz tldan ulaşarak ta

  2. blank Gül dedi ki:

   Zehra hanım ilk sorduğunuz zaman, ayın 4 imiş o zaman gözükmüyor du, ama bugün ayın 9 oldu ve e devlette düştü gözüküyor ayrıca Mayıs ayı ilk aldığım gün demişsiniz şimdi dikkat ettim Nisan ayı son ödeme oluyor unutmayın aldığınız ayı baz almıyor lar bir ay öncesini başvuru tarihini alıyorlar o yüzden bir ay öncesinden süre dolmuş oluyor

 2. blank Melike dedi ki:

  Gül hanim sed yardımı baglandıgın da orda ki memurlar evlilik yaptığınız zaman gelip bildirmeniz lazım dedi sed yardımının kesilip kesilmemesi anlamına mı gelıyo

 3. blank Melike dedi ki:

  Bildirildiği zaman yine komisyona mı gırıyo acaba

 4. blank Melike dedi ki:

  Benim gibi nisanlıyken sed yardımı alıp da nikah yapıldığı zaman alan oldu mu simdi den tesekur ederim

  1. blank Gül dedi ki:

   Melike hanım biraz zor verilir boşanmış kadına bile zar zor veriyor lar ki eşi olana çok zor maddi gelir okadar düşük olmalı ki bir ihtimal versinler

 5. blank Zehra dedi ki:

  Bilgi verdinis teşekkürler gül hanım telefonla yada e devlet üzerinden degilde kuruma gitip basvursam daha etkili olmasmi sizce geçen sene şahsen başvurmuştum bide şartlı eğitim yardımı alıyorum 4 tane öğrencim var 2 lise biri orta okula biride bu sene ilk okula giticek zaten okul öncesine alıyorum bunu da şartlı egitime başvurdum 1 ay önce onaylandi sorun yaradirmi sed için sonuçta iki ayda bi az bi miktar bu şartlı eğitim kocamla resmi nikahim var ama beraber degilis mal mülkü yok bi evim var oda küçük iki odalı tapusu uzerime tekrar baglanma olasiligi varmı sizce kusura bakmayın soru çok zordum ama zor durumdayim inşallah tekrardan baglarlar şimdiden allah razi olsun yardımcı oldunus içim

 6. blank Zehra dedi ki:

  Merhabalar gül hanım bilgilerdinis Soğolun senem dolmuş büyük ihtimale kurumu ariyorum ulaşamıyorum e devlet yada telefonla değilde ben şahsen kuruma gitip başvursam daha etkili olmasmi geçen sene şahsen başvurmustum 1 sene bağladılar bide bi ay once şartlı egitime başvurdum onaylandi bu sorun yaradirmi 4 öğrencim var 2 liseye biri orta okula biride bu sene ilk okula gitiyo zaten okul öncesine aliyodum ben kocamla resmi nikahimiz var ama ayriyiz evim var tapusu üzerime küçük bi odalı kocamin uzerine bişey yok geçen sene eve bakmadilar tekrar bağlanma şansım ne sizce kusura bakmayın çok soru sordum zor durumdayim inşallah bağlarlar şimdiden allah razı olsun

  1. blank Gül dedi ki:

   Zehra hanım merhaba, şartlı eğitim ücreti şed yardımını etkilemez o sorun değil, sadece sorum şu geçen yıl bağlandığı zaman ev üzerinizemiydi tapusu, şayet öyle ise buda sorun değil diyicdm, tekrar bağlanması için maddi gelirinizde hiç değişiklik yoksa geçen yılla aynı ise bağlanır, ayrıca kuruma tabiki gidin hep diyorum daha hızlı ve etkili oluyor

  2. blank Tugba dedi ki:

   Mrh zehra hnm bnmde 4 evladim okuyir sartli egitime nerden basvuru yapiluyor acaba

 7. blank Demir dedi ki:

  Merhaba gul hanım bu ay sed yardımımn senesi doldu e devletten nasıl başvuru yapmamız gerekiyor geçen sene pandemi yardimini başvuru yapmadan evime gelmişti 17 mayısa kadar yapılacağı söylendi tc 0 olanlar bugün aldı diye biliyorum bana pandemi yardımı yatmadı başvuru yapmadan yatacağı söylendi acaba e devlete pandemi yardımı başvuru yapmama gerek varmi

  1. blank Gül dedi ki:

   Demir bey merhaba öncelikle e devlete uygulama dan değil de Google ye e devlet yazıp ordan giriş yapın bazan uygulama içinde olmuyor başvuru yeri..girince aile ve sosyal politikalar bakanlığı na girip orda sosyal yardım başvuru yerinden sed yardımı müracaat nızı yapın..pandeimi için de geçen yıl başvuru yapıp alanlara bu yıl tekrar verildi başvuru almadan..siz sosyal yardım yerine bir bakın e devlet te varmı bişey çıkmış ise mutlaka yazar çünkü dağıtılıyor kaç gündür.hiiç bir yardım bilgisi yoksa başvuru yapın

 8. blank Gül dedi ki:

  Arkadaşlar sed yardımı dün gece hesaplara geçti bilginiz olsun..

 9. blank Nilgun dedi ki:

  Merhaba ben 1000 TL pandemi yardımından aldim fakat 144 aradım şu anda 1100 TL yardım gözükmüyor PTT ye gitmeme gerek varmi teşekkür ederim

  1. blank Gül dedi ki:

   Merhaba Nilgün hanım hiç birşey mi yazmıyor çünkü olumlu yada olumsuz bişey olması gerekiyor.. ayrıca SMS ile bilgilendirme bile yapılıyor..acaba size verilmedimi , isterseniz PTT ye sorun ama e devlet te gözükmüyor sa yoktur diye düşünüyorum

   1. blank Nilgun dedi ki:

    Ben de sed yardimi alıyorum pttye sordum yok maalesef keşke tekrar alanlara vericez demeselerdi

   2. blank Nilgun dedi ki:

    E devlette hiç bir şey yazmıyor malesef

 10. blank Fatma dedi ki:

  Merhaba gül hanım sed yardımı hesaba yattı diyorsunuz ama benim görünmüyor kesilmiş olabilirmi acaba e devlet te kayıt bulunamadı diyor

  1. blank Gül dedi ki:

   Fatma hanım bir tek siz yatmadı yazdınız, çünkü yattı hesaplara.. gözükmüyor diyorsunuz kesinlikle bu güne kadar kayıt gözükmemesi sürmez..siz ne zaman dan beri alıyordunuz yada taşınma işiniz oldumu bilgi verirseniz yardımcı olayım..ona göre kurumu arayın yada tekrar müracaat edin diyim

   1. blank Fatma dedi ki:

    Merhaba gül hanım taşınma işim olmadı 2 senedir alıyordum kurumu aradım kapalı kapanmadan önce konuştum kesilmez dediler

KOSGEBKrediler.Com