KOSGEB Kredi

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)


Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)

2021 yılında da öğrenim hayatını yoksulluk, doğal afet yada hastalık veya ameliyat sonrası sürdüremeyen alilerin çocuklarına devletimiz SED yardımı sağlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gözetiminde yapılan para yardımları sürekli ve geçici olarak iki şekilde uygulanır. Uygulanan bu miktar ne kadar derseniz bu sene %16 zam ile en az 630 TL en fazla ise okuyan çocuğun sayısı ve lisansına göre 1.417 TL kadar çıkmaktadır. Başvurular ise e-Devlet veya ayrıca örnek dilekçe doldurarak kaymakamlıklar üzerinden yapılmaktadır. Nasıl müracaatları yapmanız gerektiğini sayfamızda ilgili bağlantılarla yer verdiğimizi belirtmek isterim. Şartları sağlanması durumda ise kabul gören ailelere ödemelerin ne zaman yapılacağının da merak ediyorsanız bu tarihlerine sayfamızda yine bulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra SED Yardımı Neden Yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan Gül hanım tüm bu farklı sorularınıza gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Biliyor musunuz? SED yardımı almaya hak kazananlar, evlerinin eksiklerini de devletten yardım alarak tedarik edebilmektedirler. Bununla birlikte siz ihtiyaç sahibi ailelere müjdeli bir haberim daha var. Şayet İstanbul Belediyesi Yardımları Nelerdir? İBB Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? sayfamıza bir ziyarette bulunursanız. İstanbul dahil tüm belediyelerden nasıl sosyal yardım alabileceğinizi öğrene bilirsiniz.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenler ile okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemek amacı ile kurulan bu sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan velilerin bazı şartları sağlaması ve başvurularının sitemizde anlatıldığı şekilde yapması gerekmektedir.

SED İmkanlarından Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu sadece ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

 • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
 • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları çocukları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeniz şu şekilde olabilir.

Aile ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Bakanlığınca başlatılan zor durumda olan vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak istiyorum.

diyerek isim ve soy isminizi yazarak imzalayıp. İl müdürlüklerine dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

2021 SED Ödeme Miktarları Ne Kadardır? Ne Zaman Yatıyor?

2021 yılında diğer senelerde olduğu gibi özellikle OCAK aylarında SED ödeme zamanlarında bir kaç gün gecikme yaşana bilmektedir. Bunun nedeni ise tahminlerimize göre ödeme miktarlarının ne kadar olduğunun hesaplana bilmesi için memur zamlarının belli olmasının beklenmesidir. Memur zamlarından belli olma tarihleri çoğunlukla aralık enflasyonun açıklandığı 3 ile 5 OCAK günlerine denk gelmektedir. Dolayısıyla yılbaşı sonrası bundan dolayı SED miktarlarının e-Devlet üzerinde ne kadar olduğunun görünmesi İstanbul dahil olmak üzere 10 OCAK gününe bula bilmektedir. Hesaplara yatma tarihleri ise en geç her ayın en erken13 en geç 20 kadar olduğunu bilmenizi isterim. Yapılan zamlara göre ödenecek miktarlarının ne kadar olduğunu da okuyan çocuğunuzun eğitim duruma göre aşağıda göre bilirsiniz.

 • Okul öncesi çocuk için destek miktarı %60 olup 945 TL
 • İlk Öğretime devam eden çocuk için destek miktarı %75 olup 1.181 TL
 • Orta öğretime devam eden çocuk için yardım oranı %80 olup 1.259 TL
 • Orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 1.023 TL yardım
 • Yüksek öğretime devam eden çocuk için %90 destek oranı ile 1.417 TL
 • Kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 630 lira
 • İki okuyan çocuk için 1.960 TL verilmektedir.

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşlara verilecek olan destek tablosu 2021 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %16 oranına tekabül etmektedir.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor?

Özellik ile OCAK aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız. Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sora bilir destek alabilirsiniz.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Not: Konu benim içinde çok hassas olduğu için mesajlarınızı öncelikli olarak onay veriyorum arkadaşlar. Site güvenliği için onaysız olarak forum moduna ne yazık ki şimdilik geçemiyoruz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı (DESTEK FORMU)" - 1913 YORUM
 1. blank Magdur dedi ki:

  Bide gül hanım benim nisan sondu martta geldiler hala eski kayıtlar duruyor bu normal mi bu ay yatarmı neden eski kagıt en son aldı gun para tarih gözüküyor acaba ben baglı oldugum sosyal hizmetleri arıyımmı

  1. blank Gül dedi ki:

   Mağdur mutlaka arayın yıldız dolmuş kesilir, kayıt yenileme olsaydı en azından çocuğun öğrenci belgesini isterlerdi çünkü bir sınıf atladı bu çocuk.. arayın başvuruyu tekrar edin

 2. blank Songül dedi ki:

  Gül hanım selamlar acaba mayıs ayı bayramdan önce yatarmı yatarsa kaçında yatar bir fikriniz varmıdır teşekkür ederim

  1. blank Gül dedi ki:

   Songül hanım merhaba, geçen yıl hemen hemen bir hafta önce yatmış tı,bu yılda bayram 13 Mayıs ta, mayısın ilk haftasında yatabilir umut ediyorum bu yılda inşaAllah erken yatar,şuan net bilgi yok olunca mutlaka bilgi vereceğim burdan

  2. blank Neslihan dedi ki:

   Merhaba Gül hanım başvurum olumlu görünüyor ama eve gelmediler bu ay yatar mı

   1. blank Gül dedi ki:

    Merhaba Neslihan hanım inan yada öğrenci belgesi aldıklarmı sizden bunları aldıysalar ille eve gerek yok pandemi süreci çünkü soruları yeterli bu ay yatacak olursa dediğim gibi o belge ve iban almamalı gerekiyor

 3. blank Melike dedi ki:

  Mrb gul hanım ben 1 bucuk senedir sed yardımı alıyorum kızım İcin esimden ayrıyim evlilik yaptığım zaman kızım benimle yasayacak nikah yaptığımız zaman kızım için aldıgım sed yardımı kesilir mi

  1. blank Gül dedi ki:

   Merhaba Melike hanım,evet kesilir çünkü eşiniz yoktu maddi geliriniz düşüktü diye veriyorlar dı.. şimdi eşiniz olursa bunu göz önünde tutup kesebilir

 4. blank Melike dedi ki:

  Eski eşimden hic bir şekilde kızım İcin yardım almıyorum kızına sahip bile cikmiyo evlendigim zaman kızım için aldıgım sed yardımı kesilir mi lutfen gül hanim bilgi verin kesilmemesi için ne yapmam gerek

  1. blank Gül dedi ki:

   Melike hanım zaten bu sed yardımının birinci şartı kopuk aile çocukları için yetim öksüz ve boşanmış aile çocukları,sizde biliyorsunuz genellikle tek sefer alırlar çok çok maddi durumu kötü bile olsa, ama sizler gibilerd 2 yıl 1 yıl sürekli tekrar verirler, evliliğiniz olduğu an onlar eski eşin bakmamasını göz önünde tutmaz, sonuçta bir eşiniz olacak kızınıza baba olacak o yüzden bunu göz önünde tutarlar

 5. blank Nur dedi ki:

  Gül hanım merhaba ben ilk defa Nisan ayında 787 lira aldım okul öncesi çocuk için .. tek seferlik mi devamlı mi bilmiyorum bu ayda alır mıyım .. alicaksam eğer bayram olduğu için miktarda bı farklılık oluyor mu

  1. blank Gül dedi ki:

   Merhaba nur hanım sizinki 1 yıllık mikara uyuyor, tek seferlik olsaydı 2 bin küsürlerde olurdu,sizin yıllık.. Mayıs ayında tekrar yatacakır, hayır bayram etki etmiyor miktar için yeni yılda artış oluyor

   1. blank Gizem dedi ki:

    Gül hanım iyi günler dilerim size bi sorum olacaktı iki yıldır sed yardımı alıyorum 3 ay sonra bitiyor süre dolmadan yardım kesilir mi acaba daha 3 ay var bitmesine bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

    1. blank Gül dedi ki:

     Merhaba Gizem hanım daha 3 ay var dolunca kesilir, durumunuzda bir değişiklik yoksa ve okuyorsa çocuğunuz son ay kala tekrar başvuru yapın

 6. blank Hayal dedi ki:

  Arkasksr merhaba sed yardımı mayıs ayı e devlette düşen var mı acaba

  1. blank Gül dedi ki:

   Hayal hanım ay sonu ve başında e devlet te gözükmüyor bir hafta sürüyor bu durum merak etmeyin her ay bu olacak

   1. blank Sara dedi ki:

    Gül hanım merhaba ben iki aydır sed yardımı alıyorum geçen ay ayın birinde kayıt göründü ama bu ay kayıt yok diyor acaba herkeste olan bi sorun mu yada benim mi bi tek kayıt bulunamadı diyor şehirden şehire değişiyor mu acaba bilgi verirseniz sevinirim

    1. blank Gül dedi ki:

     Sara hanım merhaba herkes te böyle ay sonunda bir hafta gözüküyor merak etmeyin kesilmez yeni bağlanmıştır zaten

    2. blank Neslihan dedi ki:

     Merhaba Gül hanım başvurum olumlu görünüyor ama eve gelmediler dört ay önce belgeleri teslim etmiştim o zaman ret gelmişti şimdiki başvurum olumlu görünüyor kurumu aradım kapalı o belgeler kabul oluyor mu acaba

     1. blank Gül dedi ki:

      Evet nesilahan hanım kabul oluyor, çünkü öğrenci yeni bir sınıf atlamadı o yüzden kabuldur

 7. blank Melike dedi ki:

  Gul hanım eger kesinti oldugunda tekrardan basvuru yapma hakkım var mı

  1. blank Gül dedi ki:

   Melike hanım tabiki süreniz dolduysa kesilince tekrar müracaat edebilirsiniz

 8. blank Songül dedi ki:

  Gül hanım bilginiz varmı bilmem bu 1100 TL destek yardımı kapsam dışına çıktı diyor ama ne ptt de nede bankada para var bilginiz varmıdır

  1. blank Gül dedi ki:

   Songül hanım pandemi yardımı mı bu tam olarak anlayamadım,oysa şayet kapsam dışına çıktı demek olumsuz demek oluyor uygun görülmedi manasına geliyor

 9. blank Melike dedi ki:

  Gül hanim simdi alıyorum evlilik yaptığım zaman kesilir demıstınıx ya kesildigi zaman basvuru hakkına sahipmıyım

  1. blank Gül dedi ki:

   Melike hanım tabiki müracaat her zaman edebilirsiniz şayet yine uygun bulunursa maddi açıdan durumunuz düşük ise bağlanma şansı olabilir

 10. blank Makbule dedi ki:

  Gül hnm sed maaşları alanlar bu devletin verdiği 1100 TL yararlanamıyor degilmi.. şimdiden teşekkür ederim

  1. blank Gül dedi ki:

   Makbule hanım yararlanıyor, okadar tanıdığım varki sed yardımı alıpta pandemi için başvuru yapıp onuda aldılar,siz müracaat yapın bu konuda endişe etmeyin o yardım ayrı bu ayrı

KOSGEBKrediler.Com