Hibe Kredi

Devletten Öğrencilere 2022 Aralık Ayı SED Yardımı (DESTEK FORMU)

04 Temmuz 2022 tarihinde 6 aylık enflasyon verileri açıklandı. TÜİK verilerine göre böylece 2022 yeni SED miktarları kaç TL olacak bende hesaplama yaptım. Eşi vefat eden yada ayrılan dul bayanlarına verilen Sosyal Ekonomik Desteği böylece 2022 de ne kadar olacak soruları yanıt bulmuş oldu. Tabi SED destek sayfamızda sadece yeni nakdi yardımların kaç lira olacağını paylaşmakla da kalmadığımızı belirtmek isterim. Geçici (süreli) ve sürekli SED yardım miktarlarının hesaplamamın haricinde şunlarda da yer veriyoruz. e-Devlet üzerinden yada paylaştığım dilekçe örneği ile SED başvuruları nasıl ve doğrudan nereye yapılır? (Bunu adresleri ile birlikte paylaştım) 

Devletten Öğrencilere 2022 Aralık Ayı SED Yardımı (DESTEK FORMU)

Tüm bunların yanı sıra SED Yardımı Neden Yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan UMUT Tahir bey, tüm bu farklı sorularınıza gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Devlet Okuyan Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Desteği Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenlerle okutamayan ailelere devlet para yardımı desteği yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemektir. Bu nedenle kurulan sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan, yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan öğrencilerden aranan şartlar ise hemen alt başlığımızda yer almaktadır.

SED İmkanlarından Kimler, Nasıl Yararlanabilir? Başvuru Yapma (Dilekçe Örneği)

SED imkanlarından herkes yararlanamaz. Kimler, nasıl yararlanabilir? Diye merak ediyorsanız, ilk olarak başvuru şartlarını taşımanız gerekir. Aranan bu şartlara sahip olmanız durumunda hem maddi hem ise manevi olarak Devletten yardım alırsınız. Maddi olarak verilen yardımlar, öğrencinin okuduğu öğrenim düzeyine göre sağlanır. Manevi olarak verilen destekler ise, çocuğun daha iyi ortamda yetişmesi amacı ile verilen mobilya, giysi gibi materyallerden oluşmaktadır. SED kapsamında verilen tüm bu destekleri alabilmeniz için ise ailesel durumunuzun aşağıdakilerden herhangi birini taşıması gerekmektedir.

 1. Çocuğun hakkında bakıma muhtaç tedbiri konulan. Fakat, destek verilmesi halinde ailesi veya yakının yanında öğrenim hayatını idam ettire bileceklere.
 2. Ekonomik anlamda yoksulluk çekip, şayet destek görmemesi durumunda çocuklarını korumaya muhtaç duruma düşüreceklere.
 3. Koruyucu aile yanında yada Sosyal Hizmet Kuruluşlarından yaş sınırından ötürü ayrılan, meslek edinme kurslarına katılmasına rağmen herhangi bir yerde çalışmayan.
 4. Doğal bir felaket yada geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.
 5. Eşinden ayrılmış ihtiyaç sahibi dul kadınlarının bakmakta zorluk çektikleri çocuklarına,

SED yardım parası verilmektedir. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bunun için bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il Müdürlüklerine
 2. e-Devlet Üzerinden

Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek için dilekçe doldurmanız gerekir. SED başvurusunda bulunmak için yazılması gerekilen dilekçe örneği şu şekilde olabilir.

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan, bakmakta zorlandığım çocuğuma SED talebinde bulunuyorum.

İsim Soyadı:

İmza:

Yazdığınız yada ilgili kurum tarafından size hazır olarak tahsis edilen dilekçe örneğini doldurduktan sonra kuruma teslim ediniz. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. İncelenme durumu;

 1. İl Müdürlük çalışanları tarafından evinize gelinerek
 2. Gelir düzeyiniz incelenerek sağlanır.

Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

Bu istenilen belgeleri de İl Müdürlüğü’ne teslim etmenizle birlikte, süreli yada süresiz olarak SED yardımı almaya başlarsınız. SED başvurularını isterseniz e-Devlet üzerinden de sağlaya bilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır? bu imkanlardan yararlanmak için lütfen güncel içeriğimizi ziyaret ediniz.

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak içinde lütfen şu adımları takip edelim.

e-Devlet Üzerinden SED Başvurusu Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri haricinde SED başvurusunu e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapacaklarında yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşımaları gerekir. Aksi taktirde yalan beyanda bulunmaktan, cezai işlem başlatılır. Başvuruları kabul görse bile, yapılan incelemelerde tutarsızlık bulunursa, yapılan SED ödemeleri geri alınır. Bu nedenle e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapılmadan önce lütfen, Bakanlık tarafından talep edilen şartlara gerçekten uygun olduğunuzu gözden geçirin. Şayet şartlara uygunsanız, e-Devlet üzerinden SED başvurusu nasıl yapılır? Sizlere resimli bir şekilde aşağıda bunu anlattık.

 1. Ön başvuru yapmak için BURAYI TIKLAYINIZ.
 2. Kimliği Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız, e-Devlet şifrenizi giriniz. GİRİŞ YAP deyiniz.
 3. Sayfamızın sağ üst köşesinde YENİ BAŞVURU yazısına tıklatalım. blank
 4. SED hakkında sizleri bilgilendirici bir metin çıkacak. Naçizane tavsiyem, bu metinleri dikkatli bir şekilde okumanızdır. Okuduktan sonra da devam edeceksiniz. ”Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum ve Kabul Ediyorum” kutusunu işaretleyin. Sonrasında ise DEVAM deyin. blank
 5. Hakkınızda verilerin incelenmesini kabul etmeniz gerekiyor. Bilgilendirme metninde detaylı olarak bu hükümleri görebilirsiniz. Kabul ediyor ve SED başvurusuna devam etmek istiyorsanız, kutucuğu işaretleyerek izin verin, sonra DEVAM ET deyin. blank
 6. e-Devlet sisteminde kayıtlı olan kimlik bilgileriniz karşınıza çıkacak. Bir göz atın. Şayet eksik bilgi var ise düzenleyin. Yok ise de DEVAM deyip, ilerleyin. blank
 7. Başvuruya Esas Bilgiler, bu bölümde sizlere yardımcı olamayacağız. Çünkü; sizin ekonomik durumunuzu ve başvuru sebebinizi bizler bilemeyiz. Bu nedenle, lütfen bu alanı kendinize göre, DOĞRU bir şekilde doldurunuz. Sonra sayfanın yine en altına inerek DEVAM deyin. blank
 8. Hanenizde bulunan çocuk yada çocuklarınıza ait kimlik bilgilerini giriniz. Doğru bir şekilde girdikten sonra EKLE diyelim. (Not: İlave çocuk eklemek için aşağıdan EKLE demelisiniz) İlave çocuk girmeyecekseniz de hemen altta çıkan DEVAM ET butonuna basınız. blank
 9. Sizin ve çocuğunuza ait kimlik bilgilerini gösteren bir ekran çıkacak. Burada değişiklik yapmak istiyorsanız kolaylıkla yapabilir, GÜNCELLE demenizle değişikliğiniz sisteme işlenir. Şayet yapmak istemiyorsanız, BAŞVUR demeniz gerekir. blank
 10. İşlem Sonucu Bölümüne geçmiş olacaksınız. Bu bölüme ben ne yazık ki gerçek olarak başvuruda bulunmadığım için geçemedim. Ama olacakları söyleyeyim, bu bölümde başvurunuz alındığı bilgisi verilecek. Daha sonra ne olacak peki?

Yine Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışanlar evinize kontrole gelecek. Yaptıkları teftişler sonrasında size süreli yada süresiz bir şekilde SED ödemesi bağlanacaktır.

SED yardımı başvurusunun nasıl yapıldığını da sizlere anlattık. Şimdi sıra geldi yardıma muhtaç çocuklarımıza verilen bu yardım parası hakkında diğer en çok merak edilen soruları cevaplamaya.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Ne Demek?

SED yardımı değerlendirmeye alındı diye bildirim alırsanız öncelikli olarak başvurunuzun gerçekleştiğini anlaya bilirsiniz. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek diyorsanız da tam olarak bu ise şu anlama gelir. Sizin ilk olarak T.C. kimlik numaranız üzerinden SGK dökümünüzü inceleyeceğiz. Herhangi bir yerden maaş alıp almadığını tespit etmek için gerek duyarsak banka hesap hareketlerinizde inceleyeceğiz. Bu ikisinde de herhangi bir hareket görülmüyor ise de bize vermiş olduğunuz ikametgah adresinize en fazla bir hafta içinde herhangi bir mesai saati içinde ziyarete geleceğiz.

Ziyaretimiz de velayeti olduğunuz çocuğunuzu görmemiz son derece faydalı olacaktır. Yine evinize yaptığımız ziyarette lüks bir yaşantınızın olduğuna şahit olmamız da sizin SED yardımı alabilmeniz için aleyhinize bir durum olacaktır. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek olduğu işte tüm bu süreci anlatmaktadır.

SED Yardım Paralarına Haciz Konulur Mu? Nasıl İtiraz Edilir?

Sizlerden gelen sıkça soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de SED dahil olmak üzere devletin vermiş olduğu tüm yardım paralarına bankalar haciz koyabilir mi? Hesabınıza haciz eğer konuldu ise de nasıl ve nereye itiraz edebilirsiniz? İlk olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, kesinlikle bankalar yardım parasına bloke koyamaz. Kanunda ise bu şu şekilde geçmektedir.

 • “Sosyal Hizmetler Kanunu” MADDE 29 ”Bu Kanun gereğince korunmaya ve yardıma ihtiyacı olan aile ve kişilere yapılacak ödemeler ve sağlanacak yardımlar başkasına devir, temlik ve haciz edilemez.”

Fakat, şöylede bir durum var ki! Yapmış olduğum araştırmalar neticesinde eğer banka size herhangi bir borca karşı taahhütname imzalattıysa o zaman işte bloke koyabilir. Bunu zaten sitemdeki farklı bir içerikte de daha önce yazmıştım. Hatta orada uyarmıştım. Kesinlikle taahhütname imzalamayın diye.

Peki herhangi bir taahhütname imzalamadığınıza rağmen, banka aldığınız herhangi bir yaşlı bakımı, engelli bakımı yada SED veya sağlık hiç fark etmeksizin koymuş olduğu bloke nasıl kaldırılır? Bunun için size 2 tavsiyem olacak.

 1. İlk olarak banka müdürü ile görüşün, yukardaki yasayı kendilerine hatırlatın. Blokenin kaldırılmasını talep edin. Bu en hızlı bloke kaldırılması için başvuru olacaktır.
 2. Bloke koyma işlemi icra müdürlüğü tarafından yapılır. Bu nedenle banka müdürlüğü tarafından bloke kaldırılmazsa yine yukardaki maddeyi içeren bir dilekçe ile icra müdürlüğüne başvuru yapın.

Bu iki yöntem sonrasında almış olduğunuz yardım parasının blokesi en kısa sürede kalkacaktır.

2022 Yeni SED Yardımı Parası Ne Kadar Oldu? Aralık Ayı Ne Zaman Yatıyor?

2022 yılında diğer senelerde olduğu gibi özellikle OCAK aylarında SED ödeme zamanlarında bir kaç gün gecikme yaşana bilmektedir. Bu gecikme TEMMUZ ayında da gözükmektedir. Bunun nedeni ise tahminlerimize göre ödeme miktarlarının ne kadar olduğunun hesaplanabilmesi için memur zamlarının belli olmasının beklenmesidir. Memur zamlarından belli olma tarihleri çoğunlukla aralık enflasyonun açıklandığı 3 ile 5 Ocak günlerine denk gelmektedir. Temmuz ayında da yine 3 ile 5 arasına denk gelir. Dolayısıyla bu tarihlere gelen SED miktarlarının e-devlet üzerinde ne kadar olduğunun görünmesi İstanbul dahil olmak üzere 10 gününe kadar bulabilmektedir. Hesaplara yatma tarihleri ise en geç her ayın en erken 15’ü en geç ise 20’sine kadar olduğunu bilmenizi isterim. Yapılan zamlara göre ödenecek miktarlarının ne kadar olduğunu da okuyan çocuğunuzun eğitim duruma göre aşağıda göre bilirsiniz.

Temmuz ayında %41.85 olarak 6 aylık enflasyon açıklanmıştır. Buna göre yeni yeni SED ödeme miktarları ise şu şekildedir.

Çocuk Öğrenim Durumu Destek Oranı Eski Yeni
Okul Öncesi %60 1.118 TL 1.586 TL
İlk Öğretime Devam %75 1.677 TL 2.376 TL
Orta Öğretime Devam %80 1.789 TL 2.530 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan %65 1.375 TL 1.950 TL
Yüksek Öğretime Devam %90 2.004 TL 2.842 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz %40 846 TL 1.200 TL
İki Okuyan Çocuk 3.300 TL 4.753 TL

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşların çocuklarına verilecek olan destek tablosu 2022 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %41.85 oranına tekabül etmektedir. Buna göre verilerimizi geçtiğimiz döneme göre hesaplayıp, sizlerle paylaştık. Arada bir kaç TL sapma olabilir. Şayet bize destek olmak istiyorsanız, tam rakamı alan bir ebeveyn iseniz, lütfen bize yorumlarda bu tutarı bildiriniz.

Geçici SED Miktarı Kaç Lira?

Süreklinin yanında birde geçici yani tef seferlik SED yardım parası verilmektedir. Bunların miktarı ise 3 farklı kategori üzerinden ödenir. Son yapılan zam sonrasında kaç TL oldu diye sonralar için bu rakamları da aşağıda yer verdik.

 1. Kat: 2.236,7 Lira
 2. Kat: 4.473,4 Lira
 3. Kat: 6.710,1 Lira

Böylelikle yatan SED ödemelerine göre geçici mi yoksa sürekli mi ödeme alacağınızı da öğrenmiş olacaksınız.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor? İşte Sebepleri!

Özellik ile OCAK ve TEMMUZ aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK ve TEMMUZ aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bunun tek nedeni ise bu aylarda yapılan enflasyon oranına göre SED ödemlerine zam uygulanmasıdır. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz. blank

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sorabilir destek alabilirsiniz.

Aralık 2022 SED Yardımı Yatan İller (Şehirler) Hangileri?

SED yarım ödemleri her il (şehir) için ne yazık ki aynı anda yatmıyor. İstanbul ve Ankara iline yatar iken Eskişehir veya Bursa gibi illerimize yatmadığına defalarca şahit oldum. SED yardımı yatan iller hangileri olduğunu emin olun ki hiç bir resmi yerde öğrenemezsiniz. Resmi olmayarak öğrenebilmeniz için ise sadece tek bir yol vardır. Bu yol ise sayfamızdaki SED alan arkadaşların geri bildirimi doğrultusunda aşağıdaki tablomuza bakmanızdır. Böylelikle SED yardım parası alan sizin gibi arkadaşlarınızın yorumları sayesinde hangi iller de yattığından anında haberdar olabilmektesiniz.

Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı verilmektedir. Başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

Bu konuda sizden bir ricamız ayrıca olacaktır. Diğer kardeşlerimize yardımcı olmak için ilinize ait SED ödemesi yapılırsa bunu bizlerle sizde üşenmeyin paylaşmanızdır. Böylelikle, herkes birbirine yardımcı olmuş olacaktır. SED yardımı yatan illeri çok daha çabuk bu şekilde öğrenmiş olacaksınız. Unutmayın bize bizden başkası bu konuda yardımcı olmaz değerli bayanlar.

 

Aralık 2022 SED Yardımı Yatan İller Hangileri
Yatış Tarihi Yatan İller Bildirim Yapan (TEŞEKKÜR LİSTEMİZ)
SED Paramı İstediğim Banka ATM Üzerinden Çekebilir miyim?
EVET

Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? bu bağlantıda anlattım arkadaşlar, sitemizin bildirimlerini aktif edenler bu içeriğe çoktan ulaştı bile 😉

500 700 800 TL Ramazan Gıda Erzak Yardım Başvurusu (e-Belediye) başvuruların nasıl yapılacağını, sonuç sorgulamasına kadar bu bağlantıda anlattım arkadaşlar. Üstelik videolu 🙂

Türkiye Aile Desteği Programı hakkında bilgi almak isteyenler https://www.devletkredi.com/12-ay-turkiye-aile-destegi-programi-alma-basvurusu-nasil-yapilir/ bu sayfamızı ziyaret edebilirler.

Kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sizin için yazdım. ⇒ https://www.kosgebkrediler.com/1300-tl-kirtasiye-yardimi-basvurusu-nereye-nasil-yapilir/ bu bağlantıda arkadaşlar.

Sitemizin birde Youtube kanalı olduğunu biliyor muydunuz? https://www.youtube.com/kredim bağlantımızdan bu kanalımıza erişim sağlayıp abone olabilirsiniz. Böylece ilgili konular için çekmiş olduğumuz videolardan da haberdar olabilirsiniz.

SED ÖDEMELERİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU! SON DAKİKA!

Dün yani 14.11.2022 tarihinde bir çok arkadaşımızın e-Devlet üzerinden SED ödemeleri gözükmediği bildirimi aldım. Yaşanan bu olay tamamen sistemsel olduğunu bilmenizi isterim. Kasım ayı ödemeleri ise normalde ayın 15 de başlaması gerekirdi. Ama, dün yani 14.11.2022 tarihinde bankalar PAZAR olduğundan çalışmadığı için muhtemelen bakanlık tarafından ödemeler geçilmedi. Bu nedenle Kasım ayı SED ödemeleri 16.11.2022 tarihinde yatmaya başlayacaktır diye düşünmekteyim. (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan açıklamada bu açıklamaları destekler gibi gözüküyor.)

 


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 720 Ortalama: 4.1]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12099 YORUM
 1. Sevval ela dedi ki:

  Sosyal destek kartı sosyal yardim kartı i.B.B nin vermiş olduğu alışveriş kartlari yüklenen varmi arkadaslar

  1. Merve dedi ki:

   Henüz yatmadı bugün aradım 153 ü hiç kimseye yatmamış daha yarın yatar inşallah

   1. Damla dedi ki:

    Bende ibb arıyorum ayın 1inden beri yatmamış neden bu ay böyle oldu

   2. Hümeyra dedi ki:

    Arkadaşlar çocuk bileşeni yardımına nasıl başvuru yapıyoruz e devlet aile destek bölümündenmi?

  2. Damla dedi ki:

   İbb sosyal destek kartı yattı

  3. Kocyigit dedi ki:

   Arkadaslar ibb kart uygulamasini indirin kendiniz uygulama uzerinden yatip yatmadigini nereye ne harcadiginiz gorebiliyosunuz aramakls ugrasmiyosunuz

 2. Sibel dedi ki:

  Arkadaşlar sed yardımında artış varmı acaba bilen varmi

  1. Ayşen dedi ki:

   Aile destek paketi ödemesi PTT kurum ödemesinde görünüyor yarın tarihli ama zamsız yatmış kontrol edebilirsiz d e devleten

 3. Sedat Yıldız dedi ki:

  Aile destek ödeme si ptt hesaba yatmış 550 alıyor dum gene aynı zam gel di diyordunuz

 4. Sultan dedi ki:

  PTT kurum ödemesinde aile destek ödemesi görünmektedir bilginiz olsun Mersin’de

 5. Saniye dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar,umut bey size bi sorum olacaktı bilgiiz varsa aydınlatırsaniź sevinirim ben esımden boşandım 4 yaşındaki oglum icin sed yardımı alıyorum ailemin yanıñda kalıyorum şehire çok uzak köyde oturuyorum çalışma gibi bi imkanım yok olsa keşke ama çalışsam,sed yardımı bitince tekrar başvuru yapsam tekrar verirler mi eve gelen gorevli bayan bu bir yıllık yardım dedi sonra kendi düzeninizi kurun dedi anladım bende düzen kurmak istiyorum calişip kimsenin eline bakmamak istiyorum şehire gidip çalişiyim desem nerde kalacam sıkıntı büyük şimdi birde bu sed yardımi kesilirse tekrar baglanmaz degil mi ,başka ne gibi yardım lar var acaba başvuru yapacagım beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Umut Tahir Sezgin dedi ki:

   Saniye hanım siz o memura bakmayın lütfen yeniden başvuru yapın zaten başka memur gelecek bu sefer bir gelir yok ise verirler yine hemen öyle dedi diye vazgeçmek olur mu? Sed kesilirse tekrar bağlanmaz diye de bir kanun yok saniye hanım insanlık hali ne olur hiç bilmiyoruz ki bunun dışında kaymakamlık (sydv)yardımları belediye ve vakıf yardımları da mevcut saniye hanım

   1. Saniye dedi ki:

    Allah sizden razı olsun çok téşekkür ediyorum umut tahir bey..

 6. Gulsen dedi ki:

  Aile destek yardımı PTT kurum ödemelerinde görünüyor arkadaşlar yarın hesaba gecicekmis ama zamlı yatmamış bilginize

 7. Elif dedi ki:

  Türkiye ayle destek parasını yattı ama niye 450 yatı bir da fazlayatcakti ama 450 yattı