Hibe Kredi

Devletten Öğrencilere 2022 Mayıs Ayı SED Yardımı (DESTEK FORMU)

03 Aralık 2022 tarihinde 6 aylık enflasyon verileri açıklandı. TÜİK verilerine göre böylece 2022 SED miktarları kaç TL olacak bende hesaplama yaptım. Eşi vefat eden yada ayrılan dul bayanlarına verilen Sosyal Ekonomik Desteği böylece 2022 de ne kadar olacak soruları yanıt bulmuş oldu. Tabi SED destek sayfamızda sadece yeni nakdi yardımların kaç lira olacağını paylaşmakla da kalmadığımızı belirtmek isterim. Geçici (süreli) ve sürekli SED yardım miktarlarının hesaplamamın haricinde şunlarda da yer veriyoruz. e-Devlet üzerinden yada paylaştığım dilekçe örneği ile SED başvuruları nasıl ve doğrudan nereye yapılır? (Bunu adresleri ile birlikte paylaştım) 

Devletten Öğrencilere 2022 Mayıs Ayı SED Yardımı (DESTEK FORMU)

Tüm bunların yanı sıra SED Yardımı Neden Yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan Gül hanım tüm bu farklı sorularınıza gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenlerle okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemektir. Bu nedenle kurulan sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan, yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan öğrencilerden aranan şartlar ise hemen alt başlığımızda yer almaktadır.

SED İmkanlarından Kimler, Nasıl Yararlanabilir? Başvuru Yapma (Dilekçe Örneği)

SED imkanlarından herkes yararlanamaz. Kimler, nasıl yararlanabilir? Diye merak ediyorsanız, ilk olarak başvuru şartlarını taşımanız gerekir. Aranan bu şartlara sahip olmanız durumunda hem maddi hem ise manevi olarak Devletten yardım alırsınız. Maddi olarak verilen yardımlar, öğrencinin okuduğu öğrenim düzeyine göre sağlanır. Manevi olarak verilen destekler ise, çocuğun daha iyi ortamda yetişmesi amacı ile verilen mobilya, giysi gibi materyallerden oluşmaktadır. SED kapsamında verilen tüm bu destekleri alabilmeniz için ise ailesel durumunuzun aşağıdakilerden herhangi birini taşıması gerekmektedir.

 1. Çocuğun hakkında bakıma muhtaç tedbiri konulan. Fakat, destek verilmesi halinde ailesi veya yakının yanında öğrenim hayatını idam ettire bileceklere.
 2. Ekonomik anlamda yoksulluk çekip, şayet destek görmemesi durumunda çocuklarını korumaya muhtaç duruma düşüreceklere.
 3. Koruyucu aile yanında yada Sosyal Hizmet Kuruluşlarından yaş sınırından ötürü ayrılan, meslek edinme kurslarına katılmasına rağmen herhangi bir yerde çalışmayan.
 4. Doğal bir felaket yada geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.
 5. Eşinden ayrılmış ihtiyaç sahibi dul kadınlarının bakmakta zorluk çektikleri çocuklarına,

SED yardım parası verilmektedir. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bunun için bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il Müdürlüklerine
 2. e-Devlet Üzerinden

Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek için dilekçe doldurmanız gerekir. SED başvurusunda bulunmak için yazılması gerekilen dilekçe örneği şu şekilde olabilir.

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan, bakmakta zorlandığım çocuğuma SED talebinde bulunuyorum.

İsim Soyadı:

İmza:

Yazdığınız yada ilgili kurum tarafından size hazır olarak tahsis edilen dilekçe örneğini doldurduktan sonra kuruma teslim ediniz. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. İncelenme durumu;

 1. İl Müdürlük çalışanları tarafından evinize gelinerek
 2. Gelir düzeyiniz incelenerek sağlanır.

Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

Bu istenilen belgeleri de İl Müdürlüğü’ne teslim etmenizle birlikte, süreli yada süresiz olarak SED yardımı almaya başlarsınız. SED başvurularını isterseniz e-Devlet üzerinden de sağlaya bilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır? bu imkanlardan yararlanmak için lütfen güncel içeriğimizi ziyaret ediniz.

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak içinde lütfen şu adımları takip edelim.

e-Devlet Üzerinden SED Başvurusu Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri haricinde SED başvurusunu e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapacaklarında yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşımaları gerekir. Aksi taktirde yalan beyanda bulunmaktan, cezai işlem başlatılır. Başvuruları kabul görse bile, yapılan incelemelerde tutarsızlık bulunursa, yapılan SED ödemeleri geri alınır. Bu nedenle e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapılmadan önce lütfen, Bakanlık tarafından talep edilen şartlara gerçekten uygun olduğunuzu gözden geçirin. Şayet şartlara uygunsanız, e-Devlet üzerinden SED başvurusu nasıl yapılır? Sizlere resimli bir şekilde aşağıda bunu anlattık.

 1. Ön başvuru yapmak için BURAYI TIKLAYINIZ.
 2. Kimliği Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız, e-Devlet şifrenizi giriniz. GİRİŞ YAP deyiniz.
 3. Sayfamızın sağ üst köşesinde YENİ BAŞVURU yazısına tıklatalım. blank
 4. SED hakkında sizleri bilgilendirici bir metin çıkacak. Naçizane tavsiyem, bu metinleri dikkatli bir şekilde okumanızdır. Okuduktan sonra da devam edeceksiniz. ”Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum ve Kabul Ediyorum” kutusunu işaretleyin. Sonrasında ise DEVAM deyin. blank
 5. Hakkınızda verilerin incelenmesini kabul etmeniz gerekiyor. Bilgilendirme metninde detaylı olarak bu hükümleri görebilirsiniz. Kabul ediyor ve SED başvurusuna devam etmek istiyorsanız, kutucuğu işaretleyerek izin verin, sonra DEVAM ET deyin. blank
 6. e-Devlet sisteminde kayıtlı olan kimlik bilgileriniz karşınıza çıkacak. Bir göz atın. Şayet eksik bilgi var ise düzenleyin. Yok ise de DEVAM deyip, ilerleyin. blank
 7. Başvuruya Esas Bilgiler, bu bölümde sizlere yardımcı olamayacağız. Çünkü; sizin ekonomik durumunuzu ve başvuru sebebinizi bizler bilemeyiz. Bu nedenle, lütfen bu alanı kendinize göre, DOĞRU bir şekilde doldurunuz. Sonra sayfanın yine en altına inerek DEVAM deyin. blank
 8. Hanenizde bulunan çocuk yada çocuklarınıza ait kimlik bilgilerini giriniz. Doğru bir şekilde girdikten sonra EKLE diyelim. (Not: İlave çocuk eklemek için aşağıdan EKLE demelisiniz) İlave çocuk girmeyecekseniz de hemen altta çıkan DEVAM ET butonuna basınız. blank
 9. Sizin ve çocuğunuza ait kimlik bilgilerini gösteren bir ekran çıkacak. Burada değişiklik yapmak istiyorsanız kolaylıkla yapabilir, GÜNCELLE demenizle değişikliğiniz sisteme işlenir. Şayet yapmak istemiyorsanız, BAŞVUR demeniz gerekir. blank
 10. İşlem Sonucu Bölümüne geçmiş olacaksınız. Bu bölüme ben ne yazık ki gerçek olarak başvuruda bulunmadığım için geçemedim. Ama olacakları söyleyeyim, bu bölümde başvurunuz alındığı bilgisi verilecek. Daha sonra ne olacak peki?

Yine Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışanlar evinize kontrole gelecek. Yaptıkları teftişler sonrasında size süreli yada süresiz bir şekilde SED ödemesi bağlanacaktır.

SED yardımı başvurusunun nasıl yapıldığını da sizlere anlattık. Şimdi sıra geldi yardıma muhtaç çocuklarımıza verilen bu yardım parası hakkında diğer en çok merak edilen soruları cevaplamaya.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Ne Demek?

SED yardımı değerlendirmeye alındı diye bildirim alırsanız öncelikli olarak başvurunuzun gerçekleştiğini anlaya bilirsiniz. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek diyorsanız da tam olarak bu ise şu anlama gelir. Sizin ilk olarak T.C. kimlik numaranız üzerinden SGK dökümünüzü inceleyeceğiz. Herhangi bir yerden maaş alıp almadığını tespit etmek için gerek duyarsak banka hesap hareketlerinizde inceleyeceğiz. Bu ikisinde de herhangi bir hareket görülmüyor ise de bize vermiş olduğunuz ikametgah adresinize en fazla bir hafta içinde herhangi bir mesai saati içinde ziyarete geleceğiz.

Ziyaretimiz de velayeti olduğunuz çocuğunuzu görmemiz son derece faydalı olacaktır. Yine evinize yaptığımız ziyarette lüks bir yaşantınızın olduğuna şahit olmamız da sizin SED yardımı alabilmeniz için aleyhinize bir durum olacaktır. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek olduğu işte tüm bu süreci anlatmaktadır.

2022 SED Yardımı Parası Ne Kadar Oldu? Mayıs Ayı Ne Zaman Yatıyor?

2022 yılında diğer senelerde olduğu gibi özellikle OCAK aylarında SED ödeme zamanlarında bir kaç gün gecikme yaşana bilmektedir. Bu gecikme TEMMUZ ayında da gözükmektedir. Bunun nedeni ise tahminlerimize göre ödeme miktarlarının ne kadar olduğunun hesaplanabilmesi için memur zamlarının belli olmasının beklenmesidir. Memur zamlarından belli olma tarihleri çoğunlukla aralık enflasyonun açıklandığı 3 ile 5 Ocak günlerine denk gelmektedir. Temmuz ayında da yine 3 ile 5 arasına denk gelir. Dolayısıyla bu tarihlere gelen SED miktarlarının e-devlet üzerinde ne kadar olduğunun görünmesi İstanbul dahil olmak üzere 10 gününe kadar bulabilmektedir. Hesaplara yatma tarihleri ise en geç her ayın en erken 13’ü en geç ise 20’sine kadar olduğunu bilmenizi isterim. Yapılan zamlara göre ödenecek miktarlarının ne kadar olduğunu da okuyan çocuğunuzun eğitim duruma göre aşağıda göre bilirsiniz.

2022 yılında 6 aylık enflasyon miktarı %23,9 olarak açıklanmıştır. Buna göre yeni SED ödeme miktarları ise şu şekildedir.

Çocuk Öğrenim Durumu Destek Oranı Ödenecek Tutar
Okul Öncesi %60 1.118 TL
İlk Öğretime Devam %75 1.677 TL
Orta Öğretime Devam %80 1.789 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan %65 1.375 TL
Yüksek Öğretime Devam %90 2.004 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz %40 846 TL
İki Okuyan Çocuk 3.300 TL

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşların çocuklarına verilecek olan destek tablosu 2022 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %23.9 oranına tekabül etmektedir. Buna göre verilerimizi geçtiğimiz döneme göre hesaplayıp, sizlerle paylaştık. Arada bir kaç TL sapma olabilir. Şayet bize destek olmak istiyorsanız, tam rakamı alan bir ebeveyn iseniz, lütfen bize yorumlarda bu tutarı bildiriniz.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor? İşte Sebepleri!

Özellik ile OCAK ve TEMMUZ aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK ve TEMMUZ aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bunun tek nedeni ise bu aylarda yapılan enflasyon oranına göre SED ödemlerine zam uygulanmasıdır. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz. blank

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sorabilir destek alabilirsiniz.

Mayıs 2022 SED Yardımcı Yatan İller (Şehirler) Hangileri?

SED yarım ödemleri her il (şehir) için ne yazık ki aynı anda yatmıyor. İstanbul ve Ankara iline yatar iken Eskişehir veya Bursa gibi illerimize yatmadığına defalarca şahit oldum. SED yardımı yatan iller hangileri olduğunu emin olun ki hiç bir resmi yerde öğrenemezsiniz. Resmi olmayarak öğrenebilmeniz için ise sadece tek bir yol vardır. Bu yol ise sayfamızdaki SED alan arkadaşların geri bildirimi doğrultusunda aşağıdaki tablomuza bakmanızdır. Böylelikle SED yardım parası alan sizin gibi arkadaşlarınızın yorumları sayesinde hangi iller de yattığından anında haberdar olabilmektesiniz.

Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı verilmektedir. Başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

Bu konuda sizden bir ricamız ayrıca olacaktır. Diğer kardeşlerimize yardımcı olmak için ilinize ait SED ödemesi yapılırsa bunu bizlerle sizde üşenmeyin paylaşmanızdır. Böylelikle, herkes birbirine yardımcı olmuş olacaktır. SED yardımı yatan illeri çok daha çabuk bu şekilde öğrenmiş olacaksınız. Unutmayın bize bizden başkası bu konuda yardımcı olmaz değerli bayanlar.

Mayıs 2022 SED Yardımı Yatan İller Hangileri
Yatış Tarihi Yatan İller Bildirim Yapan (TEŞEKKÜR LİSTEMİZ)
27.04.2022 Samsun Ülkü, Fahriye
27.04.2022 TOKAT Hatice
27.04.2022 Balıkesir Burcuu
27.04.2022 Giresun Hümeyra sare konak
29.04.2022 İstanbul Cansu, Emine, Duru, Gülten, Saadet, İkram, Bilge, Miray, Tulay, Seher, Filiz, Pınar, Suna, Zuzı
29.04.2022 Muğla Armağan
29.04.2022 Van Safye
29.04.2022 Gaziantep Sngl
29.04.2022 İzmir Bahar3535, Selva
29.04.2022 Kırşehir Dilek
29.04.2022 Kocaeli Gamze savaşkan
29.04.2022 Antalya Eylül, Gülşen
29.04.2022 Kocaeli Aygün
29.04.2022 Ankara Asel, Gulsen
29.04.2022 Adana Umut, Eda
29.04.2022 Yalova Ela
29.04.2022 Şırnak Sümeyye
29.04.2022 Afyon Ibrahim
30.04.2022 Diyarbakır Yaprak, Leyla
30.04.2022 Tekirdağ Selver
30.04.2022 Hatay Döne, Emine
30.04.2022 Mersin Dry, Narin 33, Sed Mersin, Seda, Leyla
30.04.2022 Van Safye
30.04.2022 Batman Bahar
30.04.2022 Osmaniye Songül

 

Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? bu bağlantıda anlattım arkadaşlar, sitemizin bildirimlerini aktif edenler bu içeriğe çoktan ulaştı bile 😉

500 700 800 TL Ramazan Gıda Erzak Yardım Başvurusu (e-Belediye) başvuruların nasıl yapılacağını, sonuç sorgulamasına kadar bu bağlantıda anlattım arkadaşlar. Üstelik videolu 🙂

Sitemizin birde Youtube kanalı olduğunu biliyor muydunuz? https://www.youtube.com/kredim bağlantımızdan bu kanalımıza erişim sağlayıp abone olabilirsiniz. Böylece ilgili konular için çekmiş olduğumuz videolardan da haberdar olabilirsiniz.


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 39 Ortalama: 4.3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5176 YORUM
 1. Hira dedi ki:

  Osmaniye bugün yattı gül hanım, selamlar..

  1. Gül dedi ki:

   Hira hanım teşekkürler sizede İstanbul dan selamlar

  2. Gül güneş dedi ki:

   Hira hanım ne zaman yatı acaba sabah baktım daha hesapta yoktu bende vakifi aradim ayın 27 dine yatacak dedi bende ozamana kadar bekliyorum insalah yatar

 2. MERVE dedi ki:

  gaziantep yattı arkadaşlar ben 2 çocuk için alıyorum okul öncesi 1092 tl ilk öğretim 1638 lt aldım

  1. Bahar dedi ki:

   İki cocuk icin alinabiliyormu ben tek cocuk icin alabiliyorum nasil oluyor anlatirmisiniz

   1. MERVE dedi ki:

    2 çocuğum okuyor en küçüğü 4 yaşında şuan geldiklerinde durumum ortadaydı zaten öğrenci belgesi olsun gerekli ev incelemeleri sorular gözlemler herseyler yapıldı birazda onların vicdanına kalmış birşey bende beklemiyordum çok şükür 1 yıl yararlanabildim fakat mart ayında bakalım nasıl olacak sürem doluyor 1 yıl devam edecek mi yoksa kesilecek mi takdir ilahi daha öncede 2 kere tek seferlik almıştım sonra 1 çocuğum içinde 1 yıllık vermişlerdi bundan önce sonra 2 çocuk için yine bağlandı okuyan çocuklarınızın öğrenci belgelerini mutlaka hepsini verin okumayan küçük olana varsa da ısrarlar bildirin inşallah sizlere de bağlanır bahar hanım

 3. MERVE dedi ki:

  gül hanım veya admin hanım bir sorum olacaktı ben daha önce 2 kere tek seferlik sed yardımı aldım 3 çocuğum var sonra başvuru yaptım 1 çocuğum için 1 yıllık bağlandı sürem doldu yine başvuru yaptım incelemeler sonucu bu sefer 2 çocuğum için bağladılar fakat süre yıl birsey söylemediler mart ayında yılım dolacak 1 yıl olacak devam eder mi acaba 2 yıllık mıdır onu öğrenmek istiyorum sizin düşüncelerinizi merak ettim kesilmesinden korkuyorum

  1. Gül dedi ki:

   Merve hanım genellikle yüzde 90 diyim 1 yıl tam alınca sonrası 2 yıllık oluyor, öncesi 1 çocuk sonrası 2cocuk bunun önemi olmaz..zaten mart ayında doluyor o zamana kadar umarım e devlet e düşer de gözükür içiniz rahat olur..ama dediğim gibi 2 yıl oluyor..Ayrıca bilgi için de teşekkürler

 4. Melike dedi ki:

  Gül hanım merhaba E devlete başvuru yaptım sed için bilgi alamadım başvuru süreci devam ediyor yazıyor

  1. Gül dedi ki:

   Melike hanım bir süre daha bekleyin baktınız hala aynı şey yazıyor, kuruma gidin yada 144 arayarak başvuru yapın, bu aralar hiç ilgilenmiyor lar online üzerinden

 5. Gül güneş dedi ki:

  Arkadaşlar çok şükür bugün osmaniye merkez yatı okul öncesi cocuk için 1092 tl yatı allah yatmiyalara sabır versin

 6. Altan dedi ki:

  Sed yardimi e devlette neden gözükmüyor gül hanım

 7. Eda dedi ki:

  Gül hanım bir sorum olcak sed yardımı ikinci seferimizi aldık bir yıllıkmı geçerli acaba

  1. Gül dedi ki:

   Esa hanım ilk alımda evet 1 yıllık oluyor