Hibe Kredi

Devletten Öğrencilere 2022 Mayıs Ayı SED Yardımı (DESTEK FORMU)

03 Aralık 2022 tarihinde 6 aylık enflasyon verileri açıklandı. TÜİK verilerine göre böylece 2022 SED miktarları kaç TL olacak bende hesaplama yaptım. Eşi vefat eden yada ayrılan dul bayanlarına verilen Sosyal Ekonomik Desteği böylece 2022 de ne kadar olacak soruları yanıt bulmuş oldu. Tabi SED destek sayfamızda sadece yeni nakdi yardımların kaç lira olacağını paylaşmakla da kalmadığımızı belirtmek isterim. Geçici (süreli) ve sürekli SED yardım miktarlarının hesaplamamın haricinde şunlarda da yer veriyoruz. e-Devlet üzerinden yada paylaştığım dilekçe örneği ile SED başvuruları nasıl ve doğrudan nereye yapılır? (Bunu adresleri ile birlikte paylaştım) 

Devletten Öğrencilere 2022 Mayıs Ayı SED Yardımı (DESTEK FORMU)

Tüm bunların yanı sıra SED Yardımı Neden Yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan Gül hanım tüm bu farklı sorularınıza gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenlerle okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemektir. Bu nedenle kurulan sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan, yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan öğrencilerden aranan şartlar ise hemen alt başlığımızda yer almaktadır.

SED İmkanlarından Kimler, Nasıl Yararlanabilir? Başvuru Yapma (Dilekçe Örneği)

SED imkanlarından herkes yararlanamaz. Kimler, nasıl yararlanabilir? Diye merak ediyorsanız, ilk olarak başvuru şartlarını taşımanız gerekir. Aranan bu şartlara sahip olmanız durumunda hem maddi hem ise manevi olarak Devletten yardım alırsınız. Maddi olarak verilen yardımlar, öğrencinin okuduğu öğrenim düzeyine göre sağlanır. Manevi olarak verilen destekler ise, çocuğun daha iyi ortamda yetişmesi amacı ile verilen mobilya, giysi gibi materyallerden oluşmaktadır. SED kapsamında verilen tüm bu destekleri alabilmeniz için ise ailesel durumunuzun aşağıdakilerden herhangi birini taşıması gerekmektedir.

 1. Çocuğun hakkında bakıma muhtaç tedbiri konulan. Fakat, destek verilmesi halinde ailesi veya yakının yanında öğrenim hayatını idam ettire bileceklere.
 2. Ekonomik anlamda yoksulluk çekip, şayet destek görmemesi durumunda çocuklarını korumaya muhtaç duruma düşüreceklere.
 3. Koruyucu aile yanında yada Sosyal Hizmet Kuruluşlarından yaş sınırından ötürü ayrılan, meslek edinme kurslarına katılmasına rağmen herhangi bir yerde çalışmayan.
 4. Doğal bir felaket yada geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.
 5. Eşinden ayrılmış ihtiyaç sahibi dul kadınlarının bakmakta zorluk çektikleri çocuklarına,

SED yardım parası verilmektedir. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bunun için bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il Müdürlüklerine
 2. e-Devlet Üzerinden

Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek için dilekçe doldurmanız gerekir. SED başvurusunda bulunmak için yazılması gerekilen dilekçe örneği şu şekilde olabilir.

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan, bakmakta zorlandığım çocuğuma SED talebinde bulunuyorum.

İsim Soyadı:

İmza:

Yazdığınız yada ilgili kurum tarafından size hazır olarak tahsis edilen dilekçe örneğini doldurduktan sonra kuruma teslim ediniz. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. İncelenme durumu;

 1. İl Müdürlük çalışanları tarafından evinize gelinerek
 2. Gelir düzeyiniz incelenerek sağlanır.

Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

Bu istenilen belgeleri de İl Müdürlüğü’ne teslim etmenizle birlikte, süreli yada süresiz olarak SED yardımı almaya başlarsınız. SED başvurularını isterseniz e-Devlet üzerinden de sağlaya bilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır? bu imkanlardan yararlanmak için lütfen güncel içeriğimizi ziyaret ediniz.

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak içinde lütfen şu adımları takip edelim.

e-Devlet Üzerinden SED Başvurusu Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri haricinde SED başvurusunu e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapacaklarında yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşımaları gerekir. Aksi taktirde yalan beyanda bulunmaktan, cezai işlem başlatılır. Başvuruları kabul görse bile, yapılan incelemelerde tutarsızlık bulunursa, yapılan SED ödemeleri geri alınır. Bu nedenle e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapılmadan önce lütfen, Bakanlık tarafından talep edilen şartlara gerçekten uygun olduğunuzu gözden geçirin. Şayet şartlara uygunsanız, e-Devlet üzerinden SED başvurusu nasıl yapılır? Sizlere resimli bir şekilde aşağıda bunu anlattık.

 1. Ön başvuru yapmak için BURAYI TIKLAYINIZ.
 2. Kimliği Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız, e-Devlet şifrenizi giriniz. GİRİŞ YAP deyiniz.
 3. Sayfamızın sağ üst köşesinde YENİ BAŞVURU yazısına tıklatalım. blank
 4. SED hakkında sizleri bilgilendirici bir metin çıkacak. Naçizane tavsiyem, bu metinleri dikkatli bir şekilde okumanızdır. Okuduktan sonra da devam edeceksiniz. ”Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum ve Kabul Ediyorum” kutusunu işaretleyin. Sonrasında ise DEVAM deyin. blank
 5. Hakkınızda verilerin incelenmesini kabul etmeniz gerekiyor. Bilgilendirme metninde detaylı olarak bu hükümleri görebilirsiniz. Kabul ediyor ve SED başvurusuna devam etmek istiyorsanız, kutucuğu işaretleyerek izin verin, sonra DEVAM ET deyin. blank
 6. e-Devlet sisteminde kayıtlı olan kimlik bilgileriniz karşınıza çıkacak. Bir göz atın. Şayet eksik bilgi var ise düzenleyin. Yok ise de DEVAM deyip, ilerleyin. blank
 7. Başvuruya Esas Bilgiler, bu bölümde sizlere yardımcı olamayacağız. Çünkü; sizin ekonomik durumunuzu ve başvuru sebebinizi bizler bilemeyiz. Bu nedenle, lütfen bu alanı kendinize göre, DOĞRU bir şekilde doldurunuz. Sonra sayfanın yine en altına inerek DEVAM deyin. blank
 8. Hanenizde bulunan çocuk yada çocuklarınıza ait kimlik bilgilerini giriniz. Doğru bir şekilde girdikten sonra EKLE diyelim. (Not: İlave çocuk eklemek için aşağıdan EKLE demelisiniz) İlave çocuk girmeyecekseniz de hemen altta çıkan DEVAM ET butonuna basınız. blank
 9. Sizin ve çocuğunuza ait kimlik bilgilerini gösteren bir ekran çıkacak. Burada değişiklik yapmak istiyorsanız kolaylıkla yapabilir, GÜNCELLE demenizle değişikliğiniz sisteme işlenir. Şayet yapmak istemiyorsanız, BAŞVUR demeniz gerekir. blank
 10. İşlem Sonucu Bölümüne geçmiş olacaksınız. Bu bölüme ben ne yazık ki gerçek olarak başvuruda bulunmadığım için geçemedim. Ama olacakları söyleyeyim, bu bölümde başvurunuz alındığı bilgisi verilecek. Daha sonra ne olacak peki?

Yine Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışanlar evinize kontrole gelecek. Yaptıkları teftişler sonrasında size süreli yada süresiz bir şekilde SED ödemesi bağlanacaktır.

SED yardımı başvurusunun nasıl yapıldığını da sizlere anlattık. Şimdi sıra geldi yardıma muhtaç çocuklarımıza verilen bu yardım parası hakkında diğer en çok merak edilen soruları cevaplamaya.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Ne Demek?

SED yardımı değerlendirmeye alındı diye bildirim alırsanız öncelikli olarak başvurunuzun gerçekleştiğini anlaya bilirsiniz. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek diyorsanız da tam olarak bu ise şu anlama gelir. Sizin ilk olarak T.C. kimlik numaranız üzerinden SGK dökümünüzü inceleyeceğiz. Herhangi bir yerden maaş alıp almadığını tespit etmek için gerek duyarsak banka hesap hareketlerinizde inceleyeceğiz. Bu ikisinde de herhangi bir hareket görülmüyor ise de bize vermiş olduğunuz ikametgah adresinize en fazla bir hafta içinde herhangi bir mesai saati içinde ziyarete geleceğiz.

Ziyaretimiz de velayeti olduğunuz çocuğunuzu görmemiz son derece faydalı olacaktır. Yine evinize yaptığımız ziyarette lüks bir yaşantınızın olduğuna şahit olmamız da sizin SED yardımı alabilmeniz için aleyhinize bir durum olacaktır. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek olduğu işte tüm bu süreci anlatmaktadır.

2022 SED Yardımı Parası Ne Kadar Oldu? Mayıs Ayı Ne Zaman Yatıyor?

2022 yılında diğer senelerde olduğu gibi özellikle OCAK aylarında SED ödeme zamanlarında bir kaç gün gecikme yaşana bilmektedir. Bu gecikme TEMMUZ ayında da gözükmektedir. Bunun nedeni ise tahminlerimize göre ödeme miktarlarının ne kadar olduğunun hesaplanabilmesi için memur zamlarının belli olmasının beklenmesidir. Memur zamlarından belli olma tarihleri çoğunlukla aralık enflasyonun açıklandığı 3 ile 5 Ocak günlerine denk gelmektedir. Temmuz ayında da yine 3 ile 5 arasına denk gelir. Dolayısıyla bu tarihlere gelen SED miktarlarının e-devlet üzerinde ne kadar olduğunun görünmesi İstanbul dahil olmak üzere 10 gününe kadar bulabilmektedir. Hesaplara yatma tarihleri ise en geç her ayın en erken 13’ü en geç ise 20’sine kadar olduğunu bilmenizi isterim. Yapılan zamlara göre ödenecek miktarlarının ne kadar olduğunu da okuyan çocuğunuzun eğitim duruma göre aşağıda göre bilirsiniz.

2022 yılında 6 aylık enflasyon miktarı %23,9 olarak açıklanmıştır. Buna göre yeni SED ödeme miktarları ise şu şekildedir.

Çocuk Öğrenim Durumu Destek Oranı Ödenecek Tutar
Okul Öncesi %60 1.118 TL
İlk Öğretime Devam %75 1.677 TL
Orta Öğretime Devam %80 1.789 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan %65 1.375 TL
Yüksek Öğretime Devam %90 2.004 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz %40 846 TL
İki Okuyan Çocuk 3.300 TL

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşların çocuklarına verilecek olan destek tablosu 2022 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %23.9 oranına tekabül etmektedir. Buna göre verilerimizi geçtiğimiz döneme göre hesaplayıp, sizlerle paylaştık. Arada bir kaç TL sapma olabilir. Şayet bize destek olmak istiyorsanız, tam rakamı alan bir ebeveyn iseniz, lütfen bize yorumlarda bu tutarı bildiriniz.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor? İşte Sebepleri!

Özellik ile OCAK ve TEMMUZ aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK ve TEMMUZ aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bunun tek nedeni ise bu aylarda yapılan enflasyon oranına göre SED ödemlerine zam uygulanmasıdır. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz. blank

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sorabilir destek alabilirsiniz.

Mayıs 2022 SED Yardımcı Yatan İller (Şehirler) Hangileri?

SED yarım ödemleri her il (şehir) için ne yazık ki aynı anda yatmıyor. İstanbul ve Ankara iline yatar iken Eskişehir veya Bursa gibi illerimize yatmadığına defalarca şahit oldum. SED yardımı yatan iller hangileri olduğunu emin olun ki hiç bir resmi yerde öğrenemezsiniz. Resmi olmayarak öğrenebilmeniz için ise sadece tek bir yol vardır. Bu yol ise sayfamızdaki SED alan arkadaşların geri bildirimi doğrultusunda aşağıdaki tablomuza bakmanızdır. Böylelikle SED yardım parası alan sizin gibi arkadaşlarınızın yorumları sayesinde hangi iller de yattığından anında haberdar olabilmektesiniz.

Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı verilmektedir. Başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

Bu konuda sizden bir ricamız ayrıca olacaktır. Diğer kardeşlerimize yardımcı olmak için ilinize ait SED ödemesi yapılırsa bunu bizlerle sizde üşenmeyin paylaşmanızdır. Böylelikle, herkes birbirine yardımcı olmuş olacaktır. SED yardımı yatan illeri çok daha çabuk bu şekilde öğrenmiş olacaksınız. Unutmayın bize bizden başkası bu konuda yardımcı olmaz değerli bayanlar.

Mayıs 2022 SED Yardımı Yatan İller Hangileri
Yatış Tarihi Yatan İller Bildirim Yapan (TEŞEKKÜR LİSTEMİZ)
27.04.2022 Samsun Ülkü, Fahriye
27.04.2022 TOKAT Hatice
27.04.2022 Balıkesir Burcuu
27.04.2022 Giresun Hümeyra sare konak
29.04.2022 İstanbul Cansu, Emine, Duru, Gülten, Saadet, İkram, Bilge, Miray, Tulay, Seher, Filiz, Pınar, Suna, Zuzı
29.04.2022 Muğla Armağan
29.04.2022 Van Safye
29.04.2022 Gaziantep Sngl
29.04.2022 İzmir Bahar3535, Selva
29.04.2022 Kırşehir Dilek
29.04.2022 Kocaeli Gamze savaşkan
29.04.2022 Antalya Eylül, Gülşen
29.04.2022 Kocaeli Aygün
29.04.2022 Ankara Asel, Gulsen
29.04.2022 Adana Umut, Eda
29.04.2022 Yalova Ela
29.04.2022 Şırnak Sümeyye
29.04.2022 Afyon Ibrahim
30.04.2022 Diyarbakır Yaprak, Leyla
30.04.2022 Tekirdağ Selver
30.04.2022 Hatay Döne, Emine
30.04.2022 Mersin Dry, Narin 33, Sed Mersin, Seda, Leyla
30.04.2022 Van Safye
30.04.2022 Batman Bahar
30.04.2022 Osmaniye Songül

 

Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? bu bağlantıda anlattım arkadaşlar, sitemizin bildirimlerini aktif edenler bu içeriğe çoktan ulaştı bile 😉

500 700 800 TL Ramazan Gıda Erzak Yardım Başvurusu (e-Belediye) başvuruların nasıl yapılacağını, sonuç sorgulamasına kadar bu bağlantıda anlattım arkadaşlar. Üstelik videolu 🙂

Sitemizin birde Youtube kanalı olduğunu biliyor muydunuz? https://www.youtube.com/kredim bağlantımızdan bu kanalımıza erişim sağlayıp abone olabilirsiniz. Böylece ilgili konular için çekmiş olduğumuz videolardan da haberdar olabilirsiniz.


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 39 Ortalama: 4.3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5176 YORUM
 1. İzmir 35 bahar dedi ki:

  Admin ve gül hanım cok tesekkür ederiz böyle bir sayfa yapıldığı için ve gönüllü olarak bize geri dönüş yapan gül hanım ve burada birbirine destek olan arkadaşlar hepinizden Allah razı olsun

  1. Gül dedi ki:

   İzmir’e bahar hanım yorumunuz için teşekkürler sizlerden de Allah razı olsun, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum

 2. Busra dedi ki:

  Okul oncesi kadirli yatti arkadaslar1.092 tl 40kurus

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Eklendi, çok teşekkürler.

 3. Ecrin dedi ki:

  1638,60 7. Sınıf öğrencisi İstanbul yatmış

 4. Gül güneş dedi ki:

  Osmaniye merkez neden yatmıyor lütfen beni bilgilendirin

 5. Kübra dedi ki:

  Dekontta 10.01 tarihli yyazıyor ama bugün geçti hesaba

  1. Tuğba dedi ki:

   Bizimde ayın 8 yazıyor banka kullanıyor parayı onlar yüzünden bu kadar insan mağdur oluyor

 6. Kny42 dedi ki:

  Konyadan kimse yok galiba cvp veren ister istemez psikolojik olarak acaba kesildimi diye düşünüyoruz

  1. Gül dedi ki:

   Kny42 merak etmeyin konyadan geri dönüş olmadı demekki kimseye yatmadı, dediğim gibi 25 ine kadar tamam olacaktır nerdeyse tüm iller

   1. Kny42 dedi ki:

    Cok teşekkür ederim gül hanım 3 sinifa giden kizim var yanliziz tek gelirim o kanser tedavisi görüyorum acaba kesildimi diye ister istemez düşünüyorum ev kira kizim okuyor sukur yine allah razı olsun sizdende tekrar teşekkür ederim cvbiniz icin

   2. Kny42 dedi ki:

    Az önce aradım kurumu kizim büyüdüğü jcin sed yardımını sonlandirmislar nasil olur anlamadım sadece engelli maaşı 661 tl gelirim var ev kira kanser hastasıyım başkada gelirim yok 3 sinifa gidiyor kizim daha 9 yaşında ama bana verdikleri cevap cocuk büyümüş bir yılda dolmuş sed yardımı sonlanmis rabbim herkesin yardımcısı olsun zor durumdayız millet olarak

   3. Kny42 dedi ki:

    Durumumda da bi değişiklik yok tam aksine daha da zorlanıyorum ev sahibim 1700 tl yaptı kirayı 800 tlden binyediyuz çıkardı hayat şartları yerli zorlandı sukur yine çünkü bir ben değilim bu durumda ne zor durumda insanlar var ama bu durumdayken bana çocuğunuz büyümüş kurum sonlandırmis cevabı üzdü yaşı 9 daha ve okuyor nasil okutacam peki hakkımızda hayırlısı diyecek bisey bulamiyorum

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Resmi olarak senelik %19.60 üzeri yapamaz. Bence kontrat yapmayın ödemeyinde kirayı hiç bir şey yapamaz.

     1. Kny42 dedi ki:

      Malasef kontrat yok 10 senedir aynı evdeyim ev sobalı hayat şartlarından zora bukdu biseyde diyemiyorum 10 yıldır oturum yinede allah razı olsun ne diyim hesapli 10 yıldır otururdum demekki artık karşı tarafın da durumu oyle gerekli bilemiyorum

  2. Gül dedi ki:

   Konya42,sizin için çok üzüldüm. Ne demek çocuğunuz büyük, millet 11.12 sınıf için lise öğrencisi için alıyor. Sizi ne diye kesmiş ler..hemen cimer üzerinden güzel durumunuzu belirten bir yazı ginderin kurum çalışanları neye göre kesmiş yazıklar olsun..kesinlikle şikayet edin cimere dönüş yapacaklar

   1. Kny42 dedi ki:

    Merhaba gül hanım bilmiyorum bana verdikleri cevap çocuğunuz büyümüş kesildi oysa 3 sinifa gidiyor 9 yaşında ve ben tek kızımla yaşayan 70 engelli bir anneyim bir yandan kanserle savaşıyorum bir yandan kizimi okutma derdindeyim bir yandan zorlasan hayat şartları ve kızımdan allahdan başka kimsemiz de yok iki yıl öncesine kadar çalışıyordum ama hastalik kemoterapi ler engel oldu şimdi çalışamıyorum da eşimde hastalanınca bizi terk etti kizim 3 yaşındaydı ve ogunden beri görmez asla ne diyim 10 yıldır aynı evdeyim herkes bilir beni durumumu hayirlisi tek bildiğim gül hanım allah kimseyi düşürmesin ve kimsenin eline bırakmasın şikayet etsem ne olacak gül hanım bana onuda söylediler çocuğunu esirgeme yurduna aliriz bakmıyorsun diye durumun yok diye ben ömrümü verdim diyecek laf cokda allah der susarım teşekkür ederim yorumunuz için ama benim tek dayanağı kizim güçsüz hastayım diye elimden alırlarsa dayanamam allaha emanet olun

 7. Gül güneş dedi ki:

  Ben osmaniye merkeze baktım daha yatmadi aradim vakifi ayın 27 ne yatacak dedi alan varsa haber versin lutfen

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Aldık diyorlar ama