Hibe Kredi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 10.000 Lira Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 10.000 Lira Nasıl Alınır?

2022 yılında dünya evine girmeye hazırlanan genç çiftlerimize tam 10.000 Lira devletimiz den destek verilmektedir. Almış olduğunuz çeyizleri yada diğer bir çok düğün harcamalarınızı bu destek kapsamında verilecek olan hibe paralar ile karşılaya bilir, borçsuz bir düğün yapabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda hem damat hem de gelin hanıma verilecek olan çeyiz parası destek başvurusunu nasıl yapacağınızı siz çiftlerimiz için müracaat formları ile birlikte yer verdik.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları Nedir?

Yuva kurmak isteyen vatandaşlarımıza devlet teşvikli evlilik kredisi almaları için bazı şartlar konulmuştur. Aile ve sosyal işler bakanlığı tarafından konulan düğün kredisi şartları aşağıdaki gibidir.

  1. Düğün yapacak olan vatandaşların en az 18 en çok 24 yaşında olmalıdır. (Üniversite mezunları için üst yaş sınırı 26 tır.)
  2. Sicilinde kayıtlı herhangi bir ağır suç bulunmamalıdır.
  3. Kurulan komisyona maddi imkansızlığını anlatacak nitelikte olmalıdır.
  4. Daha önce evlenmemiş olmalıdır

Tüm bu şartlara uyan vatandaşlarımız aşağıda yer alan düğün kredisi imkanlarından faydalanabilirler.

Çeyiz Hesabı Açtırarak 18 Bin TL Hibe Evlilik Kredi Desteği Alabilirsiniz

2022 de yeniden gündeme gelen çeyiz hesabının destek miktarları oldukça fazla bir şekilde arttırılmıştır. Böylece 27 yaşından önce başvuruda bulunan ve ilk defa yeni evlenen her Türk genci bu imkanlar dahilinde devlet ‘ten düğün hibesi alabilirler. En az 155 en fazla ise 1.552 TL ile yapacağınız başvurular için aşağıdaki tabloda yer alan hibeleri alabilirsiniz.

36 Ay sistemde kalacaklar %20 Devlet desteği 6.500 Lira hibe
48 Ay olarak sistemde kalan yeni çiftler %22 Destek 7.500 Lira evlilik hibesi
60 Ay sistemde duran yeni evlenecek olan çiftler %25 destek oranından 9.000 TL düğün hibesi

Tabloda yer alan bu destekler sadece bir çift için hesaplanmıştır. Aynı şekilde gelin ve damat başvuru yapmaları halinde ise toplam 5 yıl sonunda devletten 18 bin TL düğün hibesi alabilmektedirler. Başvurular bütün bankalarca kabul edilmektedir!

Devlet Destekli Düğün Kredisi Ödemeleri Ne Kadardır?

Aile ve sosyal işler bakanlığı yeni evlenenlere Nisan 2019 yılandan itibaren devlet destekli faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Yukarıdaki niteliğe sahip olan tüm T.C. vatandaşlarımız anlaşmalı kamu ve özel bankalardan 10 bin TL faizsiz Devlet destekli evlilik kredisi kullanabilirler. 10 bin TL faizsiz evlilik kredisini 1 yıl ödemesiz daha sonra eşit taksitlerde 3 yıl ödemeli olarak geri ödeyebilirler. Bu zaman zarfı içinde çocuk sahibi olan çiftlerimize çekmiş oldukları kredi 1 yıl sonrasına ödeme planını oluşturulmaktadır.

Yetim ve Devlet Yurtlarında Kalanlar Hakkında

Devlet destekli evlilik kredisi yetim veya devlet yurtlarında kalan vatandaşlarımız için geri ödemesi daha fazla esnetilmiştir. Normal şartlardaki vatandaşlarımıza oranla daha önce yetim veya Devlet yurtlarında kalan vatandaşlarımızın evlenmeleri halinde kullanmış oldukları düğün kredisi ödemeleri 2 yıl sonra faizsiz olarak 4 yıl boyunca eşit aralıklar ile ödeme imkanı sunulmuştur.

Devlet destekli evlilik çeyiz parası 10.000 lira nasıl alınır

Devlet destekli evlilik çeyiz parası 10.000 lira nasıl alınır

Çeyiz Parası 15 Bin TL Nasıl Alınır?

Hükumet yeni evleneceklere çeyiz parası adı altında bir başka daha destek sunmaktadır. Çeyiz parası ile birikim yapmak isteyenlerin yapması gereken anlaşmalı bankaya çeyiz parası hesabı açmaları ve düzenli olarak o hesaba para yatırmalıdırlar. Devlet çeyiz parası hesabına para yatıranlara yatırdıkları para miktarının oranınca 3 yıl boyunca katkı payı ödeyecektir. Maksimum devlet katkı payı 15 bin TL’ tir.

Yetim Aylığı Alanlar SSK ve BAĞ-KUR’dan Çeyiz Parası Nasıl Alabilirler?

SSK ve BAĞKUR üzerinden yetim aylığı alan çocuklar ile emekli sandığı üzerinden ise dul aylığı, yetim ve ölen memur üzerinden ana ve baba aylığı alanlar evlendikleri taktirde Sosyal Güvenlik Kurumundan resmiyet adı olarak evlilik ödeneği, halk arasında da çeyiz parası olarak bilinen parayı alma hakkına sahiplerdir. Yetim aylığı alan SSK üzerinden veya BAĞ-KUR’dan almış oldukları aylığın tam 24 katına kadar çeyiz parası alabilmektedirler. Emekli sandığında ise bu durum ölen eşin dul aylığı alan karısı yada kocası vefat eşin kız çocuğu ve ölen kişinin ana baba aylığı alan anası ve babası evlenmesi durumunda almış oldukları aylığın 12 katı kadar çeyiz parası alabilirler. Başvurular için SGK müdürlüklerine evlilik cüzdanının fotokopisini çekip, talep dilekçesini de ekleyerek vermeleri gerekmektedir.

Bankalardan uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredisi kullanarak da düğün giderlerinizi karşılaya bilirsiniz. Bir çok banka özellik ile düğün sezonun açıldığı tarih olan mayıs ayı itibarı ile yeni evlenecek olan çiftlere özel indirimli kredi kullanma olanağı sağlamaktadır. Özellik ile bu bankalar arasından Türkiye İş Bankası 36 aya kadar bu ay için Haziran %1.95 faiz imkanı sağlamaktadır.

Türkiye İş Bankası Düğün Kredisi Geri Ödeme Planlaması
Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 12 4.827,26 TL 57.927,05 TL
24 2.746,46 TL 65.915,17 TL
28 2.454,24 TL 68.718,63 TL
36 2.070,34 TL 74.532,23 TL

Şayet Türkiye İş Bankasına ait herhangi bir mevduat hesabınız mevcut ise bu imkanlardan İŞTE CEP uygulaması indirerek yararlana bilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
  1. turgut yildiz dedi ki:

    SLM KIZIM EVLENCEK KENDİM ENGELİYİM DEVLET DESTEK KREDİSİ EVLİKLİK İÇİN KIZIMA VERİRMİ