KOSGEB Kredi

Devlet 24 Ay Kronik Hastalara Maaş Veriyor

Devlet 24 Ay Kronik Hastalara Maaş Veriyor

SGK Tedavisi zor olan hastalarımıza 24 aya kadar maaş bağlamaktadır. Kronik bir hastalığa yakalandı iseniz bu maaş hakkınızdan mutlaka yararlanmanızı öneririz. Devletin bağlamış olduğu hastalara maaş süresi 12 ay ile 24 ay arasında değişmektedir. Devletten bağlanacak olan maaş süresi hastanın hangi kronik hastalığına yakalandığına göre değişmektedir. Belirteceğimiz kronik hastalıklara yakalanan vatandaşlarımız için maaş başvurusu için nereye başvuru yapılır sorusuna yanıtı, şartları ile verdik.

Kronik Hastalıklardan Maaş Alabilmek İçin Yüzde 60 ve 10 Yıl Şartı Vardır

Kronik bir hastalığa yakandı iseniz ve devletten 24 aya kadar maaş almak istiyorsanız 3 şarta uygun olmanız gerekmektedir. Bu 3 şart ise şunlardır.

 1. En az 1800 gün yani 10 yıl süreli olarak sigortalı olarak çalıyor olmanızı belgelemeniz gerekmektedir. Bu belgeyi il/ilçe SGK binalarına giderek, yada e-devlet üzerinden 4/a sigorta hizmet dökümünü çıktısını alarak sağlaya bilirsiniz.
 2. En az %60 ve üzerinden iş gücü kaybı yaşıyor olmanız gerekir. %60 üzerinde rapora sahip olan herkesin engelli olduğunun kabul edilmediğini bildirmemiz gerekir. Burada en önemli husus %60 ve üzerinde iş gücü kaybını yaşıyor olmanızdır. Bu raporu ise yine SSK hastanelerine başvuru yaparak kurulan heyet ile alınması gerekmektedir.
 3. Aylık bağlanabilecek olan hastalıklarından bir veya birden fazlasını yaşıyor olmanız gerekir. Kurul raporunda bir hastalık dan %60 sınırını yakalayamıyor iseniz dahi başka bir kronik hastalığa sahipseniz bu oranı o hastalıklarınızı da dahil edip yakalaya bilirsiniz.

Hangi Kronik Hastalara Maaş 2021 Yılda Verilmeye Devam Ediyor

Ne yazık ki her kronik hastalıklara maaş devlet tarafından verilmiyor. Ayrıca her kronik hastalık içinde 24 ay süre ile maaş alamazsınız.  Maaş alabilmeniz için şu kronik hastalıklara sahip olmanız gerekmektedir.

 • Kanser (Boyun ve baştaki yumuşak doku, lenfoma, cilt, kan, multiplmiyelom, tükürük bezleri, tiroid bezi, mem, sinir sistemi, mide ve akciğer, kalın ve ince bağırsak, safra kesesi, kara ciğer, pankreas, safra yolları, mesane, böbrek, prostat, genetik yollar, testis ve penis)
 • Demans
 • Epilepsi
 • Beyin tümörü
 • Parkinson sendromu
 • Serebral palsi
 • Multiple Skleroz
 • IQ 50 ve altında zeka gerilemesi
 • Sizofreni
 • Bipolar bozukluk
 • Görme azlığı
 • Retina kanamaları
 • Herhangi bir yardım almadan ayakta durma zorluğu çeken ve denge kaybı yaşayanlar
 • Anemi
 • Bacak, kol gibi uzuv kaybı yaşayanlar
 • Behçet hastalığı
 • Gastrointestinal kanamaları olanlar
 • Kara ciğer sirozu
 • Kara ciğer nakli yaşamış olanlar
 • Kalp yetmezliği olan
 • Kalp kapak hastalıkları
 • Kalp nakli
 • Böbrek nakli
 • Akciğer nakli
 • Tüberküloz
 • AIDS

Bu hastalıklara yakalan vatandaşlar %60 oranına sahip olduktan sonra 12 yada 24 ay sonunda yeniden kemik iliği dışında tüm organ nakli olanlar kronik böbrek yetmezliği hastalığına sahip olanlar yeniden heyet raporu ile malul aylığı almaya devam etmektedir. Ayrıca bu tür hastalıklar neticesin Devletin ihtiyaç sahibi fakir ailelere sağladığı 6 yardım paketi den de yararlana bilirsiniz lütfen bunu da bir inceleyiniz.

Hangi Kronik Hastalıklara Ne Kadar Süre Maaş Bağlanıyor?

Kanser hataları tanı konulduktan sonra 1 yıl içinde başvuru yapmaları halinde 18 ay boyunca aylık alabilmektedirler. Bu ismini saydığımız bütün kanser hastalıkları için geçerlidir. Kemik iliği nakli yapanlar 12 ay devletten maaş alırken, verem hastalığı tedavisi görenler devletten 24 ay boyunca malul aylığı alabilmektedirler. Diğer bazı hastalıklar ise hastalığın boyutuna göre 12 aya kadar maaş alabiliyorlar.

Kronik Hatalara Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şayet 10 yıl boyunca sigortalık sahibi iseniz ve saymış olduğumuz bu hastalıklardan SSK’dan kurulan kuruldan %60 rapor alabiliyorsanız maaş başvurusu hakkına sahipsiniz. Malul aylığı yanı sıra tüberküloz gibi kronik hastalıklarınız için başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) merkezlerine yapmanız yeterli olacaktır. Kronik hastalık için SYD başvurusunda bulunacaklar için aranan diğer şart ise aile içindeki gelirin net olarak asgari ücretin 3 de 2 den daha az olması gerekmektedir. Malul aylığı kapsamında devletten aylık alacaklar için herhangi bir maaş şartı aranmamaktadır.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Celalkocaman dedi ki:

  Eşimde kalp ritim bozukluğu var çok düşük atiyor 27 45 arasında ve eşimin hiç sigortası yok yeri geldiğinde ev işi dahi yapamıyor devlet bü tür hastalara maaş veriyormu

 2. Tayfun dedi ki:

  Ben kronik hepatit B, ve hıv pozitif aids evresindeyim yaş 34 maaş ala bilirmiyim.

 3. Doğan dedi ki:

  Merhaba.. öncelikle teşekkür ederim sorularımıza cevap olduğunuz için.. Annem ev hanımı ve hiç çalışmadı.. Akciger teşhisi konuldu.. Babamın emekli ayligi var ve annemin üzerine 1 ev var ondada kardeşim oturuyor.. Devletten herhangi bir destek alabilir miyiz?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   SED desteğini araştırmanızı öneririm.

 4. Pir sultan dedi ki:

  Beçet hastalığı rapor alabiliyor mu

 5. Semet yaşa İstanbul başakşehir güvercin tepe mahallesi Şentepe sokak bina 84 daire 4 başakşehir İstanbul Avrupa yakası dedi ki:

  Benim iki kez bel fıtığı ameliyatı geçirdim sonrası protez belde var sonra gözde görme engelli tavuk karası var kalın bağırsak kronik kanseri var kalın bağırsak kronik var benim raporları sonucu red kararı verdiler Bağcılar bölge sağlık kurumu başvuru yaptım şişli Hamidiye Etfal eğitim ve araştırma hastanesi heyetinin verdiği raporda Bağcılar bölge sağlık kurumu geldi benim gidip sorduğum bana senin rapor sonucu red kararı verdiler bölge sağlık kurumu tarafından yapılmıştır dediler bana neden cevap gelmedi benim başvuru formu sorduğum zaman red kararı verdiler Bağcılar bölge sağlık kurumu na itiraz ettim bana senin rapor sonucu iki ayda ancak gelir dediler itiraz kararı nedeniyle nasıl Bir cevap gelir bilmiyorum

 6. MURAT BEY dedi ki:

  MERHABALAR ANNEM YAŞLI 1947 DOGUMLU ANADOLU KADINI AMA HER HANGİ BİR SİGORTASI OLMADI BU GUNE KADAR ANCAK BAŞ GÖSTEREN YAŞLILIK HASTALIKLARIYLA UGRAŞIYOR DİYABET TANSİYON GÖRME BOZUKLUGU GİBİ HASTALIKLAR HER HANGİ BİR MAAŞ ALMA DURUMU OLURMU ACABA

 7. SANİYE ÇETİN dedi ki:

  Annemden maas alıyorum yıllardır astım kuah hastasiyikbraporum var yüzde altmış üzeri tedavi görüyorum ayrıca kan ilik hastalığım var plostemia vera raporum var kontrollerin var tedavim devam ediyor hast dosyam açık bu maaşla dr lara git gel yetmiyor bende bu şartlarda maas alabilirmiyim