Hibe Kredi

Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır? Tedavisine Ne İyi Gelir?

Kolda, bacakta hatta beyinde damar tıkanıklığı 40 yaş üstünde görülmesi muhtemel rahatsızlıklardan biridir. Bende 42 yaşında kalbin pıhtı artması sonrasında bacağımda damar tıkanıklığı yaşadım. Bacağımda yaşamış olduğum damar tıkanıklığının belirtilerinin neler olduğunu sizlerle burada paylaşacağım. Bacakta hatta kol veya beyinde damar tıkanıklığı belirtilerinin neler olduğunu paylaşmaktan daha önemli bir şeye de size yer vereceğim. O ise yaklaşık 6 ay boyunca bacağımdaki damar tıkanıklığına neyin iyi geldiğidir!

Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır? Tedavisine Ne İyi Gelir?

Bacaktaki damar tıkanıklığına iyi gelen şeyin kolda yada beyindeki damar tıkanıklığına da iyi geleceğini düşünüyorum. Nihayetinde kolda ki de damar, beyinde ki de damar, bacaktaki de damar dimi? Anjiyo olmadan bu illetten eğer kurtulmak istiyorsanız (Doktor tavsiyesi kesinlikle değil) yaşadığım süreçle nasıl bu sorunu aştığımı burada sizler için paylaştım.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? (Kol, Bacak, Beyin)

Damar tıkanıklığının belirtilerin neler olduğunu size tıp dili ile anlatmayacağım. Tıp dilinde anlatırsam zaten ben gibi bir çoğumuz anlamayacak. Onun yerine damar tıkanıklığının belirtilerini bizzat kendimin yaşamış olduğum bacaktaki damar tıkanıklığını rahatsızlığım üzerinden anlatacağım. Bu içeriği yazarken ne yazık ki bende 6 ay önce bacağımda damar tıkanıklığı yaşadım. Hayatımda ilk defa bu rahatsızlıkla baş başa kaldığım için ilk zamanlar (bir gün) hiç umursamadım. Ama, rahatsızlığım nedeni ile hastaneye gidince meğerse ne zor bir badire atlatmışım anladım. Bacağımdaki damar tıkanığını ultrasonla teyit ettikleri zaman nerede ise hastane bana seferber oldu. Bunun nedeni ise kalpten atan pıhtının olası yeniden kalbe veya sonrasında beyin yada karaciğere sıçramasıymış. Bu durumlarda ise doktorumun bana dediğine göre insanın başına şunlar geliyormuş.

 1. Kalbe sıçrarsa; kalp krizi geçirirmişim. Sonucu ölüm.
 2. Beyine sıçrarsa; beyin kanaması ve sonrasında ölüm yada felç.
 3. Karaciğere sıçrar da hiç farkına vardan yine ölürmüşüm.

Bunları bana hekim dedi. Tabi ben bunları duyunca baya bir tırstım. Hemen beni tekerlekli sandalyeye bindirdiler bir an önce başladık tedavisine. Tedavi sürecine geçmeden ve damar tıkanıklığı neden olursa gelmeden yaşamış olduğum belirtiyi de hemen bahsetmek istiyorum.

Bacağımdaki damar tıkanıklığı belirtisini ilk olarak bacak diz kapağı arkasındaki damarların şiştiğiyle hissettim. Bunla birlikte bacağımın üstüne bastıkça dirsek altında ciddi bir basınca dayalı ağrı yaşıyordum.

Bacağımdaki damar tıkanıklığı belirtisini de size anlattım. Muhtemelen koldaki yaşanan damar tıkanıklığında da bu belirtiler kendini gösterecektir. Buna ilaveten çevrede damar tıkanıklığı yaşayanlar da bir de tıkanan bölgede morarmaları gözlemledim. Beyindeki damar tıkanıklığı belirtisine gelirsek de yukarda da hekimimin bana dediği gibi muhtemelen yaşanan inme yada felç sonrası anlaşılmaktadır. Bu durumda olanlara da Allah yardım ettin diyorum. Kendi ve çevremdeki damar tıkanıklığı belirtilerini sizler için bahsettim. Ama yine de yaşadığım tecrübe haricinde Medicalpark hastanesi doktorları tarafından bizle paylaşılan damar tıkanıklığı belirtilerinin neler olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Beyin ve Şah Damar Tıkanıklığı Belirtileri:

 • Ani görme kaybının yaşanması
 • Bulanık şekilde görme
 • Vücudunun yarısında kuvvet kaybı, uyuşma yada karıncalanma
 • Denge bozukluğu ve yürüme güçlüğü
 • Konuşmada zorluk
 • Bilinç/Hafıza sorunları
 • Baş ağrısı ve dönme
 • Yutkunmada zorlanma

Bacak Damar Tıkanıklığının Belirtileri:

 • Bacakta özellikle üstünde iken yaşanan basınç şeklindeki ağrı
 • İlerleyen durumla da yatarken dahi aynı ağrının yaşanması
 • Ayakta morarma
 • Kangren

Toplar Damar Tıkanıklığında Görülen Belirtiler:

 • Bacakta ısı artışı, kızarıklık ve şişlik
 • Kıllarda dökülme
 • Ayak bileklerinde mor ve mavi varisler
 • Cilt renginde koyulaşma
 • Ayak bileğinde yaralar

Beyin, bacak, toplar damar dahil damar tıkanıklığı belirtilerini sizlere kendi ve çevremde yaşayanlar ile birlikte Medicalpark hastanesinin paylaşımlarına göre yer verdim arkadaşlar. Şimdi damar tıkanıklığı neden olur yine bunu kendi hekimimin bana telaffuzuna göre ve yine Medicalpark hastanesinin hekimlerinin paylaşımlarına göre bir arada yer veriyorum.

Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Damar tıkanıklığı neden olur? Bunun sebebi bacağında damar tıkanıklığı yaşayan biri olarak doktoruma sordum. Doktorumun bana dediğine göre ilk olarak damar tıkanıklığı neden olduğunu sizlere açıklayacağım. Daha sonra yine Türkiye’nin önde gelen hekimlerinin paylaşımlarına göre neden damar tıkanıklığı olduğunu sıralayacağım.

Kendi Doktorumun Demesine Göre:

 • Ani şekilde yaşanan üzüntü, stres
 • Sigara kullanımı

Ben sanırım yaşadığım anı üzüntü sonrası kalbimin pıhtı artması sonrası bu rahatsızlığı yaşadım. Genel olarak hekimlerin damar tıkanıklığı neden olduğu ise şu şekilde paylaşılmaktadır.

 • Üzüntü, stres
 • Sigara kullanılması
 • Obezite
 • Spor yapılmaması
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Kötü beslenme (Yağlı yiyecekler)
 • Yüksek kolesterol

Damar tıkanıklığı nedenlerinin neler olduğunu da sizlere kendi ve genel olarak hekimlerin paylaşımlarına göre yer verdim.

Şimdi sıra geldi damar tıkanıklığı tedavisi için doktorumun bana hangi ilaçları verdiğine.

Damar Tıkanıklığına Doktorum Bana Hangi İlaçları Verdi

Damar tıkanıklığı tedavisi için doktorum bana hangi ilaçları verdi? Bunu sizlere isimleri ile paylaşacağım. Ancak özellikle belirtmek istiyorum ki bu paylaşım sadece doktorumun bana özel olarak vermiş olduğu ilaç isimleridir. Yani tutup ertesi gün vay efendim Murat’a doktoru bu ilaçları vermiş sen bize niye bana bunu verdin deyip de doktorunuza kertilmeyin arkadaşlar. Belli olmaz belki siz bunu yapmazsınız da illa yapan yada yapmayı kafasından geçiren birileri içinizden çıkabilir. Bu hatırlatma sonrasında doktorumun bana bacağımdaki damar tıkanıklığı için vermiş olduğu o 3 ilaç.

 1. daflon blank
 2. Ecopirin blank
 3. Xareltol blank

Doktorumun bana bacak damar tıkanıklığı için vermiş olduğu ilaçların isimleri bunlar. Bu ilaçları doktorunuz yazmadan kesinlikle kullanmayın. Ayrıca, artık her ay bu ilaçları raporlu olsa dahi yeniden doktorunuza giderek yazdırmanız gerekiyor. İlaçların maliyeti ise bu içeriği yazdığım 27.05.2022 yılında yaklaşık 1.000 TL civarında arkadaşlar. Doktorunuza yazdırsanız da yaklaşık 30 TL gibi bir rakama bu ilaçlara sahip olursunuz. Allah Devletimize zeval vermesin.

Damar tıkanıklığı için doktorumun bana yazmış olduğu ilaçları sizlerle paylaştım. Peki, ben bu ilaçlara ilaveden 6 ay içinde kurtulmak için başka ne yaptım?

Damar Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? (Şifalı Faydalı Yiyecekler)

Damar tıkanıklığına ne iyi gelir? Şifalı yiyecekler nelerdir? Yine bunları da ilk olarak kendimin kullandıklarımın neler olduğu ile sizlere anlatacağım. Ama şunu başlamadan önce söylemek istiyorum ki, arkadaşlar kesinlikle sigarı bırakmanız gerekiyor. Çünkü, ilaçların ve damar tıkanıklığına faydalı olan o şifalı bitkiyi ben tüketirken sigara kullanıyordum ve nerede ise hiç bir faydasını görmedim. Ama sigarayı 1 ay kadar ara verdim 15 gün içinde hepsinin faydasını gördüm. Bunun nasıl anladım diyorsanız da artık doktorun bacağım için vermiş olduğu varis çorabını kullanmıyorum. Tabi sadece sigarayı da bırakmanız yeterli olmayabilir. Bununla birlikte şunları da dikkat etmelisiniz.

 1. Sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz. Kesinlikle yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 2. Çok kilolu iseniz kilo vermelisiniz.
 3. Düzenli olarak spor yapmanız gerekiyor. Özellikle yürüyüş.
 4. Şeker hastasıysanız kan şekerinizi düzenli bir şekilde tutmalısınız.
 5. Tansiyon hastasıysanız da bunun da tedavisini görmeniz gerekiyor.

Evet, damar tıkanıklığına iyi gelen ilaç ve şifalı bitkileri kullanırken dikkat etmeniz gerekilen şeylerin de neler olduğunu anlattım. Şimdi de ilk olarak kendimin de kullandığım damar tıkanıklığına iyi gelen şifalı bitkinin ne olduğunu sizlere açıklaya bilirim.

 • Ben sabahları aç karnını sarımsak yuttum. Sarımsak içeriği gereği harika bir kan sulandırıcıdır. Kanın sulanmasıyla birlikte kan dolaşımı daha hızlı olacağı için damar tıkanıklığı rahatsızlığınıza da iyi gelecektir.

Şimdide sıra geldi damar tıkanıklığına faydalı olarak toplumca bilinen diğer şifalı bitkilerin neler olduğunu sıralamaya.

 1. Alıç sirkesi ve çayı
 2. Karnıyarık otu
 3. Guggul
 4. Keşiş külahı
 5. Zerdeçal
 6. Zencefil
 7. Yaban mersini

Evet arkadaşlar damat tıkanıklığına faydalı olan bitkilerin neler olduğunu da sizler için sıraladım. Şimdi artık son olarak damar tıkanıklığına faydalı olan bir kür tarifi paylaşıyorum. Bu kür tarifini ise değerli hocamız Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU tarafından bizlerle yapmış olduğu paylaşıma istinaden yer veriyorum.

Damar Tıkanıklığına Lahana Kürü:

Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU damar tıkanıklığı tedavisi için lahana kürünü önermektedir. Lahana kürünü yapımı ise şu şekildedir. Lahananın dış yapraklarının bir kaç tanesini 750 ml suda 15 dakika kaynatalım. Daha sonra ılıyınca süzelim. Sabahları aç karnına tüketirken de içine 6 yada 7 damla kadar limon suyu damlatalım. Bu kürü 15 gün boyunca uygulayalım. Kürü anlatan videomuz da aşağıdadır.


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.