KOSGEB Kredi

Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası


Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası

Çalışan ve çalışmayan annelerde devletten 633 sayılı kanun hükmünde kararname ek 4 maddesi doğrultusunda yaptıkları doğum sayılarına göre belli bir miktarda yardım parası alabilmektedir. 2021 senesine ait doğum yardım parası miktarları dahil olmak üzere, bu destekten yararlanmak isteyen kadınların hangi kurumlara nasıl başvurabileceklerini, dilekçe örneği ile paylaştık. Ayrıca yine hamile kalmış ev hanımları için bir defaya mahsus olarak verilen doğum yardım paralarının ne zaman hangi tarihte alabileceğini en çok merak edilen sorulara istinaden yanıt olduk.

Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

SSK’lı olarak çalışan anne kadar herhangi bir kurumda çalışmayan ev hanımları da devletten doğum yardım parası alabilmektedirler. Yaptıkları doğum sayılarına göre verilecek olan doğum paralarını devletimiz Türkiye’de il ilçe ayrımı yapılmaksızın tüm annelere doğum yaptıktan en geç 2 ay içinde vermektedir. Çocuk sayısına göre verilecek olan doğum parasının miktarları 2019 senesine ait güncel miktarı şöyledir.

 1. İlk defa doğum yapacak olan en hanımı annelerimize bir defaya mahsus olarak verilecek olan doğum parası miktarı tam 300 Türk Lirasıdır.
 2. İkinci çocuğuna doğum yapmış olan annenin 2019 senesi için alacağı yardım parası ise 400 TL.
 3. 3 çocuğuna hamile kalıp doğumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirip hayata yeni bir yavru katan anneye verilecek olan para miktarı ise 600 TL olmaktadır.
 4. Ekiz çocuk olması durumunda da 1000 TL ödenmektedir.

Devletimiz tarafından çalışmayan ev hanımlarına bir defalık verilen bu yardım paraları erkek yada kız çocuğu dünyaya getirmeye bakılmaz sızın verilmektedir. Ayrıca bu miktarlarda verilen destekler aynı ölçekte çalışan annelere de verilmektedir.

Ev Hanımları Doğum Yardım Paralarını Nasıl Alabilirler?

Evde çalışmayıp kendilerini çocuklarının bakımlarına adamış olan ev hanımlarını da devletimiz unutmayıp ufakta olsa yaptıkları doğum için yukarıda belirtmiş olduğumuz paraları hediye olarak vermektedir. 15.05.2015 tarihinden sonra verilmeye başlayan bu yardım paraları için müracaatlarınızı bir dilekçe ile aşağıdaki kurumlara yapabilirsiniz.

 1. Şehirde ikamet edenler için Aile Bakanlığı İl Müdürlükleri
 2. Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine
 3. Kasabada ikametgah edenler ise her Kaymakamlık binalarında bulunan ” Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ” için başvurularını aşağıdaki evrak ve dilekçe örneği ile sağlayabilirler.
 4. Yurt dışındaki gurbetçi vatandaşlarımızda başvurularını konsolosluklara yada büyük elçiler ile yapabilirler.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar ve Dilekçe Örneği

Doğum yaptıktan sonra istediğiniz zaman size tanınan yardım parasını almak için belirtilen kurumlardan herhangi birine çocuğunuza ait kimlik belgesi yada doğum belgesi ile buradaki çalışmayan kadın doğum yardım başvuru dilekçe örneği ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz sonrasında hak ettiğiniz yardım parası ortalama 2 ay içinde adınıza (T.C. Kimlik numarası) PTT’ye yatırılacaktır.

Haber Videosu ( Biraz  eski ama idare lütfen : )

Bu imkanlar sadece Türkiye Cumhuriyeti kadınlarına özel olarak tanınmış olan bir haktır. Yabancı uyruklu ev hanımları Türkiye’de doğum yapsalar bile bu imkanlardan yararlanamazlar. Konu hakkında detaylı bilgi yada destek almak isteyenler ücretsiz olarak Başkanlığa ait olan 183 yada 144 numaraları araya bilirler.

Çalışan işçi (SSK’lı) yada memur (Emekli Sandığı Mensupları) kadınlarda yine başvuruları için yukarıda paylaştığımız dilekçeyi kullanabilirler.

"Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası" - 16 YORUM
 1. blank Sinem dedi ki:

  Doğun öncesi yardım alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Doğrum sonrası yardım 2020 de verilmektedir.

   1. blank Hava dedi ki:

    Merhba, benim bir kızım var, ve bitane daha olcak, 15 gün sonra, eşim askari ucretle çalışıyor, yani kiraydı ev di çocuktu, yetişmekte zorlanıyor, bu durumda herangibi bi yardim varmı, bizim gibi ailelere

   2. blank Sema Çelik dedi ki:

    Hamilelik adresinin yerine gitmek istiyorum.Telefon numarasını istiyorum

 2. blank Rukiye altıok dedi ki:

  Ben calismiyorum hic bir meslegim yok ve ev hanimiyim cocugumla ilgileniyorum ve bana ve cocuguma bir yardim varmi

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Eşiniz sağ mı.? Maddi durumunuz ne?

   1. blank Merve Şahin dedi ki:

    Merhaba iyi akşamlar ben 2 buçuk aylık hamileyim ve evdeyim issizim bana nasıl yardımcı olabilirsiniz acaba ne yapmam lazım??

   2. blank Melike dedi ki:

    Maddi durumum zayif 2aylik bebegim var 7yasinda oglum var 1sinifa gidiyor ama maddi manevi durumum zayif oldugu icin okulun masraflarini karsilayamiyorum bebegim hasta hastanede yatiyor yardim istiyorum ltfn

    1. blank Melike dedi ki:

     Bilgiyi nazaman alabilirim

 3. blank Esra dedi ki:

  Bebeğim doğdu 7 aylık hala doğum parası alabilirmiyim

 4. blank Zeynep dedi ki:

  Ben ev hanımıyım 6 aylık gebeyim doğumdan sonra başvurup mu alıyoruz doğum ücretini

 5. blank Şahide dedi ki:

  Merhabaa benim kizimm 2013 dogumluu süt parasii almistikk fakat bu calismayann anneye dogum paraa sinii yeni ogrendimm nere basvurabilirr yadaa 2013 dogumlu oldugu icinn alma sansimm var mi

 6. blank sevgi dedi ki:

  her ay verilmeli hence ranking bir keremi bakimlari

 7. blank Dilay dedi ki:

  Ben 15 gun sonra dogum yapcam esimin isi yok 5 . Sezaryanim olcak dogumum masrafli iki yasindaki cocugumda hala bez kullaniyo ve ihtiyaclari var bana nasil yardimci olabilirsiniz komur borcumuzu odeyemedik

 8. blank Neşe yetik dedi ki:

  Bu benim besinci cocugum 33 haffalik hamileyim esimden ayrildik dogum parasindan bnde yararlanmak istiyorum lutfen bana yardimci olun allah rizasi icin evimde kira cok zor durumdayim

 9. blank burhan dedi ki:

  esim gebe nasil yardim alabilirim

KOSGEBKrediler.Com