Hibe Kredi

Büyükbaş Hayvan Devlet Hibe Desteği Var Mı? Nasıl Alınır? Şartları Neler?

DAP, GAP, KOP, DOKOP projesi kapsamında büyükbaş hayvancılık hibe destekleri verilmektedir. Etçi ve kombine ırklar ile damızlık düve alımları için 41 ilimize sürekli olarak %50 hibe desteği verilmektedir. Proje kapsamında hangi illere hibe desteği uygulandığını ⇓ görebilirsiniz. Devletimiz tarafından verilen bu hibe destekleri üstelik sadece canlı büyükbaş hayvan alınmakla da kalmazsınız. Buna ilaveten, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, ahır yenileme yada yatırım konularında da %30 ila %40 oranlarında hibe desteği de alabilmektesiniz.

Büyükbaş Hayvan Devlet Hibe Desteği Var Mı? Nasıl Alınır? Şartları Neler?

%50 varan büyükbaş hayvancılık hibe destekleri haricinde bir de yine sürekli olarak uygulanan T.C. Ziraat Bankası faizsiz kredi imkanları bulunmaktadır. Yine eğer ki aşağıda yer alan şartlara sahipseniz hazine faiz destekli olarak bu kredi imkanlarından da yararlanabilmektesiniz. Şartlara sahip olmanız durumunda büyükbaş hayvancılığa verilen bu hibe ve faizsiz kredi nasıl başvurusu nasıl yapılır diyorsanız yine detayları siz çiftçilerimiz için ⇓ da ayrı bir alt başlıklarda yer almaktadır.

Not: Sürekli olarak DAP, GAP KOP, DOKOP projesi kapsamında belli dönemlerde uygulanan (Genç Çiftçi Projesi, KKYDP, Köye Dönüş, Kadın Çitçileri Destekleme gibi farklı isimler altında uygulanan büyükbaş hayvancılık hibe destekleri verildiği zaman haberdar olmak için lütfen sayfamızı takip ediniz.)

1- Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvancılık Kredisini 5 Farklı Şekilde Verilmektedir! Bunlar Neler? Kadar Veriyor?

Hayvancılık kredisi denildiği zaman ilk akla gelen banka T.C. Ziraat Bankası’dır. Bunun sebebi ise bankanın 1- Kamu bankası olması. 2- Bu niteliğinden ötürü devletimiz hazine faiz destekli (sübvansiyonlu) kredisini bu banka üzerinden vermeyi tercih etmesidir. Bu kapsam da banka çiftçilere faaliyetleri icra edebilmeleri ve işlerini daha yüksek sevilere getirebilmeleri için kullandırmış olduğu bu kredilerinden bir tanesi de büyükbaş hayvancılığa yönelik olanıdır. 2023 yılında büyükbaş hayvancılığa yönelik olarak kullandırmış oldukları krediler ise 5 farklı isim altında verilir. Peki ne kadar veriyor?

 1. 500.000 TL kadar Kadın ve Genç Çiftçilere verilen faizsiz kredi.
 2. 40.000.000 TL kadar yine kriterleri sağlamanız halinde faizsiz olarak kullanabileceğiniz Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği kredisi.
 3. 20.000.000 TL kriterlere uygun olan çiftçilere faizsiz olarak verilecek Damızlık Düve Yetiştiriciliği kredisi.
 4. 20.000.000 TL kadar kriterlere sahip çiftçilere verilen Büyükbaş Hayvan Besiciliği kredisi.
 5. 200.000 TL kadar faizsiz aranan diğer kriterlere sahipseniz yine 1.500.000 TL kadar faizsiz olarak verilen Geleneksel Yaygın Hayvan Üretimi kredisidir.

T.C. Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılığa ne kadar faizsiz kredi veriyor artık biliyoruz. Şimdi gelelim bu krediler de aranan şartlar neler bunları görelim.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvancılık Kredilerinde Hangi Şartları Aramaktadır?

T.C. Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık yapan yada yapacak olan çiftçilerimize 5 farklı alanda kredi vermektedir. Vermiş olduğu bu 5 farklı kredilerin tamamı da nerede ise tamamen 0 faizli olmaktadır. Aradıkları şartlar ise başvuru yapılacak olan büyükbaş hayvan kredisi türüne göre 2’ye ayrılır. Bunlar; 1- Hayvandan aranan şartlar. 1- Çiftçiden aranan şartlar. Başvuru yapılacak büyükbaş hayvan kredisine göre bu şartlar ise şunlardır.

1- 500.000 TL Kadın ve Genç Çiftçilere Verilen Faizsiz Büyükbaş Hayvan Kredisi

18 ile 40 yaş aralığında erkek tüm çiftçiler ile 18 yaş üstü herhangi bir üst yaş aralığı aranmaksızın bütün kadın girişimci çiftçilere verilir. Üst limit 500.000 TL tir. Tamamen faizsiz olarak verilir. Geri ödeme vadesi ise 2 yıl ödemesiz 5 yıl geri ödemelidir. Et ve süt büyükbaş hayvan besiciliği (Dana, düve, inek, manda) alımları için geçerlidir. Şartları ve başvuru yapacak olanlardan istenilen evraklar ise şunlardır.

Şartlar:

 1. Memur yada herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışıyor olmamalısınız.
 2. Kredinizin taksit ödemeleri devam ettiği sürece hayvancılık yapacağınızı taahhüt ediyor olabilmeniz.
 3. Erkek girişimci çiftçilerinin vatani görevlerini yapmış olması.
 4. İpotek gösterebiliyor olmalısınız. (Tarla, ev, arsa, küpeli hayvan)
 5. En az iki tane kefil. (Kefillerin en az biri ÇKS belgeleri yada maaş bordrolu olması gerekir.)
 6. Geçerli kredi puanı

Gerekli Evraklar:

 1. Rehin edilecek olan taşınmaza ait tapu. (Büyükbaş hayvanınız varsa küpe numaraları.)
 2. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi. (Herhangi bir süre şartı yoktur. Bugün çıkartıp yarın başvuruda buluna bilirsiniz.)
 3. İşetme belgesi. (Kiralık yada size ait ahır üzerinden çıkartabilirsiniz.)
 4. İşletmenize ait tapu yada kira kontrat belgesi.
 5. Varsa kayıtlı olan hayvanlarınıza ait küpe numaraları.
 6. Kefillerin ve size ait kimlik fotokopiniz.
 7. Hayvan yetiştiricilik belgesi.
 8. Mezun olduğunuz okulun tahsil belgesi.
 9. Vatani görevinizi yaptığınıza dair belge. (Teskere)

Arkadaşlar genç çiftçi kapsamında verilen 500 bin TL faizsiz kredinin bütün şartları bu şekildedir.

Detaylar => Ziraat Bankası’ndan 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? bağlantımızda yer almaktadır.

Şimdi gelelim Ziraat Bankasının diğer büyükbaş hayvan kredisinin şartlarının alınacak hayvandan ve çiftçiden şartlarının neler olduğuna.

2- Ziraat Bankası Damızlık Düve Yetiştiriciliği Kredisi Şartları Nelerdir?

2023 yılı için yayımlanan resmi gazete damızlık düve yetiştiriciliğine 20.000.000 TL kredi verilmesi kararlaştırılmıştır. T.C. Ziraat Bankası ve Tarım İl Müdürlükleri vasıtasıyla verilecek olan damızlık düve kredisinin satın alınacak olan hayvandan aranan şartları ise şu şekildedir.

Satın Alınacak Hayvandan Aranan Şartlar:

 1. En az 50 baş alınması yada kapasite artıracakların 50 baş üzerine çıkması.
 2. Sütçü ırklar olarak; Jersey, Holstein ve Avrupa kırmızıları, kombine ırklar; Montbeliard, Brown Swiss ve Simental yada manda alınması.
 3. Alınacak hayvanların Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) kayıtlı olması.
 4. Damızlık belgesine sahip, dört-on üç aylık yaş aralığında olmaları. (Mandaların ise 12 ila 24 aylık arasında olmalı.)
 5. Yurt içinden alınacak damızlık sığırlar hastalıktan ari işletmelerden alınmış olmalı veya işletme düve satışından önce arilik statüsü kazanmış olmalıdır.

3- Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi

Yine bu yıl için yayımlanan resmi gazete ile 20.000.000 TL kadar T.C. Ziraat Bankası büyükbaş hayvan besiciliği kredisi vermektedir. Büyükbaş hayvan besiciliği adı altında verilen bu krediden yararlanabilmek için satın alınacak olan hayvanların ise şu şartlara tabi olması gerekir.

Satın Alınacak Hayvandan Aranan Şartlar:

 1. Manda dahil olmak üzere 50 baş veya üzerinde besi sığırcılığı işletmesi kurulması gerekilir. Yada varsa besi sığırcılığı işletmesi olan çiftçimizin sayılarını 50 baş üzerine çıkartması gerekilmektedir.
 2. Satın alınacak olan besi sığırlarının erkek ve azami 20 aylık olması gerekilir.

4- T.C. Ziraat Bankası Geleneksel Yaygın Hayvan Üretim Kredisi

T.C. Ziraat Bankası’nın büyükbaş hayvancılık için son olarak kullandırdığı kredi türü ise ”Geleneksel Yaygın Hayvan Üretim Kredisi” tir. Bu kredi 2023 sene için 200 bin TL kadar faizsiz olarak kullandırılır. 1.500.000 TL kadar olan üst limitler için ise sizin kriterinize göre yine yeni hayvancılığa başlayanlar için %90 varan faiz desteği sağlanır. İşletme dönemlerinde olan çiftçilerimiz için ise %100 faiz desteği ile tamamen 0 faizli olarak kullandırılmaktadır.

T.C. Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvancılık Kredisi Kullanacak Olan Çiftçilerden Aranan Şartlar/Belgeler:

Yukarda T.C. Ziraat Bankası tarafından resmi gazete kapsamında hazine destekli verilen büyükbaş hayvancılık kredilerin de satın alınacak olan canlıda aranan şartların neler olduğundan bahsettik. Buna ilaveten bir de büyükbaş hayvancılık kredisi çekecek olan çiftçilerimizden bazı şartlar aranmaktadır. Bu şart ise şunlardır.

 1. Mutlaka KKB kredi notu değerinin yüksek olması. (en az 1690 puan ve üzeri)
 2. Gerek duyulduğu vakit en az iki kefil (eşlerinin onayı ile tercihen bordrolu SGK olarak çalışan)
 3. Vergi dairesinden borcu yoktur. (ücretsiz olarak tüm vergi dairelerinden vatandaşlık numarası ile verilmektedir.)
 4. ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi ile ‘İşletme Tescil Belgesi’
 5. Hayvan sahibi ise hayvan küpe numaraları değil iseler ipotek yani rehin değeri olan mal, mülk.
 6. Banka sözleşme formunun doldurması ve imzalanması.
 7. Bilanço esasına göre faaliyet gösteren çiftçilerimizden son 3 ayına ait mali bilanço
 8. İşletmenizin tapusu yada kira kontratı. (Aile bireyinize dahi olsa kira sözleşmesi şart (en az 5 yıllık)
 9. Hayvan varlığı listesi. (Hayvanınız olsun olmasın.)

T.C. Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık kredilerinin şartlarını gördük. Peki faiz oranları kaç? Bir de buna birlikte bakalım. Daha sonra devletten büyükbaş hibesi şartlarına geçiş yapalım.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi Faiz Oranları Kaç?

T.C. Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık 500.000 TL genç girişimci kredisi haricinde 4 farklı başlık altında kredi imkanı sağlar. Sağladığı büyükbaş hayvancılığa yönelik bu kredilerin faiz desteğini ise hazine karşılar. T.C. Ziraat Bankası’nın da yıllık cari faiz oranından da bu faiz desteği düşüldüğü vakit uygulanacak olan faiz oranı ortaya çıkar. Buna göre sübvansiyonlu 4 farklı başlık altında verilen büyükbaş hayvancılık kredisinin faiz oranları ise şu şekilde olur.

Konu Kredi Üst Limiti Yatırım İşletme
Sütçü Kombine Sığır Yetiştiriciliği 40.000.000 TL %50 %50
Öncelikli bölge yatırımı %10 %10
Atıl işletme alımı %10 %10
Yurt içinde doğan hayvan alımı/kullanımı %10 %10
Kendi yemini üretme/mera kullanımı %10 %10
Jeotermal/yenilenebilir/atık enerji kullanımı %110 %10
Organik tarım/iyi tarım uygulamaları %10 %10
Genç çiftçi/girişimci (≤ 40 yaş) %10 %10
Kadın çiftçi/girişimci %10 %10
En Üst Uygulanabilecek Faiz İndirim Oranı %100 %100

 

Konu Kredi Üst Limiti Yatırım İşletme
Damızlık Düve Yetiştiriciliği 20.000.000 TL %75 %75
Öncelikli bölge yatırımı %10 %10
Atıl işletme alımı %10 %10
Yurt içinde doğan hayvan alımı/kullanımı %10 %10
Kendi yemini üretme/mera kullanımı %10 %10
Genç çiftçi/girişimci (≤ 40 yaş) %10 %10
Kadın çiftçi/girişimci %10 %10
En Üst Uygulanabilecek Faiz İndirim Oranı %100 %100

 

Konu Kredi Üst Limiti Yatırım İşletme
Büyükbaş Hayvan Besiciliği 20.000.000 TL %50 %50
Öncelikli bölge yatırımı 10 10
Atıl işletme alımı 10 0
Yurt içinde doğan hayvan alımı/kullanımı 0 10
Kendi yemini üretme/mera kullanımı 0 10
Genç çiftçi/girişimci (≤ 40 yaş) 10 10
Kadın çiftçi/girişimci 10 10
En Üst Uygulanabilecek Faiz İndirim Oranı %90 %100

 

Konu Kredi Üst Limiti Yatırım İşletme
200.000 TL Kadar Geleneksel Yaygın Hayvan Üretimi   %100 %100
Geleneksel Yaygın Hayvan Üretim 20.000.000 TL %50 %50
Atıl işletme alımı 10 0
Yurt içinde doğan hayvan alımı/kullanımı 0 10
Kendi yemini üretme/mera kullanımı 0 10
Sözleşmeli üretim
Organik tarım/iyi tarım uygulaması
Kadın çiftçi/girişimci 10 10
En Üst Uygulanabilecek Faiz İndirim Oranı %90 %100

Hazine faiz indirim destekleri doğrudan hayvan işletme belgeniz olduğuna göre kaç olduğunu gördük. (Diğer faiz indirim konu niteliklerini yorumlarda söylemeniz durumunda faiz oranının kaç olduğu hesaplanıp size iletilmektedir.)

T.C. Ziraat Bankasının senelik %8.5 cari faiz oranına göre;

 1. Sütçü Kombine Sığır Yetiştiriciliği ⇒ %50 faiz indirimi ile yıllık %4.25 aylık %0.35
 2. Damızlık Düve Yetiştiriciliği ⇒ %75 faiz indirimi ile yıllık %2.13 aylık %0.17
 3. Büyükbaş Hayvan Besiciliği ⇒ %50 faiz indirimi ile yıllık %4.25 aylık %0.35
 4. Geleneksel Yaygın Hayvan Üretim ⇒ %50 faiz indirimi ile yıllık %4.25 aylık %0.35

T.C. Ziraat Bankası cari faiz oranına uygulanan hazine faiz desteği sonrasındaki büyükbaş hayvan başlıklarına göre faiz oranının ne kadar olduğunu hesapladık. Şimdi bir de geri ödeme planının hesaplamasını yapalım.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi Hesaplaması Tablosu

T.C. Ziraat Bankası sübvansiyonlu büyükbaş hayvancılık kredilerinin faiz oranlarının kaç olduğunu yukarda cari faiz oranına göre hesaplama yaptık. Şimdi de bu faiz oranlarına göre 7 yıl (84 ay) vadeli geri ödeme taksitlerinin ne kadar olduğunun hesaplamasını (banka tarafından uygulanan kesintiler olmadan) sizin için ⇓ yapıyoruz.

 • %50 faiz indirimi ile yıllık %2.13 aylık %0.17 faizli büyükbaş hayvancılık kredisi kullanacaklar için hesaplama tablosu.
Kullanılan Kredi Miktarı 84 Vadeli Aylık Taksit Ödeme Toplam Maliyet
250.000 TL 3.252,87 TL 273.240,84 TL
500.000 TL 6.505,73 TL 546.481,68 TL
750.000 TL 9.758,60 TL 819.722,35 TL
1.000.000 13.011,47 TL 1.092.963,10 TL
 • %50 faiz indirimi ile yıllık %4.25 aylık %0.35 faizli büyükbaş hayvancılık kredisi kullanacaklar için hesaplama tablosu.
Kullanılan Kredi Miktarı 84 Vadeli Aylık Taksit Ödeme Toplam Maliyet
250.000 TL 3.562,92 TL 299.285,35 TL
500.000 TL 7.125,84 TL 598.570,41 TL
750.000 TL 10.688,76 TL 897.855,82 TL
1.000.000 14.251,68 TL 1.197.140,90 TL

En son edinmiş olduğumuz T.C. Ziraat Bankası senelik cari faiz oranına göre hazine faiz destekli olarak büyükbaş hayvancılık kredisinin geri ödeme tablosunu da sizin için oluşturduk. Şimdi de sıra geldi sektöre verilen hibe imkanlarının neler olduğundan bahsedilmesine.

2- Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Hangi İllere Kimlere Veriliyor? Nasıl Alınır?

2023 yıllında Ocak, Şubat ve Mart aylarında damızlık erkek sığır, dişi damızlık sığır, sütçü ve kombine ırk alımları için hibe başvuru süreci başlamıştır. Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki iller içinde damızlık erkek sığır alımları için de %50 hibe verilmektedir. Dişi damızlık sığır, sütçü ve kombine ırk alımları için Damızlık erkek sığır alımları için de %40 varan hibe uygulanır. Nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine değinmeden önce gelin isterseniz ilk olarak süresiz olarak verilen %50 hibe programı kapsamındaki bu illerin hangileri olduğuna birlikte bir görelim.

Doğu Anadolu Projesi (DAP) İlleri:

1. AĞRI
2. ARDAHAN
3. BİNGÖL
4. BİTLİS
5. ERZİNCAN
6. ELAZIĞ
7. ERZURUM
8. HAKKÂRİ
9. IĞDIR
10. KARS
11. MALATYA
12. MUŞ
13. TUNCELİ
14. VAN
15. SİVAS

Güney Anadolu Projesi (GAP) İlleri:

1. ADIYAMAN
2. BATMAN
3. DİYARBAKIR
4. GAZİANTEP
5. KİLİS
6. MARDİN
7. SİİRT
8. ŞANLIURFA
9. ŞIRNAK

Konya Ovası Projesi (KOP) İlleri:

1. KONYA
2. KARAMAN
3. NİĞDE
4. AKSARAY
5. NEVŞEHİR
6. YOZGAT
7. KIRIKKALE
8. KIRŞEHİR

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) İlleri:

1. SAMSUN
2. ORDU
3. GİRESUN
4. TRABZON
5. ARTVİN
6. RİZE
7. BAYBURT
8. GÜMÜŞHANE
9. TOKAT

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki toplamda süresiz olarak 41 ille verilen %50 büyükbaş hayvan hibe başvurusunda bulunacaklardan aranan şartlar ise şu şekildedir.

Başvuru Şartları:

 1. Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise en az 10 en fazla 50 baş anaç sığır kapasiteli aktif işletmesi olan tüzel kişiler, destekleme konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler.
 2. Satın alınacak hayvanlar 5 yıl boyunca satılmayacağını taahhüt etmeniz gerekir.
 3. Aile içi alım yapılmaması.
 4. Müracaat tarihi itibarıyla en az 15 aylık (450 gün) yaşta olan dişi sığırı. (GAP, DAP)
 5. Devlet memuru, kamu işçisi yada devlet üniversitelerinde göreli öğretim elamanını olmamanız.
 6. Daha önce hibe desteğinden yararlanmamış olmanız
 7. Yüz kızartıcı adli suç işlenmemiş olmanız.
 8. Terör örgütleri ile bağ olunmaması, adli suça karışılmaması olunması.

Gerekli Belgeler:

 1. Hibe Başvuru Formu,
 2. Ön Proje Formu,
 3. Yatırım ile İlgili Bilgiler Formu, (Kamu kiralamaları için)
 4. Bakanlık kayıt sistemlerine Karar tarihi itibari ile en az bir yıl önce kayıtlı olduğuna dair belge,
 5. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 6. Adli sicil / arşiv taraması kaydı

Nasıl Başvuru Yapılır:

Başvuru formu ve ekinde yer alan belgeler ile birlikte bağlı olunan Tarım İl Müdürlüklerine doğrudan yapılmaktadır.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalama: 1.5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 144 YORUM
 1. EMRE Bektaş dedi ki:

  Samsun da 100 adet büyük baş hayvancilık yapmak istiyorum 0dan başlayıp hayvanlara kalacak yer ve gerekli envanterleri oluşturmak gerekiyor bunun için bir kredi başvurusu düşünüyorum 36 aylık yeterli gerekli kriterler ve destek için lütfen dönüş yapınız

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi başvurusu yapmadan önce size tavsiyem Samsun TKDK tarafından desteklendiği için (0362) 439 30 76 bir bu numara ile görüşmenizdir. Hibe alma şansınız çok yüksek.

 2. Mehmet AVCI dedi ki:

  Burdurun gölhisar ilcesi nde 100 adet buyuk bas
  Hayvancilik yapmak istiyorum sifirdan baslayip barinak ahir yapip hayvan alimi yapmak istiyorum
  Gerekli techizat envarterlerin olusturabilmem icin kredi basvurusu yapmak istiyorum gerekli kriterler ve destek icin lutfen dönüş yapınız

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İlk olarak ÇKS belgeniz olması lazım. Bunun içinde bir işletme kurmanız gerek. Yer sizin üzerinize olması şart değil kiralayarakta çıkartabilirsiniz. Daha sonra hibe ve düşük faizli kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

 3. Mahmut koç dedi ki:

  İstanbul’da yaşamaktayım depremden sonra Hatay Antakya ya taşınıp orada büyük baş hayvan yapmaya karar verdim ilk etapta 10 ila 15 büyük başla başlama gibi bir proje düşünmekteyim Hatay bölgesine teşvik destekleri depremden dolayı akşama var mı bilmiyorum ama inşallah bu yolda yuruyecegim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayırlı olsun efendim..

 4. Emrullah mergen dedi ki:

  Merhabalar ben ığdır da 20 adet büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum yerim var ama yetmiyor yan tarafı da faaliyete koyup 20 büyük baş hayvan kredisi çekmek istiyorum 48 aylık yeterli destek için dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ziraat bankasına başvurum yapabilirsiniz

1 12 13 14