Hibe Kredi

Akciğeri Temizleyen 6 Mucize Gıdalar (Bitkiler Kür Çaylar)

Akciğer hastalıkları denildiği zaman akla ilk olarak Astım, Bronşit, KOAH ve kanser gelir. Bu hastalıkların bir çoğu sigaraya ve beslenme kültürüne bağlıdır. Bu saydığımız ve sayamadığımız bir çok akciğer hastalıktan korunmak için ise son derece faydalılık gıdalar vardır. Akciğere iyi gelen sadece gıdalarda bulunmamaktadır. Çeşitli bitkiler, çaylar hatta bazı kuruyemişler dahi akciğer sağlığına son derece faydalıdır.

Akciğeri Temizleyen 6 Mucize Gıdalar (Bitkiler Kür Çaylar)

Akciğer sağlığına kıymet verenler için ilk olarak yararlı olan tüm bu gıda tüketim ürünleri neler olduğundan bahsedeceğiz. Daha sonrasında ise akciğer hastalıkların iyileşmesinde önemli rol oynayan bir tane de kür tarifinde sizler için bulunacağız. Akciğer korunma ve arınma şifalı bitkilerinin hangileri olduğuna da değindikten sonra bu önemli organımızla ilgili bir kaç soruyu yanıt vereceğiz. Bunlar ise; akciğere pıhtı atması neden olur? Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Akciğer Sağlığını Korumanız Elinizde! Nasıl Mı?

Hava kirliliği ve özellikle tütün ürünlerinin kullanımı akciğerlerimizi son derece olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun yanı sıra akciğer sağlığımızı etkileyen bir çok farklı faktörler de bulunmaktadır. Bunların başında geleni ise beslenme alışkanlığıdır. Bu yüzden eğer ki akciğerimize zararlı gıdalar tüketirsek yine akciğer sağlığımızı tehlikeye atmış oluruz. Anlayacağınız tüm organlarımızda olduğu gibi akciğer sağlığını da yine korumak bizim elimizdedir.

Akciğerimizin sağlığını korumak için sigara, kirli hava ortamları ve beslenmemize dikkat etmemiz gerektiğini artık biliyoruz. Tüm bu zararlı olan şeylerden uzak durmakta şöyle bir bakıldığı zaman elimizde olan bir şey tir. Sigarayı ve kirli havayı ise bilmeyenimiz yok. Peki, zararlı olan gıdalar neler biliyor musunuz? Sanırım bir çoğumuz bunları bilmiyor. Bu nedenle akciğere zararlı yiyeceklerin neler olduğunu da sizin için alt başlıkta yer verdim. Buna geçmeden ise akciğere neler iyi gelir ama önce bunları sıraladım. Hatta akciğere yararlı bitkilerin neler olduğuna ilaveten bir de muhteşem faydalı kür tarifi paylaştık.

1-Akciğere İyi Gelen Bitkiler (Gıdalar) Nelerdir?

Akciğer sağlığına iyi gelen bitki (gıda) tüketimiyle bu hayati organımızı bir çok hastalıktan muhafaza edebilirsiniz. Hatta başlamış mevcut olan akciğer hastalıkların tedavi sürecini de iyileştirebilirsiniz. Akciğer sağlığına son derece faydalı olan bu gıdalar peki nelerdir? Günlük yaşantımızda da rahatlıkla ulaşabileceğimiz bitkilerden tam 6 tanesi şunladır.

 1. Beta karoten içerin bitkiler akciğer sağlığını düşüneneler için tüketilmesi gerekilenlerin en başında gelir. İçeriğinde beta karoten içeren bu bitkilerin başında ise havuç gelmektedir. Havuç’un yanı sıra ise içeriğinde bol miktarda beta karoten bulunduran bitkiler ise şunladır. Kayısı, patates, dolmalık biber, balkabağı en bol miktarda içeriğinde beta karoten bulunan bitkilerdir. blank
 2. Akciğere faydalı gıdaların bir diğeri ise yeşil yapraklı bitkilerdir. Özellikle içlerinden bol miktarda B vitamini barındıran bu bitkiler solunum sisteminize son derece yararlıdır. İçlerinde folat bulunduğu içinde astım ve bronşite karşıda ayrıca koruma sağlamaktadır. Akciğerinizi de ayrıca temizleyen bu bitkiler ise şunlardır. Karalahana, hardal otu, ıspanak, karnabahar tır. blank
 3. C vitamini içeren meyveler akciğerin de dostudur. Ayrıca tüm akciğeri koruyan bir antioksidan tır. C vitamini içerek gıdalar tüketilmesiyle birlikte ayrıca bedeninizde toksinlerden arınmaktadır. Bol şekilde c vitamini alındığı zaman ayrıca akciğer kanseri riski de son derece azalmaktadır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduran gıdalar ise şunladır. Portakal, kivi, limon, çilek, ananas ve kırmızı dolmalık biber. blank
 4. Akciğer kaynaklı daha çok soğuk algınlığı yada grip için son derece faydalı gıda ise zencefil tir. Çünkü zencefil doğal detoks etkisi yapan intihal giderici bir bitki tir. Bu özelliğinden dolayı da akciğer ve solunum yolunda biriken iltihapları çok daha hızlı atılmasına yarar. Yapılan bir araştırma da ayrıca zencefilin astım ve diğer solunum yolu hastalıkların belirtilerinin de azaltıldığı kanıtlanmıştır. blank
 5. Akciğere olduğu kadar vücudumuzun nerede ise tüm organları faydalı olan şey ise sarımsaktır. Çünkü sarımsaktaki alisin bileşeni doğal bir antibiyotiktir. Bu sayede akciğerler de tıkanıklık yapan solunum enfeksiyonlarını kolayca giderir. Kan sulandırma özelliğine sahip olan de olan sarımsak damar hastalıklarına da faydalıdır. Bunun sayesinde de akciğer de biriken hava kirliliği ve sigara kaynaklı hasarların da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. blank
 6. Akciğere faydalı diğer bitkiler ise çay guruplarından oluşmaktadır. Bu çayların en başında ise yeşil çay tüketimi gelmektedir. Düzenli bir şekilde yeşil çay tüketirseniz akciğerlerinizde sıvı birikmesine engel olacağı için sağlı bir akciğere sahip olursunuz. Yeşil çayda bulunan antioksidanlar C vitamininden de güçlü olduğu için kap ve beyin sağlığı içinde ayrıca önemlidir. blank

Akciğer sağlığına faydalı tam söz verdiğimiz gibi 6 gıdanın hangileri olduğundan bahsettik. Şimdi gündelik hayatımızda da kolayca tükete bileceğimiz akciğere faydalı çay gurubunun hangileri olduğundan bahsetmek istiyoruz.

2- Akciğere Son Derece Yararlı Çaylar

Akciğer sağlığına faydalı gıdalar olduğu gibi bazı çaylar da vardır. Akciğere faydalı çayların hangileri olduğuna geçmeden önce ise size ufak bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Bu ise şayet imkanınız varsa akciğere yararlı çayları evinizde kendinizin doğal bir şekilde yapmanızdır. Sadece 5 dakika içinde kaynayan bir suya akciğere faydalı bitkileri ilave ederek kendi organik çayınızı böylece üretmiş olacaksınız. Akciğere faydalı çayların tüketimi için bu önemli hatırlatmayı da yaptıktan sonra çayların hangileri olduğuna geçebiliriz.

 • Yeşil çay
 • Portakal, kivi, limon, çilek, ananas gibi meyve çayları
 • Keçiboynuzu çayı (Bulamazsanız kendiniz 5 dakika kaynatıp suyunu içiniz)
 • Kekik çayı

Sizlere saymış olduğumuz bu çaylar akciğer hastalıklarına karşı koruyucu ve tedavi edici özelliklerine sahiptir. Nerede ise tüm aktarlarda akciğere faydalı bu çayları bulabilirsiniz. Bulmadıklarınızı da az önce bahsetmiş olduğum gibi 5 dakika kaynamış suda bekletip, daha sonra süzerek elde edebilmektesiniz.

Akciğere yararlı çaylar hangileri sizin için sıraladık. Şimdi sıra geldi akciğeri temizleyen harika bir kür tarifinin paylaşımına.

3- Akciğer Hastalıklarına Faydalı Şifalı Kür Tarifi

Akciğerinizi temizleyen ve koruyan gıdalar ve doğal çayların neler olduğunu buraya kadar sizin için sıraladık. Şimdi sıra geldi akciğerde bulunan sorunu gideren ve özellikle biriken toksinleri temizleyen bir kür tarifini sizler için paylaşmaya. Akciğer rahatsızlıklarına faydalı olan kür hangisi olduğunu paylaşmadan da bir bilgilendirmeyi sizin yapmamız gerekiyor. Değerli arkadaşlar sizler için paylaşacağımız bu kür tarifinizi sayın İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilmiştir. Türk kimyager, akademisyen ve biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı ve ayrıca Cumhurbaşkanı baş danışmanı olan hocamızın akciğer temizleme kür tarifinin yanı sıra sizlere nasıl kullanacağınızı da yapılan paylaşıma istinaden yer veriyoruz.

Malzemeler:

 • Keçiboynuzu

Yapılışı:

 • 6 yada 7 tane keçiboynuzunu suda yıkayınız. Yıkadınız keçi boynuzunu yarım litre kaynamış suyun içine atınız. Yaklaşık 3 yada 4 dakika kaynatınız. Daha sonra 20 dakika kadar soğumaya bırakınız.

Tüketilişi:

1 ay boyunca sabah ve akşam bir bardak.

Bu kür özellikle akciğer kaynaklı bir türlü geçmeyen inatçı öksürükler için de birer bir tir. Değerli hocamız akciğeri temizleyen bu kürün yanı sıra özellikle bir de sigara kullananlar için tavsiyelerde bulundu. Bu ise her ay günde bir defa sabah ve akşam olacak şekilde bir bağ tere otu tüketilmesidir. Kıymetli hocamız tarafından akciğer sağlığımıza yönelik paylaşmış olan videomuzu izlemek istiyorsanız da https://www.youtube.com/watch?v=9zUlgLteBEE bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Akciğere Zararlı Yiyecekler Hangileridir?

Akciğere zararlı elbette yiyecekler vardır. Ancak akciğere bu gıdalardan daha çok zarar veren ise iki şey bulunmaktadır. Bunlar ise sigara ve soluduğumuz kirli hava. Soluduğumuz bu kirli hava kömür, egzozlardan çıkan duman yada fabrikalarda oluşan seramik veya demir tozları olabilir. Bu tür solunumdan oluşan hastalıklar ise farklı bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Daha çok ise silikozis ve kanser olmaktadır. Korunmak için ise tek çare filtreli maskeler ve sigara tüketimini sonlandırmaktır. Akciğere zarar veren yiyecekler neler diyorsanız da sizlere şu besin öğelerini listeleyebiliriz.

 • Pilav
 • Makarna
 • Börek
 • Poğaça
 • Kek

Bu gıdaların hepsi içinde nişasta barındırmaktadır. Yani buradan da anlayacağımız akciğerimizi yoran gıdalar ise içeriğinde nişasta bulunduranlardır.

Akciğer faydalı ve zararlı neler olduğunu buraya kadar sizler için sıraladık. Şimdi sıra geldi akciğer konumuz hakkında en çok merak edilen soruyu yanıtlamaya. Bu ise akciğere yemek, su özellikle kedi, köpek gibi hayvan tüylerinin kaçmasının sonucunun ne olduğuna.

Akciğere Yemek, Su, Kedi Tüyü Kaçması Sonuçları Neler?

Bir çoğumuzun evinde evcil hayvanlar bulunmaktadır. Şahsen benim evimde de bir kedi var. Hayvan besleyen herkes de olduğu gibi dökülen tüyler gerçekten çok can sıkıcı. Ne yaptıysak bu dökülen tüylerin ben önüne geçemedim. Sizde biliyorsunuz ki belki tüy dökülmesini azalta bilirsiniz ama kesinlikle tamamen önüne geçemezsiniz. Köpek yada daha çok kedilerden dökülen bu tüyler ise farkında olmazsak ta en ufak hava sirkülasyonunda havada gezinmektedir. Yine farkında olmadan da soluduğumuz bu hava ile birlikte bu tüyleri teneffüs etmekteyiz. Peki, solunum yolu ile aldığımız bu tüyler akciğerimize ne gibi zararları vardır? Bunun yanıtı Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör’e göre;

Kedi tüyü insan sağlığına zararlı değildir.

Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör kedi tüyü insanlara zararlı hissi yetine ise farklı rahatsızlık durumlarında kapıldığını söylemektedir. Bunlar ise şunladır.

 1. Alerji
 2. Kist
 3. Astım

Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör her ne kadarda kedi tüylerinin insan sağlığına zarar vermiyor olsa da dökülmenin nedeni olarak ise hayvanların bünyesinde yaşayan bazı parazitlerin olgunlaşmayı tamamladıktan sonra yumurtalamaya başlamasıyla birlikte tüylerin insan vücuduna geçmesiyle zarar verebileceğini söyledi. Bunun önlemi olarak ise de mutlaka kedilerinizin parazit aşılarının zamanında yapılması gerektiğinin de altını çizdi. Uzaman Veteriner Hekim Serkan Güngör beyin videolu olarak bu açıklaması ise https://www.youtube.com/watch?v=gZN6ACtwGlc&t=48s bu bağlantıda yer almaktadır.


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.