KOSGEB Kredi

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir? (Memur İpotek)

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir? (Memur İpotek)

Her ne kadarda odanız üzerinden esnaf kefalet kredisi kullanacak olursanız da olun mutlaka işin sonu bankaya dayandığı için sizden kefil şartı talep edilecektir. Sadece kredi kullanacak olan esnaflarımız dan memur kefil istenilmek ile kalmayıp kredinin türüne göre ipotek teminatı da şart koşulmuştur. Şayet bu şartları temin edemezsiniz her ne kadarda kredi notu değeriniz tavan yapmış olsa da üzülerek belirtmem gerekir ki hiç bir kredi imkanından yararlanamazsınız. 2021 yılında esnaflarımızdan kullanacakları kredi türüne istenilen bu şartlar ise şunlardır.

Esnaf Kefalet Kredisinin Genel Şartları Nedir?

7 başlıktan oluşan esnaflara 12 ile 48 aya (5 yıl) vade için sadece %8.5 faiz oranları ile verilen esnaf kredisini kullana bilmek için ilk olarak genel şartlarına uygun olmanız gerekir. Şayet sizlerden istenilen bu genel şartlara uygun iseniz ancak 7 paket halinde TESKOMB üzerinden Türkiye Halk Bankası tarafından verilen Esnaf Kefalet Kredisine erişim sağlaya bilirsiniz. Peki, sizlere den talep edilen bu genel şartlar nelerdir ?

 1. Mutlaka Esnaf veya Sanatkar olmanız gerekmektedir.
 2. En az 3 ay süre ile Esnaf ve Sanatkarlar sicil kaydınızın olması gerekir.! (bu süre zarfı 6 aya kadar da çıka bilmektedir.)
 3. İşyerinizin faaliyet gösterdiği yer oda haritası üzerinde yer almalıdır.
 4. Aynı zaman içinde başka bir oda kaydınızın da olmaması gerekir.!
 5. 1 Memur 2 tane de esnaf odasına kayıtlı olarak kefil istenir. Bu kredi miktarına göre 1 tane sigortalı çalışanda yeterli olmaktadır.

Burada en çok sizi üzecek olan konu hiç şüphesiz ki en az 6 ay yani 180 gün boyunca oda kaydınızın olması gerektiğidir. Bu şarttan ötürü ne yazık ki bir çok esnafımız finansmana ulaşmak için sabır göstermesi gerekmektedir.

Esnaflar Kefalet Kredisinin Kefil ve İpotek Şartları Nelerdir?

7 başlık altında verilen Esnaf Kefalet Kredisinde ilk olarak aranan genel şartların yanı sıra bir de kefalet şartı aranır. Bu kefalet şartları sadece şahıs kefilliği ile kalmayıp taşınmaz ipoteği ile de bulunmaktadır. Daha önce sizlere Esnaf kefalet kredisi en üst limiti ne kadar? olduğunda da bahsettiğimiz gibi kefalet 7 kredi paketine göre değişiklik göstere bilmektedir. Genel olarak kefillikte çok fazla değişiklik olmasa ‘da sizlere sağlanan tüm kredi imkanlarına dair talep edilen kefil ve ipotek şartlarını ayrı ayrı belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu arada tüm krediler ‘de kooperatifin kefaleti ilk şart olduğu için hepsinde bu şarttı tek tek belirtme ihtiyacı duymadığımızı da belirtmek isterim.

İşletme Kredisindeki Memur Kefil Şartları Kaç Kişi

Daha öncesi üst miktarı 150.000 lira olan işletme kredilerinden artık üst miktar 200.000 lira olarak güncellenmiştir. Kefalet ve faiz oranlarından herhangi bir değişiklik söz konusu olmamıştır. Esnaflarımız tarafından en çok tercih edilen döner sermaye ve ham madde alımları için kullandıkları işletme kredisinin kefil şartları ise şu şekildedir.

 1. En az 2 şahıs kefilliği istenilir.
 2. İpotek
 3. Ticari işletme rehini istenilmektedir

Bu arada Ticari İşletme Rehini nedir ? diye bilmeyenler için genel anlamada açıklamayı aşağıda yer verdik.

Ticari işletme rehni nedir

Ticari işletme rehni nedir

Taşıt Alım Kredisinin Rehin, İpotek Şartları Nedir?

Esnaf Kefalet Kredileri ile ticari taşıt alımları içinde kredi kullana bilirsiniz. İster sıfır isterseniz de 2. el olarak ticari taşıt alımlarını bu kredi ile 500.000 TL üst limit ile 84 aya varan vadeler ile kullanabilirsiniz. Kredinin faiz oranları diğer krediler ile bire bir aynıdır. İsterseniz hesaplama işlemini Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu üzerinden sağlaya bilirsiniz. Sıfır ticari araç alımlarında aracın fatura bedelini kadar. İkinci el ticari araç alımlarında ise aracın kasko değerinin en fazla %70 kadar kullanacağınız bu kredinin ipotek şartları şu şekildedir.

 1. 2 tane şahıs kefilliği
 2. Alınacak aracın ipotek edilmesi
 3. Ticari işletme rehini
 4. Nakdi ve gayri nakdi teminatlar

istenilmektedir.

İşyeri Satın Alım Kredilerinde Esnaf Odalarının İstediği Kefillikler

Şayet hayalinizdeki iş yerini buldu iseniz 500.000 liraya kadar bu kredi ile o iş yerini satın alabilirsiniz. Dükkanı satın almadan önce yapacağınız başvurular ile 120 ay vadeli olarak düşük faiz imkanları ile iş yeri sahibi olmanız çok kolay. Sadece tek yapmanız gereken, odanız üzerinden başvurunuzu gerçekleştirmeniz ve aşağıdaki kefil şartlarını yerine getirmeniz olacaktır.

 1. En az 2 tane şahıs kefaleti istenilir.
 2. Alınacak olan işyerine ipotek konulur
 3. Ticari işletme rehin işlemi uygulanır
 4. Gayri nakdi ve nakdi teminatlar talep edilmektedir

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredilerinde İstenilen İpotek ve Rehin Şartları Nedir?

12 ile 24 ay vadeli bir işletme kredisine ihtiyaç duyuyor iseniz az bir teminat şartı ile bu krediyi kullana bilirsiniz. 200.000 liraya kadar sizlere sağlanan aylık eşit taksi ödemeli işletme kredilerinden esnaflarımız dan oda tarafından istenilen kefalet haricinde şu kefil şartları da aranır.

 1. 2 çalışan maaş yazısına sahip şahıs kefaleti
 2. Taşınmaz ev, dükkan yada taşınır ticari araç rehini (Kredinin miktarına göre ipotek edilecek rehin bedeli değişir. Örnek vermek gerekir ise 100.000 TL bir kredi için en az 150.000 liralık sizden ipotek istenir.)
 3. Ticari işletme rehini

talep edilmektedir. Bu kefil şartlarını sağlamanız durumunda 200 bin TL kadar kredinizi oda üzerinden Türkiye Halkbank esnaf kredisi olarak kullana bilirsiniz.

İskonta kredisinin kefil şartları nedir?

Kısa vadeli olarak nakit paraya ihtiyacı olan esnaflara yönelik oluşturulan bir kredidir. Dolayısı ile kredinin vadesi de oldukça kısadır. 1 ile en fazla 9 ay sınırlı olarak kullanacağınız vadeli kredinin üst limiti ise en fazla 200.000 liradır. Kredi kullanacak olanlardan istenilen kefil şartları ise;

 1. En az 2 tane memur yada gelir belgesine sahip çalışan kefil şartı
 2. Taşınmaz mal ipotek (ev, dükkan, arsa)
 3. Ticari işletme rehini

istenilir.

Taşıt Onarım ve Servis Aracı Yenileme Kefalet Şartları Nedir?

Ticari araç sahibi esnaflarımıza 2 başlık altında destek kredileri sağlanır. Bunlardan bir tanesi taşıt onarım bir diğeri de eskimiş olan ticari araçlarının yenilenmesine yönelik kredilerdir. Her iki kredinin de üst limiti 200.000 TL iken taşıt onarımlarında vade iskonto kredilerinde 9 ay en fazla vade uygulanmaktadır. Servis aracı yenilemeler de ise bu vade 60 aya kadar çıkmaktadır. Oda tarafından talep edilen kefil şartları ise;

Taşıt Onarım için:

 • 2 gelir belgesine sahip şahıs kefaleti
 • İpotek değeri olan mal / mülk

Servis aracı yenilemedeki ipotek:

 • Kasko sigortası şirketi ile alınacak taşıt rehin
 • 2 tane de şahıs kefili

istenilmektedir.! Kasko poliçe sorgulama işlemelerini buradan da yapabilirsiniz.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
 1. Mehmet koçak dedi ki:

  İpotek için yarı hissesi kendi adıma olan evi göstersem uygunmusur ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Net olarak cevabına emin olmadığım için kullanıcı yorumlarına bırakıyorum.

 2. ÖMER dedi ki:

  MERHABA KOLAY GELSİN ESNAF KEFALET KREDİSİNE MEMUR OLARAK KEFİL OLDUĞUM ZAMAN MAAŞ MÜŞTERİSİ OLDUĞUM BANKADAN DAHA SONRA KENDİ ADIMA NORMAL KREDİ VEYA KONUT KREDİSİ ÇEKEBİLİR MİYİM KEFİL OLMAM KREDİ ÇEKMEMİ ENGELLERİ Mİ ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kesinlikle engel değildir Ömer bey,

 3. enes dedi ki:

  esnaf kefalet kredisi için kefillerde aynı soyat olması sıkıntı olurmu amca oğlu, kardeşi, babası, veya annesinin işyeri var o kefil olabilirmi oğluna

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hiç bir sıkıntı olmaz Enes bey,

 4. Hakan dedi ki:

  Kredi çekebilmek için en az 3 yada 6 ay odaya üye olmanız gerekmektedir yazıyor köşenizde fakat odaya gittiğim de 3 aylık aktif vergi levhanız olması yeterli denildi hangisi doğru bilgi açıklar mısınız??

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Pandemiden dolayı oda tarafından size söylenen şuan için doğru efendim

 5. atakan dedi ki:

  iyi gunler 100 bin kredi cekmek istiyorum ama arsam var ipotek gosterebilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Arsa bildiğim kadarı ile rehin olarak kabul edilmiyor.

 6. Zafer dedi ki:

  Esnaf kefalet kredisi için 150.000 TL değerinde babama kefil olabilirmiyim.? Sigortalı işciyim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet olabilirsiniz ama bir tanede memur isteye bilirler.

 7. simge dedi ki:

  Merhaba 2 aydır tamirhane dükkanı işletiyoruz. 3. ayda esnaf kefaletten kredi çekmek istiyoruz fakat ipotek gösterebileceğimiz bir şey yok. Odaya kayıtlı 2 tane esnaf yeterli olur mu? Ya da üzerine mülkü olan birisi bize kefil olsa kabul edilir mi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üzerine mülkü olanın mülkiyeti ipotek olursa işiniz olur Simge hanım