Hibe Kredi

50 Bin TL Isı Yalıtım Kredisi 60 Ay Vadeli %0.99 Faizli Veriliyor!

Enerji maliyetleri özellikle 2023 senesinde çok aşırı yükseldi. Konutlarda bunun başını ise doğal gaz ile elektrik gelmektedir. Bu her iki giderinizi düşürmek ise aslına bakılırsa birazda sizin elinde olan şeydir. Nasıl mı? Tabi ki elektrik faturalarınız için; buzdolabı, çamaşır makinası gibi beyaz eşyalarınız ile televizyon gibi elektronik ev aletlerinizi A+++ verimliliğe sahip olanları ile değiştirmeniz. Doğalgaz için ise dairenizin yoksa ısı yalıtımı mantolama yaptırmanız ve pencerelerini elden geçirmeniz ile olacaktır. İyi güzel diyorsanız da bunun için para yok diyorsanız da  o zaman size bir müjdemiz var. Hatta bir den fazla müjdemiz var.

50 Bin TL Isı Yalıtım Kredisi 60 Ay Vadeli %0.99 Faizli Veriliyor!

Bu müjdelerimizden ilki 50 bin TL kadar 60 ay vadeli olarak aylık %0.99 faizli bina ısı yalıtım kredisi kullanabileceğiniz tir. Bu müjdeli haberi 06 Haziran 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey efendi verdi. 30 Haziran 2022 tarihi itibarıyla da hayata geçti. Her daire başına verilecek olan ısı yalıtım kredisi ile dairenizin ve binanızın ısı yalıtımını çok uygun geri ödemelerle yaptırabilirsiniz. (Hangi bankalar verecek, şartlar nedir? Hepsini aşağıda bulabilirsiniz.) Isı yalıtım kredisi haricinde tasarrufu düşünenler için bir çok kredi olanağı sağlanmaktadır. Bunlardan biri de, evinizdeki enerji tüketimi yüksek beyaz eşyaların değişimi için 24 ile 36 aya varan banka kredi imkanlarıdır. Enerji verimliliği A+++ olan böylece beyaz eşyalar alımları için de 150.000 TL kadar kredi kullanabilmektesiniz. Hatta! Bu bankalar sadece enerji verimliliği için beyaz eşya alımları için kredi vermekle de kalmayıp, bunun yanı sıra güneş enerjisi sistemlerinin kurulumdan tutunda, araç LPG dönüşü ile su, ses ve yangın yalıtımına kadar yapılacak giderlere için kredi sağlamaktadır.

Isı Yalıtım Kredisini Hangi Banka Veriyor? (%0.99 Faizli)

06.06.2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız bir çok müjdeli haber verdi. Bu müjdeli haberlerden bir tanesi de ”Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmaya Yönelik Çalışmalar Kapsamında Bina Yalıtım Kredisi Desteği” tir. Cumhurbaşkanımız tarafından verilen bu müjdeli haber de her daire başına bu kapsam da 50.000 TL kredi verilmesi kararlaştırılmıştır. Daire başına ısı yalıtım kredisi olarak 50 bin TL verilecek olan kredinin geri ödeme vadesi ise 60 ay olarak uygulanacaktır. Faiz oranı ise 5 yıla kadar tüm vadeler için aylık %0.99 olmaktadır. Tabi buna bankalar tarafından uygulanacak olan işlem ve sigorta maliyetleri dahil değildir. Peki, Cumhurbaşkanımız tarafından müjdesi verilen 50 bin TL ısı yalıtım kredisini hangi bankalar verecek? Başvuru yapacaklardan ne şartlar aranacak? Şimdide gelin önce son dakika gelişmesi olduğu için bir buna bakalım. Daha sonra bu kampanya harici hangi bankalar ısı yalıtım kredisi veriyor geçebiliriz.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 60 ay vadeli aylık %0.99 faizli ısı yalıtım kredisi için paylaşılanlara göre;

 • Yalıtımın kredisinin %60 ödemesi yalıtımın firmayla sözleşmenin ibrazıyla birlikte verilecek. Bu da 30.000 TL yapar.
 • Kalan 20.000 TL ise yalıtım projesinin tamamlanıp, Enerji Kimlik Belgesi alınmasıyla birlikte verilecektir.
 • Ödemeler doğrudan sözleşme yapılan ısı yalıtım firmasının hesabına yapılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda %0.99 devlet faiz destekli ısı yalıtım kredisinin detayları aynen bu şekildedir. Peki ısı yalıtım kredisini hangi bankalar bu imkanlarla verecek? Tabi ki 3 kamu bankası! Bu 3 kamu bankamızın hangisi olduğunu bilmiyorsanız.

 1. T.C. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Halk Bankası

Başvuru şartları neler diyorsanız da;

 • Kredi kullanım limitine takılmıyor olmanız.
 • Findeks KKB notunuzun sorunsuz olmasıdır.

Bu iki şartı hemen kısaca açıklamam gerekir ise;

 • Kredi Kullanım Limiti: Çekilecek olan 50.000 TL kredinin aylık taksit ödemesi varsa mevcut kredilenizle birlikte hane gelirinizin %50 miktarını geçmiyor olması.
 • Findeks KKB Notu: Findeks Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan not ortalamasının ortalama olarak 1.300 puan ve üzeri olması. (Kredi Notu Nedir? Normalde Kaç Olmalıdır?) da bu puan hakkında bilginiz yoksa detayları öğrenebilirsiniz.)

50.000 TL 60 ay geri ödemeli %0.99 faizli ısı yalıtım kredisi için bana kalırsa tüm bilinmesi gerekilenleri sizlere verdim. Sadece bir tek şey dışında! o ise, geri ödeme planının kaç lira olacağı. Bunu da aşağıda işlem ücretleri hariç bulabilirsiniz.

Miktar Vade Aylık Ödeme (0.99 Faiz) TOPLAM MALİYET
50.000 TL 60 Ay 1.170,06 TL 70.203,60 TL

Evet değerli arkadaşlar. Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan ”Enerjide Dışa Bağımlığı Azaltma” kapsamında verilen ısı yalıtım kredisinin detayları bu şekilde.

Cumhurbaşkanımız Tarafından Isı Yalıtım Kredisi İçin Yapılan Paylaşım

blank

Belki bu haberi geç yakalamış olabilirsiniz. Bu kampanyayı da bu nedenle kaçırmış olabilirsiniz. Ama emin olun aşağıda sizler de göreceksiniz bir çok banka sadece ısı yalıtımı için değil, bir çok enerji verimliliği için kredi imkanı sizlere yılın 365 günü sağlamaktadır. Bu bankalarda hangileri diyorsanız.

 1. Şekerbank
 2. T.C. Ziraat Bankası
 3. Halkbank

Şimdi gelin enerji verimliliğine yönelik bu bankaların vermiş olduğu kredilerin neler olduğu da birlikte bir görelim.

1- Şekerbank EKOKredi Nedir? (Isıtma, Soğutma, Güneş Enerjisi, Asansör)

Şekerbank EKOKredi nedir? Hemen sizlere kısa ve öz olarak açıklayalım. Binalarda ve dairenizde enerji verimliliğini artırmak verilen bir kredi türüdür. Banka bu kapsamda apartman enerji verimliliği için 60 ay daire verimliliğine ise 36 ay vadeli olarak kredi olanağı sağlamaktadır. Kredinin faiz oranı ise kredi türüne göre faizsiz (%0) yada Şekerbank tarafından belirlenmiş olan çok düşük faiz oranlarıyla verilmektedir. blankBireysel ve ticari müşterilerine Şekerbank tarafından verilen enerji verimliliğine yönelik kredinin başvuruları ise internet üzerinden dahi yapıla bilinmektedir. İnternet üzerinden nasıl başvuru yapabileceğinizi %0 faiz haricinde uygulanan enerji verimliği kredisinin faiz ve geri ödeme planının ne kadar olduğuna geçmeden gelin isterseniz banka nelere bu imkanlar kapsamında kredi olanağı sağlamaktadır birlikte bir görelim.

 1. Yalıtım Kredisi: Kapı ve pencere dahil olmak üzere, duvar ve çatı için ısı yalıtımına verilen kredi türüdür. Bununla birlikte; ses, su ve yangın yalıtımları içinde bu finansman kullanılmaktadır.
 2. A Sınıfı Verimli Elektrikli Cihazlar Kredisi: Enerji verimliliği düşük olan; Buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık ve çamaşır makinası ile kurutma, fırın gibi ev beyaz elektrikli eşyaların yenilenmesi için verilen kredi paketidir.
 3. Isıtma/Soğutma Kredisi: Kombi, klima, kazan, radyatör, tesisat çekimleri, ısı paylaşım sistemleri ve doğal gaz aboneliklerine kadar verilen kredi türüdür.
 4. Asansör Kredisi: Eskimiş, enerji tüketimi yüksek asansörlerin daha düşük enerji tüketimine sahip asansörlerle revize edilmesi amacı ile verilen kredidir.
 5. Güneş Enerjisi Kredisi: Güneş enerjisinden istifade edilerek ısıtma ve aydınlatma üzerine yapılacak olan yatırımlara verilen kredidir.
 6. Verimli Aydınlatma Kredisi: LED (Tasarruflu) aydınlatma sistemlerin kurulmasına yönelik yatırımlara uygulanan kredi tir.

Şekerbank EKOKredi paketlerini kapsayan 6 enerji verimliliğine yönelik kredi türü bunlardır. Şimdi gelelim kredinin faiz oranlarının kaç olduğuna.

 • Yalıtım Kredisi; anlaşmalı bayilerden yapılması durumunda 12 ay vadeli olarak faizsiz (%0) olarak verilmektedir.
 • Diğer krediler için uygulanan faiz oranı ise;
12 Ay 24 Ay 36 Ay
%3.17 %3.33

Bu faiz oranlarına göre geri ödeme planınız da farklı vadelere göre şu şekilde oluşmaktadır.

Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 12 5.316,02 TL 63.792,30 TL
24 3.266,76 TL 78.402,44 TL
36 2.704,15 TL 97.349,83 TL

Şekerbank Enerji Verimliliği Kredisinin Diğer Masrafları:

 • Kredi Tahsis Ücreti: Bir defaya mahsus olmak üzere 10.000 TL için 52.5 TL alınır
  • 20.000 TL ⇒ 105 TL
  • 30.000 TL ⇒ 157.5 TL
  • 40.000 TL ⇒ 210 TL
  • 50.000 TL ⇒ 262.5 TL
 • Hayat Sigortası: 35 yaşa kadar 10.000 TL için senelik 197 TL uygulanır.

Bireysel olarak başvuru yapmak isteyenler için ise forum adresi burada tır.

2- Ziraat Bankası Güneş Enerjisi Kredisi (Yalıtım Mantolama Beyaz Eşya)

Ziraat bankası devlet faiz destekleri haricinde yılın 365 günü enerji verimliliğine kredi veren bankalarımızdan biridir. Bankamız özellikle yenilebilir enerjinin başında gelen güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi sistemlerinin kurulumlarına kredi olanağı sağlamaktadır. Enerji verimliliğine yönelik vermiş olduğu kredinin miktarı 500.000 TL kadar çıkmaktadır. Geri ödeme vadeleri ise 50.000 TL kadar olanlar için 36 ay vadeli olmaktadır. Miktarı 50.001 TL ve üzeri olanlar için ise 24 ay vadeli olarak uygulanır. Ziraat bankası sadece güneş enerjisi kredisi vermekle de kalmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Bunun yanı sıra yalıtım ve mantolama ile bir çok farklı alanda enerji tasarruflarına yönelik ihtiyaç duyulan yatırımlara kredi olanağı sunmaktadır. Sağlamış olduğu bu kredilerin faiz oranlarını ve başvuru şartlarının kaç olduğuna geçmeden isterseniz, gelin hep birlikte tam olarak hangi enerji verimliliklerine kredi veriyor bir yakından görelim.

 1. Kapı, çatı ve pencere değişimlerine
 2. Dış cephe mantolama
 3. Konutun zemin, tavan, duvar ve tavanın ısı ile ses gibi yalıtımlarına
 4. A sınıfı enerji tüketimine sahip olan; Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, fırın, klima, kazan, kurutma makineleri.
 5. Doğalgaz tesisatı üzerine yapılacak yatırımlar. (Doğalgaz tesisatı çekilmesi, kombi alımları, petek dönüşümleri.)
 6. Verimli aydınlatma (LED) sistemlerinin kurulması.
 7. Güneş enerjisi üzerinden sıcak su sistemlerinin kurulması.

Ziraat bankası güneş enerjisi kredisi dahil tüm bu enerji verimliliğine artı kredi için istenilen şartlar ve evraklar ise şunlardır.

Gerekli Evraklar:

 • Yatırım konusuna yönelin fatura
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi (Ödenmiş fatura olabilir.)
 • Nüfus cüzdan sureti
 • Başvuru formu (Banka verecek)

Başvuru Şartları:

 • Tercihen 1300 puan ve üzeri Findeks kredi puanı.
 • Kullanılacak bu kredinin aylık taksit ödemlerini varsa mevcut kredi taksit ödemleri de düşüldüğünde hane gelirinin %50 üstüne geçmiyor olması.

Kredinin Faiz Oranları:

ZİRAAT BANKASI 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.79

Aylık Taksi Örnek Ödeme Tablosu:

Miktar Vade Aylık Ödeme TOPLAM MALİYET
80.000 18 5.405,86 TL 97.305,44 TL
20 4.962,69 TL 99.253,95 TL
22 4.601,19 TL 101.226,23 TL
24 4.300,93 TL 103.222,46 TL

Başvuru için forum adresi ⇒ burası

3- Halkbank Bireysel Enerji Destek Kredisi (Yenilebilir Dahil)

Halkbank bireysel enerji destek kredisi kapsamında bir çok enerji verimliliğini arttırıcı yatırımlara kredi olanağı sağlamaktadır. Bunların en başında ise yenilebilir enerji yatırımları gelmektedir. Kullandırmış olduğu kredinin faiz oranı baktığım zamanda da diğer bankalardan ayırt edici bir özelliğe sahip olduğunu görmekteyim. Bu özelliği ise diğer bankalar enerji verimliliğine yönelik yatırımlarda ”Tüketici Kredisi Faiz Oranı” uygularken, Halkbank bireysel enerji destek kredisine özel düşük faiz uygulamaktadır. Uygulamış olduğu bu faiz oranı kaç? Nasıl başvurulur gibi soruların yanıtına da gelmeden isterseniz önce Halkbank enerji verimliliği üzerine nelere kredi imkanı sağlıyor bir yakında bakalım.

 • A+++ kadar beyaz eşya alımları.
  • Buzdolabı
  • Çamaşır makinası
  • Bulaşık makinası
  • Fırın
  • Derin dondurucu
  • Kurutma makinası
 • Doğalgaz
  • Kombi
  • Tesisat
  • Radyatör
  • Isı paylaşımı sistemleri
  • Doğal gaz dönüşümü
 • Mantolama
  • Dış cephe
  • İç cephe
 • Konut İçin Yalıtım
  • Isı
  • Ses
  • Su
  • Yangın
 • Konut Tadilat Malzemeleri
 • Verimli Aydınlatma Sistemleri
 • Güneş Enerjisi Sistemleri
  • Isıtma
  • Sıcak su sağlayan sistemler
 • Otomobil LPG dönüşümleri

Halkbank bireysel enerji destek kredisi sizin de görmüş olduğunuz gibi araç LGP dönüşümlerine kadar sizlere kredili ürün sunmaktadır. Sağlamış olduğu bu kredi paketinin faiz oranları kaç diyorsanız, geri ödeme planı ile şu şekildedir.

Halkbank Enerji Destek Kredisi
Kredi Tutarı (TL)  Vadesi(Ay) Faiz Oranı (%) Taksit Tutarı (TL) Yıllık Maliyet
50.000 36 1,94 2.098,01 TL %33,3127
100.000 24 1,94 2.772,53 TL %33,3129
Halkbank Enerji Destek Kredisinin ayrıca tahsis ücretinin olmadığını da söylemek isterim. Bu hesaplamaya ilaveten sadece zorunlu olan hayat sigortası uygulanır. Bu ise 35 yaşına kadar erkek için 366.74 TL olmaktadır. Her ne kadarda kredinin faiz oranları bizler aylık olarak güncellesek de dönem için de değişiklik kontrol etmek istiyorsanız https://www.halkbank.com.tr/tr/bireysel/krediler/ihtiyac-kredileri/enerji-destek.html bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.
Halkbank bireysel enerji destek kredisi başvurularını ise sadece banka şubelerinden kabul ettiğini bilmenizi isterim. Size en yakın Türkiye Halk Bankası şubelerini görmek istiyorsanız da bu bağlantıyı izleye bilirsiniz.
Değerli arkadaşlarım, enerji verimliliğine bireyseller için bankalar tarafından sağlanan tüm olanaklar şimdilik bu kadar. İlerleyen dönemlerde olası destek veya banka imkanları olduğu zaman bunun duyurusunu sizlere bu içeriği güncelleyerek veya videolu olarak yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Bu nedenle lütfen, gelişmelerden anında haberdar olmak için kanalımızın bildirimleri aktif edin ve https://www.youtube.com/kredim kanalına abone olunuz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 8 Ortalama: 3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Namık Çevik dedi ki:

  Enerji destek kredilerini Halkbank 1,63 ten veriyor tabloya göre. C.Başkanı 099 olarak açıklamıştı bu konuyu açıklığa kavuşturursanız iyi olur

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   3 Kamu bankası için 0.99 diye anlattım zaten sayfamızda.