KOSGEB Kredi

50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)


50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)

Artık birikimlerinizi kendi işinizi kurmak için değerlendirmenin vakti geldi diyorsanız, bu işe KOSGEB ile soyunmak en doğru karar olacaktır. 50 bin TL hibe yerine kurum 2021 de bunu tam 60 bin TL olarak açacağınız iş yerinin bir çok giderini devlete ödetmek istiyorsanız bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Kurum tarafından talep edilen şartlar, en güncel hali ile şu şekildedir.

KOSGEB’den Hibe Almak İçin Şartları Nelerdir ?

Daha önceki yıllarda 50.000 TL olarak iş yeri kuracak olan vatandaşlara verilen hibe kredi, 2021 yılı itibarı ile birlikte 60 bin TL limitine çıkarılmıştır. 60 bin TL hibe şartları için ilk zamanlarda 30 yaş sınırı aranacak duyurusu yapılmasına rağmen, yoğun ilgi üzerine artık yaş sınırı kaldırılmıştır. Elinde iş fikri olan ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımız ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamaları halinde kuracakları iş yeri için hazırladıkları iş planı projesi ile 60.000 TL hibe kredi alabilir. Kurslar için nasıl İnternet üzerinden başvuru yapacağınızı aşağıdaki video da sizlere anlattım. Diğer kurum tarafından aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Daha önce bu hibe imkanlarından istifade etmemiş olmanız.
 2. Herhangi bir yasa dışı suç örgütüne karışmamış olmalısınız. ( PKK, PYD FETÖ gibi )
 3. Kuracağınız iş için yeterli kadar sermaye sahip olunmalı.
 4. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE kodları içerisinde kuracağınız iş fikrinin mutlaka yer alması gerekmektedir.

Hibe Almak İçin Sırasıyla Başvuru Adımları

Öncelik ile 60.000 TL hibe alabilmenin ilk şartı ” Girişimcilik Belgesi ” alınmasından geçmektedir. İster erkek isterse de kadın girişimci olun mutlaka işletmeyi kurmadan önce bu eğitimleri şayet ”DAHA ÖNCE ÜNİVERSİTE HAYATINIZDA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALMADIYSANIZ ” ve ” KURACAĞINIZ İŞLETME İŞGEM TARAFINDAN BELİRLENEN ALANLARDA ” değilse mutlaka bu belgeyi almanız gerekmektedir. Girişimcilik belgesini alabilmeniz için ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” denilen KOSGEB Kurslarına katılmanız gerekir. Kurs başvuruları şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Öncelik ile artık başvurular e-Devlet üzerinden yapıldığı için elinizde en yakın PTT den 2 TL karşılığında alınmış bir şifre olması gerekir.
 2. Almış olduğunuz şifre ile https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresine doğrudan girip kullanılabilir bir e-posta adresinizi sisteme girmelisiniz.
 3. Sonra http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girerek eğitim almak istediğiniz il belirleyip e-Devlet İle BAŞVUR demelisiniz.
 4. Son olarak direk açılan sayfadaki formu doldurarak başvuru işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra eğitim için başvuru yaptığınız birim tarafından bir bilgilendirilme tarafınıza yapılacaktır. Eğitimleri tamamlayıp ”GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI” alanlar daha sonra şu adımları sergilemelidirler. Girişimcilik eğitimi başvurularının nasıl İnternet üzerinden yapıldığını birde videolu olarak sizlere anlattık.

İşletmenin Kurulması İle Hibe Ödemesin Alınması Süreci

Öncelik ile 60 bin TL hibeyi alabilmeniz için kendi sermayeniz üzerinden KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan bir iş fikrini kurmanız gerekmektedir. İşletme kurulurken yapmış olduğunuz harcamaları ”Yeni Girişimcilik Destek Programı” kapsamında geri alabilmeniz için artık faturalı makine almanız çok da önemli değildir. Anca, iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı içerisinde ise o zaman faturalı makine alımına çok özen göstermeniz gerekir. İlgili bağlantıda sizin de görmüş olduğunuz gibi performans sonucuna göre 60.000 TL kadar hibe almak için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. KOSGEB’e ilk kayıt işlemini yaparak e-kobi girişini yapınız.
 2. Sisteme girerek sol tarafta yer alan ”Yeni Girişimcilik Destek Programı” başvurusunu yapınız.
 3. Size verilen gün için KOSGEB iş planı projenizi hazırlayın ve sunumu yapınız.
 4. İstenilen gerekli evraklar (işletme ruhsatı, kira kontratı, yapılan gider faturaları gibi)  ile kendi birimimize şahsen olarak başvurun.

Programın başvuru kılavuzu şu şekildedir.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda program kapsamındaki 50 bin TL en kısa (6 ay) sürede geri alabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)" - 564 YORUM
 1. blank VEDAT EKİNCİOĞLU dedi ki:

  Merhaba hocam. Fizktedavi danışmanlık merkezi açacagimda. Acaba buna KOSGEB destek beriyor mu?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sağlık ve danışmanlık alanlarına destek verilmiyor. Ama siz yine de isterseniz bir kuruma sorun

 2. blank Emin Özdemir dedi ki:

  Video anlatımında “e-devlete girmek için Google a yazın’ deniyor. Doğrusu adres satırına turkiye.gov.tr yazın demek gerekir. Hem sahte sitelere girilmez hem de her girişte Google a kazandırmak gerekmez.

 3. blank Köksal dedi ki:

  Mrb lokanta açmayı düşünüyorum ne kadar hibe alabilirim genç girişimci belgesi nasıl alırım detaylı bilgi verebilirmisiniz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   30 yaş altı iseniz açılışta 10 bin TL alabilirsiniz. Sitemizde nasıl belge alabileceğinizi de bula bilirsiniz. Videolu olarak anlattım.

 4. blank sinem dedi ki:

  ben eşarp mağzası acmak istiyorum bana cıkarmı bide parayı peşinmi veriyo devlet yoksa kendi imkanımızla açıp faturalandırıp onunlamı alıyoruz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çıkar, iş yeri açtıktan sonra destek alabiliyorsunuz.

 5. blank Evren Bayındır dedi ki:

  Kapitone makinası ile üretim yapacağım nace kodu ögrenebilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne üreteceksiniz efendim, sektörü bilmiyorum da.

 6. blank ilhan dedi ki:

  merhaba bilgisayar üzerinden kitap dergi test soru bankalarının tasarımlarını ve mizanpajını (düzenini) yapıyorum şuan freelance olarak çalışıyorum. fakat artık ofice açıp bilgisayarımı ve ekipmanlarımı geliştirmek istiyorum. bunun için hibe destekliyor mu? destekliyorsa hangi dersi almam gerekiyor cevaplarsanız çok mesut olurum buarada yaşım 24 ve erkeğim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Matbaa da olmuş olsa destek alabilirdiniz, buna eminim. Fakat, tasarım için destek alabileceğinizi hiç zannetmiyorum. NACE kodlarında göremedim. İsterseniz birde kuruma şahsen sora bilirsiniz.

   1. blank Meryem Altıntaş dedi ki:

    Ben tekstil sanai makinasi alıp evde nevresim takimi dikmek istiyorum destek verirmi acaba kosgep makina almak için makinalari alip faturalandirip mi alabilirim

    1. blank Meryem Altıntaş dedi ki:

     40 yaşındayım yaş sınırı varmi

     1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      Bayanlar için yok

    2. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Üretim konularında o şekilde bir desteği halen devam etmektedir. Yalnız evinizi iş yeri olarak göstermeniz gerekir.

 7. blank Yavuz dedi ki:

  Matbaa işi yapmak ıstiyorum kira destegide veriyormusunuz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sektörün ileri girişimcilik içinde olması gerekmektedir.

 8. blank Kaan dedi ki:

  Merhabalar teknoloji aletleri alım satımı yapmak istiyorum böyle bir durumda KOSGEB destek verebiliyor mu yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bunun üzerine bir dükkan mı kuracaksınız? Teknosa gibi?

 9. blank BURCU ÇORLU dedi ki:

  MERHABA ETİCARET YAPMAK İSTİYORUM BUNUN KOSGEP DESTEK VERİYORMU

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne üzerine yapacağınız çok önemli Burcu hanım

 10. blank Şükrü dedi ki:

  Ben elektrik dükkanı açmak istiyorum destek yada faizsiz kredi için ne yapmam gerekiyor

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Destek alabilirsiniz. Faizsiz kredi de TESKOMB dan alabilirsiniz. Tabi iş planınız onay alırsan.

KOSGEBKrediler.Com