Hibe Kredi

50 Bin TL Faizsiz Kredi Almayı Hak Kazananlar Listesi

50 Bin TL Faizsiz Kredi Almayı Hak Kazananlar Listesi

2021 yılında tüm esnafa verilmesi için başlatılan 50 bin TL faizsiz kredi almaya hak kazananlar ne zaman açıklanacak soruları nihayet cevap buldu. Edindiğimiz bilgiye göre hak sahiplerine KOSGEB SMS aracılığı ile 27.02.2019 tarihinde bilgilendirdi. Herhangi bir neden den dolayı bilgilendirme SMS si gelmediyse şayet lütfen www.sifirfaiz2021.kosgeb.gov.tr adresine giriş yaparak faizsiz kredi desteğinden yararlanmaya hak sahibi olup olmadığınızı karşınıza çıkacak olan uyarı ekranından görebilirsiniz.

Faizsiz kredi almaya hak kazananlar nasıl belirlenecek

Devletin ekonomin kalbi olarak gördüğü KOBİ ve esnafın zor durumda kalmamaları amacı ile anlaşmalı bankalar aracılı ile verecek olduğu 50 bin TL faizsiz kredi 1 yıl hiç ödemesiz olarak verilecektir. 1 yıl sonrasında ise 3 aylık aralıklar ile geri ödenecek olan kredi desteğinden yararlanmak için aşırı bir talep oluşmuştu. 2016 yılında KOSGEB veri tabanı adeta kilitlenme aşamasına gelmişti. 2016 tarihindeki başvurularda Kobi beyannamesinin olması, KOSGEB’ e kayıt şartlarının en başında aranmaktaydı. 2016 yılındaki yapılan hak sahipleri belirlenir iken aşağıda yer alan kriter ön planda yer almıştı.

KOSGEB başkanı sayın Recep BİÇER bey efendi resmi sitesin yayımladığı bilgi doğrultusunda hak sahibi esnaf ve KOBİ’nin öncelik sıralamasının TUİK yani Türkiye İstatistik Kurumu verilerinin doğrultusun da il kotalarının ön planda olacağını, KOSGEB sistemi de işletmenin değerlendirme kriterine göre sıraya sokacağını belirtti. Bilindiği gibi TUİK tüm illerdeki işsizlik oranlarını, yıllık enflasyon rakamlarını, sanayi ve ülkenin büyüme hızının rakamsal olarak tutmaktadır. 2017 yılındaki hak sahiplerine belirleme kriterleri de adeta baştan yazıldı.

Bu Yıl Hak Sahibi Belirlenme Kriterleri

2021 yılında da KOSGEB den işletme kredi faiz desteği almaya hak sahibi olanlar sistemde yer alan cep telefonlarına SMS gönderilerek bilgilendirilecektir. Hak sahipleri bu kez 2016 yılındaki gibi TUİK verilerine göre belirlenmeyecek. Sistem komple yeniden değiştirildi. 2021 yılındaki başvurularda hak sahipleri öncelikli olarak en az yıllık kazancı olan ve en az kayıtlı çalışana sahiplerden seçilecek. Belirtilen bu kriterler içinde ise yıllık olarak en fazla 1 milyon TL gelire sahip ve en çok 10 çalışanı olması aranan şartların içindedir.

Hak sahiplerinde aranan diğer nitelik ise daha önce KOSGEB tarafından faizsiz kredi desteği almamış olması da gerekmektedir. Bilindiği gibi Türkiye Halk bankası da esnafları desteklemek adına 30 bin TL faizsiz kredi kaynaklar dahilinde vermiş ve vermeye devam etmektedir. Bu desteklerden daha önce istifade edenlerde üzgünüz ki 50 bin TL faizsiz 2017 teşviklerinden istifa edemeyeceklerdir.

Anlaşmalı bankalar

Nakit para transfer işlemi için KOSGEB bir çok özel ve kamu bankaları ile anlaşma sağlamıştır. Yapılan anlaşmada KOSGEB bankadan alınan kredinin faizini karşılayacağı için paranın verilip verilmemesi bankanın sorumluluğuna bırakılmıştır. Yani KOSGEB diyor ki ben senden kredi çeken esnafın parasının faizini karşılarım sen vermiş olduğun parayı geri alabilir mi alamaz mısın beni bağlamaz! Dolayısı ile hal böyle olunca bankalarda sizlerin kredi not değerlerinize mutlaka dikkate alacaktır. Şayet bu durumda iseniz banka mutlaka sizden teminat talep edecektir. KOSGEB bu durumda yer alan esnaflarımızı da düşünerek KDF ve TESKOMB İLE protokol imzalanmıştır. Anlaşmaya varılan bankalarımız ise;

 • Ziraat bankası
 • Türkiye Halk bankası
 • Garanti bankası
 • Yapı kredi bankası
 • QNB Finansbank
 • Yapı ve Kredi bankası
 • Deniz bank
 • Akbank
 • İş bankası dır.

SMS sonrası hak sahibi olanlar yukarıda belirttiğimiz adımları sağlayarak bu bankalardan istediklerinden hak kazandıkları kredi başvurularını sağlayabilirler.

Başvuru sürecinin nasıl olacağını anlatan YOUtube videosunu sizler ile aşağıda paylaştık.

Sonunda beklene büyük gün geldi. Herkese hayırlı olması dileğim ile…

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Muzaffer dedi ki:

  Su dukkanim var 4 elanan calisduriyorum