Hibe Kredi

50.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi 2022 de 500 Bin TL Oldu!

50.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi 2022 de 500 Bin TL Oldu!

Geçtiğimiz yıllarda nerede ise tüm esnafa 50.000 TL faizsiz olarak işletme kredisi verilmişti. Başvurular ise sifir faiz 2022 kosgeb gov tr İnternet adresi üzerinden yapılmıştı. Yıllık cirolarına göre verilen bu kredi, 2022 de yerini 500.000 TL KOBİ Finansman Destek Programına bıraktı. Yine KOSGEB üzerinden verilen işletme kredisi HALKBANK VAKIFBANK ve Ziraat Bankası aracılığıyla sağlanmaktadır. İşletme, makine ve teçhizat alımı ile acil destek kredisi olarak da 3 şekilde verilmektedir. Programda tanımlanmış olan işletme türlerinde yer almanız durumunda 3 yıl boyunca bu desteği alabilmektesiniz. KOBİ beyannamesi güncel, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olarak aktif olan işletmeler peki bu destek programına nasıl başvuru da buluna bilirler?

500.000 TL Esnafların Faizsiz Kredi Alma 2022 Şartları Nelerdir?

KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında 2022 yılında 500.000 TL kadar kullanacağınız kredinin faiz/kar payını Devletimize karşılata bilirsiniz. Böylece 36 ay vadeli olarak faizsiz olarak kredi kullana bilirsiniz. 3 yıl boyunca sürecek olan bu program işletme sahiplerine 3 şekilde verilmektedir. Bunlar ise; işletme ve makine ile teçhizat alımlı ile acil destek kredisi olmaktadır. 3 farklı şekilde esnaflara verilen işletmenin başvuru şartları ise şu şekilde yer almaktadır.

 1. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları (KOSGEB Giriş de kayıt olma işlemini gerçekleştire bilirsiniz.)
 2. KOBİ beyannameleri doldurulmuş ve güncel (KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma Formu sayfamızdan da doldurma ve güncelleme işlemlerinin nasıl yapılacağını resimli göre bilirsiniz.)
 3. KOBİ finansman destek programında tanımlı işletmeler

Bu aranan üç şartta yer alan 3. madde acil destek kredisi başvurusunda bulunacakları bağlamamaktır. Fakat, acil faizsiz destek kredisi kullanacak olan esnafın işletmesinin.

 1. Doğal afete mahuruz kalmış olması
 2. Yasa dışı terör örgütleri tarafından zayiata uğratılmış olması
 3. İş yerinin yanması

gibi istenmeyen durumlarda olduğunu valilik yada kaymakamlıklarca belgelendirmesi gerekmektedir. KOBİ finansman destek programına başvuru için aranan diğer şartlar ise şunlardır.

 • İşletmenin Devlete vergi borcunun bulunmaması
 • İşletmenin iflasının verilmememmiş olması
 • Başvuru evraklarının eksiksiz olması
 • Halen devam eden herhangi bir devlet destek programına içinde bulunmuyor olması

Başlıca aranan diğer şartlardır. KOSGEB tarafından aranan bu şartların yanı sıra bir de kredinin finansörlüğünü yapan banka tarafından aranan şartlar vardır. Bu şartlar ise şunlardır.

 1. İşletmeye ati ticari hesabın Findeks KKB notu ortalamasının riskli bölgeler içerisinde yer almıyor olması. T.C Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? mevcut puanınızı öğrene bilirsiniz.
 2. İşletmenin aylık net hasılatın kullanacak olan kredinin aylık taksitlerini ödeyebilir olması

Tüm şartlara uygun olan esnaflara sağlanan KOBİ finansman destek programın geri ödeme ve kredi miktarları aşağıdaki gibidir.

Destek Miktar Oranları, Geri Ödeme Vadeleri

KOBİ finansman destek programı kapsamında 500 bin TL kadar faizsiz olarak kredi kullana bilirsiniz. KOSGEB tarafından verilen kredinin finansörlüğünü ise HALKBANK başta olmak üzere VAKIFBANK ve Ziraat bankası karşılamaktadır. Kullanılacak olan kredi türüne göre vadeler ise 36 aya kadar çıkmaktadır. Uygulanacak olan faiz destekleri de işletme sahibinin başvuru yapacağı kredi türüne göre değişmektedir. Buna göre esnaflara destek programı kapsamında sağlanan programın içeri tam olarak şu şekilde oluşmaktadır.

blank

Tabloda sizlerin de görmüş olduğu gibi ‘Strateji ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmeler’ destek kapsamında yer alır.  Programda yer alan bu işletmelere verilecek olan 500 bin TL faizsiz kredinin geri ödeme vadeleri ise şu şekildedir.

 • İşletme Kredisi: 18 ay vadeli
 • Makine ve Teçhizat Kredisi: 36 ay vadeli

Bu iki kredi paketine en fazla 12 puan uygulanmaktadır. Ama, işletme makine ve teçhizat alımları için yerli üretim tercihinde bulunması durumunda bu puan +2 ile 14 çıkmaktadır. Bu ise şu anlama gelmektedir.

Bankaların belirlemiş oldukları bir cari faiz oranı vardır. Bu oran ekonomimize göre değişiklik göstere bilmektedir. Cari faiz oranı şayet %15 ise 12 puan faiz desteği ile bu (15-12=3) %3 oranına düşer. Böylece aylık ise kullanacağınız faiz oranı 3/12= %0.25 olur. Şayet cari faiz oranı 12 ise o zaman tamamen faizsiz olarak kredi kullanırsınız.

KOBİ finansman destek programında bir de ACİL DESTEK KREDİSİ yer almaktadır. Acil destek kredisi için taban puan uygulanmaz. Yani tamamen faizsiz olarak verilir. Acil  destek kredisi başvurusunda ise yine aynı şekilde KOBİ finansman destek programı ‘Strateji ve Öncelikli Sektörlerdeki’ işletmeler den olmanız gerekmez. Yararlana bilmeniz için ise kaymakamlık yada valilikten,

 • Terör
 • Yangın
 • Doğal afet

zayiatına uğradığınızı gösteren belge almanız yeterlidir. Acil destek kredisinin üst limiti ise icra komitesi tarafından belirlenmektedir. Azami olarak geri ödeme vadesi ise 36 ay olmaktadır. KOBİ finansman destek programı başvuruları peki nasıl yapılır?

KOBİ Finansman Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOBİ finansman destek programı başvurusu yapmadan önce lütfen ilk olarak yukarıda belirtmiş olduğum şartlara uygunluğunuzu kontrol ediniz. Daha sonra ise başvuru işlemlerine başlamadan yapılması gerekilen veri tabanı kayıt ve beyannamenizi güncelleyin. Şartlara uygun ve gerekli kayıt ile güncellemeleri yaptıktan sonra ise destek programın faal olduğunu teyit etmenizde oldukça önem vardır. Bu işlemi de https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine giriş yaparak sağlaya bilirsiniz. Destek programı aktif ve şartlara da uygun iseniz baş vuru süreci şu şekilde ilerler.

 • Protokolde yer alan bankalara doğrudan başvuru da bulununuz
 • Başvuru banka tarafından incelenir. Uygun görülmesi halinde onaylanır
 • Banka onayı sonrasında KOSGEB;
  • İşletmenin desteklenebilir olduğuna
  • Doğru işletme türünde yer aldığına
  • Yüklenen belgelerin doğruluğuna onay vermesi gerekir.
 • KOSGEB tarafından verilen onay sonrasında işletme banka kredisini kullana bilir

Geri ödemeler ise bankanın krediyi tahsisi sonrası da başlar. Başvuru şartlarına uygun olmadığınızdan dolayı faizsiz krediniz onay almasa lütfen üzülmeyin. Siz değerli esnaflarımıza bir çok banka 3 ayda bir ödemeli çok düşük faizlerle kredi sağladığını bilmenizi isterim. Bu bankaların hangileri olduğunu ise sizler için sürekli güncellenen alt başlığımızda bulabilirsiniz.

Esnaflara Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Artık tüm bankalar nerede ise esnafa faizsiz olamasa da ticari kredi imkanlarını 60 ay vadeli düşük faizler ile vermektedir. Bu nedenle şayet HALKBANK ticari kredisi başvuru şartlarına uygun değilseniz hiç tasa etmeyin. Diğer ticari işletme kredisi veren bankaların imkanlarından yararlanabileceğinizi bilmenizi isterim. Bankalar ticari finansman imkanlarını büyük, küçük demeden bütün esnaflara aynı şartlarla sağladığını da hatırlatmak isterim. Peki, HALKBANK imkanlarından istifade edemeyenler için bu ay en iyi imkanlarla ticari işletme kredisi veren bankamız hangisi? Hadi, şimdi bu bankamızı birlikte sağladığı olanaklarla beraber inceleyelim.

 • Aralık ayı için sizlere önereceğimiz %0.81 faizli ESNAF KREDİSİ veren Halk Bankası tır. Her ne kadarda en fazla olarak esnaflara 36 ay vadeli nakit imkanı sağlamış olsa da faiz oranları bir çok bankaya göre çok daha caziptir. Bu nedenle sizlere bu bankamızı önererek bir de geri ödeme planını hesaplama yaptık.
Türkiye Halk Bankası 36 Ay Vadeli KOBİ Kredi Hesaplama Tablosu
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
20.000 TL 665,72 TL 23.965,96 TL
30.000 TL 998,58 TL 35.948,90 TL
40.000 TL 1.331,44 TL 47.931,97 TL
50.000 TL 1.664,30 TL 59.914,76 TL
60.000 TL 1.997,16 TL 71.897,79 TL
70.000 TL 2.330,02 TL 83.880,67 TL

Meslek odanız tarafından yapılan başvuru ile 500.000 TL kadar çok düşük faizli kredi nasıl alınacağını, Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu üzerinden inceleyerek göre bilirsiniz. 👌

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalama: 4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Rabia dedi ki:

  2014 yılında açtığım tüp ve su bayi mükellefiyim. 3 yıl ertelemeli krediden yararlana bilir miyim

 2. Muhammet tolu dedi ki:

  İhtiyaç ve ihracat

 3. Turan Özen dedi ki:

  Merhabalar öncelikle ismim Turan geçen sene 12.21.2021 tarihinde erkek kuaförü açtım hala işletiyorum vergi levham var geçen sene kanuni takibe düştüm ama borcumun hepsini kapattım yaklaşık 7-8 ay oluyor kredi puanım 1150 hiç bir bankadan kredi kartım ve kredim yok hemde çıkmıyor puanım az olduğu için az riskli grubunda yer alıyor , yaşım 25 bende esnaf kredisi çekmek istiyorum esnaf kredisi çekebilirmiyim veya devletimizin esnaflara sunduğu hangi imkanlardan faydalanabilirim aydınlatır mısınız teşekkürler .

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Meslek odasınız kayıtlı iseniz rehinli olarak işletme kredisi kullanabilirsiniz

1 5 6 7