Hibe Kredi

Ziraat Bankası’ndan 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvan kredisi nasıl alınır? Burada bunun cevabını T.C. Ziraat Bankası tarafından sağlanan iki tane farklı imkandan bahsedeceğim. Bunlar neler derseniz? 1- 2023/2024 yılına kadar sürecek olan kadın ve 40 yaş altı genç girişimcilere verilen 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli 500 bin TL üst limitli faizsiz olanı. 2- Cumhurbaşkanı kararı ile 31801 Sayılı Resmî Gazete de yayımlana sübvansiyonlu hayvancılık kredilerdir. T.C. Ziraat Bankası tarafından her iki şekilde de en uygun faizli/faizsiz olarak hayvancılık kredisi nasıl alacağınıza geçemeden önce ise şu konulara açıklık getireceğiz.

Ziraat Bankası’ndan 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Büyükbaş (inek, dana, düve, manda), küçükbaş (koyun, keçi), kanatlı (tavuk, hindi) hayvancılık kredisi başvuru şartları nedir? Kimler hangi evrakları hazırlamaları gerekiyor? Hayvan alımlarında ne kadar ipotek/rehin isteniliyor? Kaç TL kadar kredi kullanabilmektesiniz? Tüm bu soruların yanıtları ise Ziraat tarafından farklı olarak vermiş olduğu 2 şekilde hayvancılık kredisi için yanıtlayacağız.

1- Ziraat: Genç, Kadın Çiftçilere 500 Bin TL 2 Yıl Ödemesiz Hayvan Kredisi Veriliyor

18 yaşından büyük 40 yaş altında olan tüm erkek/kadın girişimciler genç girişimci olarak kabul edilmemektedir. 19 yaşından gün almamış herhangi bir üst yaş sırını olmayan tüm bayanlar ise kadın girişimci olarak kabul görülür. Bu iki aranan kritere sahipseniz Ziraat Bankası 500.000 TL faizsiz hayvan kredisi başvuru için ön şarttı sağlıyorsunuz demektesiniz. 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli olarak verilen hayvan kredisinin peki diğer başvuru şartları nelerdir? Kimler hangi evraklarla başvuru yapabilir? Buna geçmeden hangi hayvan alımları için bu krediden yararlanabiliyorsanız bunu bir liste halinde görelim.

 1. Et ve Süt Büyükbaş Hayvan Besiciliği (Dana, düve, inek, manda)
 2. Küçükbaş Et ve Süt Hayvancılık (Koyun, Keçi)
 3. Kanatlı Et ve Yumurta Hayvancılık (Tavuk, Hindi, Bıldırcın, Arı)

Ziraat Bankası genç çiftçilere özel 500 bin TL’ye kadar 2 yıl ödemesiz 7 yıl geri ödemeli faizsiz hayvan kredisi verdiğinin müjdesiniz verdik. 2023 yılında başlayıp 2024 senesine kadar devam edecek bu kampanya ile hangi hayvanların alınabileceğine de değindik. Şimdi sıra başvuru şartların neler olduğuna geldi.

Ziraat Bankası Genç/Kadın Girişimci Çiftçi Hayvan Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası 2023/2024 sezonlarında başlatmış olduğu kampanya ile kadın ve genç çiftçilerimize faizsiz hayvancılık kredisi vermektedir. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı sektörü için vermiş olduğu faizsiz kredinin üst limiti ise tam 500.000 TL’dir. 2 yıl ödemesiz totalde 7 yıl geri ödemeli olarak kullandırılmaktadır. Bir çok genç ve kadın çiftçilerimizin istifade etmiş olduğu bu kredinin başvuru şartları ise şu şekildedir.

 1. Herhangi bir yerde memur yada sigortalı olarak çalışıyor olmamalısınız.
 2. Kredinizin taksit ödemeleri devam ettiği sürece hayvancılık yapacağınızı taahhüt ediyor olabilmeniz.
 3. Erkek girişimcilerin vatani görevlerini yapmış olması.
 4. İpotek (Tarla, ev, arsa, küpeli hayvan) gösterebiliyor olmalısınız.
 5. En az iki tane kefil. (Kefillerin en az biri ÇKS belgeleri yada maaş bordrolu olması gerekir.)

Ziraat Bankası kadın ve genç çiftçilere 500 bin TL kadar 2 sene ödemesiz 7 yıl geri ödemeli faizsiz hayvancılık kredisi şartları bunlardır. Bu şartlara sahip olanların ise aşağıdaki evrakları hazır edebiliyor olması gerekir.

Ziraat Kadın/Genç Çiftçi Hayvancılık Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Ziraat Bankası kadın ve genç çiftçi hayvancılık kredisi başvurusu için muhakkak talep edilen evrakları hazırlıyor olmanız gerekir.  2 yıl ödemesiz 7 yıl geri vadeli 500 bin TL faizsiz hayvancılık kredisi başvuru için hazırlamanız gereken evrakların listesi ise şu şekildedir.

 1. İpotek gösterilecek olan taşınmaza ait tapu. (Hayvan ise küpe numaraları.)
 2. ÇKS belgesi. (Herhangi bir süre şartı yoktur. Bugün çıkartıp yarın başvuruda buluna bilirsiniz.)
 3. İşetme belgesi. (Kiralık yada size ait ahır üzerinden çıkartabilirsiniz.)
 4. İşletmenize ait tapu yada kira kontrat belgesi.
 5. Varsa kayıtlı olan hayvanlarınıza ait küpe numaraları.
 6. Kefillerin ve sizin kimlik fotokopiniz.
 7. Hayvan yetiştiricilik belgesi.
 8. Mezun olduğunuz okulun tahsil belgesi.
 9. Askerlikle ile ilişkinizin olmadığını gösteren belge.

Ziraat Bankası kadın ve genç çiftçilerimize 500 bin TL kadar vermiş olduğu faizsiz hayvan kredisi için gerekli evraklar da bunlardır. Şarları ve gerekli evrakları tanzim edenler peki bu krediye nasıl başvuru yapabilmektedirler.

Ziraat Kadın, Genç Çiftçi Hayvan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kadın ve genç çiftçilerimiz için kullandırmış olduğu 500.000 TL faizsiz kredinin başvurusun nasıl yapılacağını sizler için adımlar halinde anlatacağız. Böylelikle başvuru süreci çok daha iyi bir şekilde kontrol edebiliyor olacaksınız.

 1. Başvuru sahibi işletmenine en yakın Ziraat Şubesine şahsen gider.
 2. Ziraat Bankası şubesinde bulunan ”Tarımsal Krediler” departmanına sıra alır.
 3. Sırası gelen çiftçi 500.000 TL faizsiz hayvancılık kredisi başvurusunda bulunacağını departmandaki memura beyan eder.
 4. Gerekli evrakları ibraz eder.
 5. Memur size bir sıra verir. Bu sıra yoğunluğa göre bir hafta sürebilmektedir.
 6. Sıranız geldiği vakit banka size arar
 7. Ne kadar faizsiz hayvan kredisi kullanacağınızı bir defa sözlü olarak sorar. Daha sonra kaç m2 ahırınızın olduğunu sorar. (Ne kadar ahıra kaç hayvan çıkıyor? 100 m2 için 9 hayvan çıkmaktadır.)
 8. Ahır kapasitesi uygun görüldüğü zaman başvurunuz sisteme girilir ve ana merkeze iletilir.
 9. Kredinizin onayı Findeks KKB notu, ipotek ve kefillerinize göre onay alır. (Genelde onay alınmaktadır. Fakat bu onay sürecindeki bakılan 3 kriter yeterli görünmezse istenilen rakam yerine daha az tutarlarda kredi kullandırıla bilinmektedir.)

2 sene ödemesiz 7 yıl geri ödeme hayvancılık kredinizin başvurusu onay alındığı zaman süreç peki nasıl ilerliyor?

 1. Onay alınan kredinin ipotek sorgulaması bilir kişi tarafından yapılır. (Ne kadar ipotek istenilir? 500.000 TL için 750.000 TL değerinde taşınmaz. Yani çekilecek faizsiz kredinin %50 fazlası. Tarla için ise dekar başına hesaplama yapılır.)
 2. Kefillerin imzaları alınır.
 3. Çekilen kredinin %10 kadar açılan mevduat hesabına para yatırılır. (500.000 TL için 50.000 TL.)
 4. TARSİM sigortası yapılır. (2023 TARSİM Hayvan Sigortası Fiyatları Ne Kadar? (Hesaplama Makinası)
 5. Onaylanan kredinizdeki bloke kaldırılır kullanmaya başlaya bilirsiniz.

Kadın ve genç çiftçilerimize verilen 500 bin TL faizsiz 2 yıl ödemesiz 7 yıl geri taksit ödemeli kredinin başvuru yol haritası bu şekildedir. Şimdide gelelim resmi gazete de Cumhurbaşkanı kararı ile verilen sübvansiyonlu hayvancılık kredisinin başvurusunun nasıl yapılacağını.

Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası her sene Cumhurbaşkanı kararı ile devlet hazine faiz destekli kredi vermektedir. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı ile su ürünleri üzerine böylece düşük faizli yada faizli olarak kredi verir. Sübvansiyonlu kredinin geri ödemesi ise 1 yıl ödemesiz 7 yıl vadelidir. En üst limiti ise kredi konusuna göre tam 25.000.000 TL kadar çıkmaktadır. Sadece canlı hayvan alımları için verilmekle kalınmamaktadır. Hayvansal konuya göre ihtiyaç duyulan yardımcı makine ve ekipmanların alınması için de bu kredi imkanı sağlanır. Sübvansiyonlu hayvancılık kredisi olarak tanımlanan bu kredinin; 1- Hangi hayvan konusu için ne kadar üst limit uygulandığı. 2- Canlı hayvanda aranan şartların neler olduğunu. 3- Başvuru sahibi çiftçinin niteliğine göre uygulanan faiz oranın kaç olduğunu. Resmi gazetede yer aldığı şekilde Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Ne Kadar? Sübvansiyonlu Nelere Kredi Veriliyor? Tebliğ Edildi! bağlantısında görebilirsiniz. Başvurunun nasıl yapılacağını, gerekli evraklar ve şartların neler olduğunu ise ⇓ da yer almaktadır.

Gerekli Evraklar:

 1. İlk olarak başvuru sahibinin mutlaka işletme belgesi olması gerekir. ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir? da bu belgenin nasıl çıkarılacağını anlattık.
 2. Hayvansal destek alabilmek için de bir de işletme tescil belgesi gerekir.
 3. İşletmeye ait tapu belgesi.
 4. Devlete herhangi bir GİB yani vergi ve Tarım Kredi Kooperatifine borcu yoktur yazısı olmaması gerekir.
 5. Hayvancılığı köyde yapanlardan yaptığını gösteren muhtar ve aza imzalı dilekçe.
 6. İpotek edecek tarla/ev/arsa/canlı hayvan gibi rehin değeri olan mala/mülk tapusu.

Talep Edilen Şartlar:

 1. Kredi notu değerinin risk içeren ortalamada olmaması gerekir.
 2. Alınacak olan hayvanların yukarda bağlantısını verdiğimiz resmi gazete yer aldığı şekilde cins/yaş ve özelliğe sahip olması gerekir.

Şimdi bu belirttiğimiz şartlara sahipseniz, Ziraat bankasından nasıl hayvan kredisi alabileceğinizi adımlar halinde daha önce kayın birader ile alan biri olacak anlatacağım.

 1. İlk olarak şahsen herhangi bir Ziraat bankası şubesine işletme tescil belgeniz ile gidiniz.
 2. Bankada Zirai/Tarımsal krediler departmanına sıra alın
 3. Sıranız geldiği zaman kullanmak istediğiniz hayvan kredisinin cinsini ilgili memura beyan edin.
 4. Memur sizin kimlik belgenizi alarak direk kredi notunuzu sorgulama yapacaktır.
 5. Sorgulama işleminin sorunsuz ise bu kez ne kadar kredi kullanmak istediğiniz soracaktır.
 6. Kredi miktarınızı belirtin.
 7. Memur bu kez ise ipotek edeceğiniz tarla/ev/arsa/hayvan her neyse onu size soracaktır. Bunu memura belirtin. Bu esnada buradaki resimde olduğu gibi kefillerin bilgilerini içerek bir form/dilekçe doldurtur.
 8. Bu beyandan sonra ipotek edilecek olan taşınır/taşınmaz ekspertiz sürecine girer.
 9. Bilir kişi onayından ipotek edilecek taşınır tada taşınmaz (5 yaşa kadar taşıt) onay alır ise bu kez iş kefiller ile sizin sözleşmeleri imzalama işlemine gelecektir.

İmzalar atıldığı an en kısa süre içerisinde (tahminden 5 iş gününde) Ziraat Bankası hayvan kredisini almış olursunuz.

500.000 TL genç ve kadın çiftçilerimize verilen 2 yıl ödemesiz faizsiz hayvan kredisini alan bir çiftçimizin videosu:

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 16 Ortalama: 2.6]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Özer dedi ki:

  Hayvancılık yapmak istiyoruz destek veriyoruz diyorsunuz sart kosmussunuz zaten sartlariniz elimizde olsa sizinle ugrasmayiz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Komşudan borç para alırken bile şart koşar şu tarihte ver diye bey efendi.

 2. Yasin dedi ki:

  Bu sartlari bizden üretim bekliyorsunuz sizi anlamakta cok zor biz süt üretiminde katki saglamak icin cifci oluyoruz o sartlar bizde olsa niye kredi cekelim allah askina destek olacaksaniz verilen kredilerin takipcisi olun gercekten o işe yariyormu diye bize boyle agir sarlari sunmayin Türkiye de bu sarlari tasiyanlar bile bu sekilde kredi kullanmaz.