Hibe Kredi

150 Bin TL İŞKUR Eski Hükümlü 2023 Hibe Desteği Müjdesi

150 Bin TL İŞKUR Eski Hükümlü 2023 Hibe Desteği Müjdesi

İŞKUR eski hükümlü mahkumlara topluma yeniden kazandırmak adına proje ile iş yeri kurmaları halinde hibe desteği sağlamaktadır. En fazla bürüt asgari ücretin 15 katına kadar bu desteği şartlara uygun bütün eski hükümlüler alabilmektedir. Böylece 2023 yılında bürüt asgari ücretin aylık 10.008 TL olduğuna göre İŞ-KUR üzerinden verilecek olan hibe desteği ise en fazla 150 bin 120 TL tekabül etmektedir.

Affa uğramış olsanız dahi bazı suçlar haricinde tahliye olan eski hükümlülere sağlanan bu desteğin başvurusu için talep edilen gerekli evrakların neler olduğunu sizler için son hali ile paylaştım. Bahsetmiş olduğumuz adımları izleyerek, yeni bir hayata İŞKUR desteği ile merhaba bu şekilde kolaylıkla diyebilirsiniz.

İŞKUR Eski Hükümlü Mahkumlara Hibe Desteği Vermektedir!

İŞKUR eski hükümlülere kuracakları iş yeri için bürüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği sağlamaktadır. Sağlanan bu destek miktarı ise toplam da 150 bin TL’yi bulmaktadır. Aftan yararlanmış yada cezalarını infaz etmiş olan milyonlarca eski hükümlü bu desteğe başvuruda bulunabilir. Her sene 1. ve 2. dönem olarak verilen İŞKUR Engelli Girişimci ve Eski Hükümlü hibe desteklerinin başvuruları ise genelde yıl başında ve haziran aylarında kabul edilmektedir.

İŞKUR tarafından bizler ile paylaşılan 150 bin TL hibe destek başvurusu için eski hükümlünün bazı şartları sağlamış olması gerekir. Bu şartların en başında ise belki de yemiş olduğu hükmün önemi gelmektedir. Peki, projeden hibe alarak işletme kuracak olan eski hükümlülerde aranan şartlar nedir?

İŞKUR Eski Hükümlü Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

İŞKUR üzerinden asgari ücretin tam 15 katı olan 150 bin TL  hibe desteği alarak işletme kurmak istiyorsanız bazı şartlara uygun olmanız gerekir. Bu şartların belki de en başında ise hüküm yemiş olduğunuz suçun ne olduğu gelmektedir. Eğer ki aşağıda belirtilen suçlar dan hüküm yemiş iseniz İŞ-KUR iş yeri açmak hibe desteklerinden yararlanamazsınız.

 1. Affa uğrasalar dahi devletin güvenliğini tehdit edici suç işlememiş olması
 2. Anayasa düzeni bozucu suç işlemeyenler
 3. Mili savunmaya karşı işlenmiş suçlar. (FETÖ, PKK terör örgütü mensupları)
 4. Devlet sırlarını açığa çıkarıcı nitelikteki suçları işlemeyenler
 5. Cinsel saldırıda bulunmamış ve çocuk istismarı suçu işlememiş olması
 6. Kasten işlenen suçlardan ötürü 1 seneden fazla hapis cezası almayan
 7. Ceza süresine bakılmaksızın; Dolandırıcılık, rüşvet, ihaleye fesatlık karıştıranlar

yararlana maktadır.! Bu suçlar haricinde ceza infazınızı sağladı iseniz aşağıdaki niteliklere sahip olup gereken adımları yerine getirmelisiniz.

 • İŞKUR kaydı olması. (İŞKUR’a Gitmeden İnternet’ten Kaydı Nasıl Yapılır? )
 • 18 yaşından büyük eski hükümlü olması
 • He ne sebepten olur ise olsun emekli olmamış olmanız gerekir.
 • Kendi üzerine herhangi bir iş yeri olmaması
 • İş yerinin kurulacağı yer sınırlarından ikametgah ediyor olması
 • KOSGEB girişimcilik sertifikası almış olması
 • Kuracağı işletme için gerekli ustalık belgesine sahip olması
 • Herhangi bir adınıza açılmış icra dosyasının olmaması gerekir

İŞKUR tarafından istenilen bu belgeler içerisinde girişimcilik sertifikasının nasıl alınacağını sizlere ufak bir video ile anlattım.

Videomuz sonrasında girişimcilik belgesi alımı hakkında halen takıldığınız noktalar bulunuyor ise bize sorunuzu yorumlar da iletebilirsiniz.

Nelere Destek Verilecek? Bilinmesi Gerekilen Önemli Hususlar!

Asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği başvurusunu nasıl yapabileceğinize geçmeden önce bilmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar ise kuracağınız işletme için nelere destek alıp nelere alamayacağınızdır. 12 ay boyunca sürecek olan destek programın dan kurulacak olan işletmenin aylık kira giderini %60 kadar karşılaya bilmektesiniz. Bu miktar ise toplamda 6.000 TL ile sınırlıdır. İş yerinizin temel demirbaş alış verişlerimizin fatura karşılığında destek kapsamında olduğunu belirtmek isterim. Yalnız bu alımları da 3. derece kadar kiralama dahil olmak üzere yapılması gerekir. Destek verilmeyecek olan diğer husus ve dikkat edilmesi gerekilen ise şunlardır.

İŞKUR tarafından 12 ay boyunca sürecek olan destekler de kabul görmeyen giderler şunlardır.

 1. Vereceğiniz depozito bedeli
 2. Elektrik, su, telefon gibi faturalar.
 3. Yanınızda SGK kayıtlı işçilerin maaşları
 4. Doğrudan satılacak olan ürünlerin bedelleri
 5. Cezalar ve çeşitli harç giderleriniz ile vergileriniz.
 6. Kurulacak iş ile alakalı olmayan demirbaş giderleriniz
 7. Kurulmuş bir işlemenin gelişmesine yönelik olmayan yatırımlar
 8. Engellilere yönelik yapılacak olan yatırımlarda inşaat giderlerinin %10 aşan masraflar

  İŞKUR dan eski hükümlüye iş yeri kurma hibe desteği

  İŞKUR dan eski hükümlüye iş yeri kurma hibe desteği

Bilmeniz ve dikkat etmeniz diğer önemli hususlar ise şunlardır:

 1. Kurulacak olan işletme için alınacak olan yasal izinler sizlere aittir.
 2. Mutlaka kurulacak olan işyerinin başında hükümlünün olması gerekir. Proje süresi bitene kadar destek alan eski hükümlünün başka herhangi bir yerde çalışması halinde proje iptal edilir ve yaptırımlar uygulanır.
 3. Başvuru sahibinin kendi üzerinden herhangi bir amaç ile açılmış başka bir işletmesi olmaması gerekir.
 4. Hükümlünün emekli olmaması
 5. Başka kurum yada kuruluşlardan destek almıyor olması gerekir
 6. Sözleşmesi imzalanan hükümlü işletmesinin en az 3 yıl boyunca faal tutması gerekir. Aksi bir durumda yapılan ödemeler faizli ile birlikte geri alınır.
 7. Çıkabilecek zarar ve ziyanlara karşı işletmenin en az 3 yıl boyunca sigortalatması gerekir.
 8. 6 ayda bir destek ile kurulan işletme ziyaret edilecek. Proje ile satın alınan demirbaşlar bu ziyaretlerde kontrol edilecek. Eksik olması halinde yerine konulması için size gün verilecek. Verilen günde demirbaş alınmaması halinde destek projesi iptal edilecek.

Eski hükümlülere sağlanacak olan destekleri ve dikkat edilmesi gerekilen önemli hususlar bunlar arkadaşlar, peki başvuru için evraklar nedir?

İŞKUR Eski Hükümlü Destek Başvurusu Evrakları Nelerdir?

2023 itibarı ile İŞKUR eski hükümlü iş yeri açma desteklerine başvuru yapmanız için gerekli olan evrakları yeniden güncelledim arkadaşlar. Ayrıca, gerekli olan evraklara ilaveten başvuru işlemi için belki de en önemli olan proje formunda bu listeye eklendiğini de belirtmek isterim.

 1. Adalet Bakanlığı birimleri tarafından yazılacak olan talep dilekçesi
 2. Proje başvuru formu (Eski hükümlü iş yeri açma proje formu)
 3. Kimlik belgesinin fotokopisi
 4. Kurulacak olan işletmenin türüne göre gerek duyulması halinde ustalık belgesi
 5. KOSGEB girişimcilik sertifikası
 6. Bürüt asgari ücretin en fazla 15 katını geçecek şekilde bütçe tablosu (madde 2 de yer alan bağlantıda o forum var)
 7. Vergi dairesinden alınmış vergi muaflığı belgesi
 8. Herhangi bir icralık olmadığını gösteren belge

Bu belgeler hazırlandığında ve madde 2 de yer alan proje formu üzerinde yer alan talimatlara uygun bir şekilde doldurulduğu zaman elden olarak Adalet Bakanlığının ilgili birimlerine teslim etmesi gerekir.

e-Devlet üzerinden nasıl yapılıyor diyorsanız, videomda bulabilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 229 YORUM
 1. Levent türk dedi ki:

  Denetimli serbestlikte olan bir yükümluyum işyeri açmak istiyorum kosgep ten bir yetkili bana ulaşabilir mi

 2. Galip bozkurt dedi ki:

  Ben 2015 ceza evine girdim 2016sinda ciktim askere gittim kesinleşmiş cezam geldi askerlikten alindim ceza evine nakil oldum 2020 ye kadar yatttim 2020de tembuz ayinda denetime ayrildim askerlikten geçeci terhisim bana yardim edecek hic kimse yok babam ancak eve bakiyor benim sabikam olduğu için inşaata mecbur gitmem gerekiyor 25 yasindayim ben hic bu zamana kadar birikimim olmadi siz devlet büyüklerimden yardim talep ediyorum Saygilarla 13.112021

 3. Sami dedi ki:

  Benim maliyetli bir projem var. Hibe kredi benim projem için yetersiz. Hibe olarak değilse de projenin hayata geçmesi için maliyetimi karşılayacak başka bir desdek programı varmı. Şimdiden teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hiç duymadım, belki TÜBİTAK gibi kurumlar destek olabilir.

   1. Yonca dedi ki:

    Esim eski hukumlu telefoncu dukkani acmak istiyoruz ama.bicbir belgesi yok sadece vergi levhasiyla bu hibeden faydalanabilirmi

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Vergi levhası olursa zaten sıkıntı, girişimcilik belgesi alması lazım, nasıl alınacağını sitemde de anlattım.

 4. ertan dedi ki:

  iyi günler,2019 senesine kadar olan soru ve sizin verdiğiniz cvp ları okudum. bunlardan bazıları icra dosyası olanların.tüm şartlarım tutmakta ve kuracagım iste uygun fakat gectiğimiz dönem sırf icra dosyalarım var diye başvurmadım.siz ise hibede icra dosyası engel degil diyorsunuz bu kesin bir bilgimi lütfen cvp verirseniz sevinirim. şimdiden tsk iyi çalışmalar..

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet engel değil, icra dosyanız sizin sadece bankalardaki kredinize engel olur. İkisini ayırmayın, (Devlet ise vergi borçlarını dikkate alır, var ise vermez)

 5. Murat dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 20 yıl hüküm bitirdim 142 mala zarar vermek konut dokunulmazlığı suçlarından bu benim bir işletme açmama vede kosgebin bana hibe vermesine engelmidir beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler