Hibe Kredi

3 Doktorlu Randevulu, Randevusuz Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Vatandaşlarımızın iş imkanı için, kurum ve kuruluşlara başvuruları sırasında, istenilen bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin en başında ise sağlık raporu gelmektedir. Bazı durumlarda ise kişi hakkında daha fazla detaylı inceleme için heyet raporu talep edilmektedir. Heyet raporu Sağlık Bakanlığı tarafından yetkisi verilmiş olan belirli hastanelerde belli bir miktar ücret karşılığında verilmektedir. Heyet raporu bir kaç saat içinde alınabilecek bir rapor değildir.

3 Doktorlu Randevulu, Randevusuz Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık kurulunun görevlendirmiş olduğu en az 3 doktorun imzası gerekli görülen, onaylanmış tam teşekküllü sağlık kurulu raporudur. Farklı durumlarda uzun izin kullanan kişiler içinde heyet raporu istenmektedir. Şayet sizlerden de heyet raporu istendi ise, 2022 yılında randevulu ve randevusuz olarak nasıl alındığını öğrenmek isterseniz. Gerekli olan tüm bilgileri sizler için yazımızda örnekleri ile paylaşmış bulunmaktayız.

Heyet Raporu Nedir?

Heyet raporu yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere 2022 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yetkisi olan devlet hastaneleri, şehir hastaneleri ve üniversite hastaneleri tarafından verilmektedir. Yine Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan bazı özel hastanelerden de almak mümkündür. Başvurmuş olduğunuz iş yeri tarafından istenilen rapor yada herhangi bir sebepten dolayı  çıkarttırmanız gereken heyet raporu nedir? sorusuna cevap verecek olursak eğer  Türk Dil Kurumuna göre ”Heyet” kelimesi kurul demektir. Ve Arapça kökenlidir.

blank

Heyet-Raporu-Nedir

Hastanedeki sağlık kurulu biriminde görev yapan doktor gurubuna verilen ad olarak ta bilinmektedir. Sağlıklı olduğunuzu en az 3 doktor tarafından kurul ile kanıtlanan bir rapor türü olmaktadır. Yani alanında uzman doktorlardan oluşan sağlık heyeti tarafından verilmektedir. Konu ile alakalı görevlendirilmiş olan doktorlar kurul toplantısı yapar. Yapmış olduğu tahliller ve tetkikler sonucunda ortak karar verilerek, tam teşekküllü sağlık kurulu raporu yani heyet raporu imzalanmaktadır. Böylelikle başvuruda bulunan kişiler heyet raporuna sahip olmaktadır.

Evet arkadaşlar bu noktada sizlere önemli bir bilgi verecek olursak eğer, almış olduğunuz heyet raporu engellilik oranında ise yani %40’ın üzerindeyse sizleri çok güzel avantajlar beklemektedir. 2022 yılında hayat  koşulları yüzünden kenara bir para atıp birikim yapamıyoruz. Değil mi? Yani bu benim düşüncem😊 ama bir yere borcumuz yada taksitimiz olduğunda onu mecburen ödemek zorunda kalıyoruz haksız mıyım? İşte tamda bu noktada sizlere söylemem gereken Engellilere Kredi Veren Bankalardan uygun faiz oranları ile hibe desteği alarak kendi işinizi kurabilir ve geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Herkesin bildiği gibi sağlık raporları konusunda tek yetkili kurum Sağlık Bakanlığı olmaktadır. Bakanlığın izni ve onayı olmadan kesinlikle rapor alma imkanınız olmamaktadır. Sağlık Bakanlığının bilgisi ve izni dahilinde olan hastanelerden ve görevlendirilmiş olan hekimler tarafından verilmektedir. Sağlık raporlarının çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Sizler için yazımızda sadece heyet raporu ile alakalı olan içerikleri bulundurmaktayız. Bunlar ise iş göremezlik istirahat için alınan heyet raporu, işe başlamak için alınan heyet raporu ve engelliler için alınan heyet raporunun nasıl olduğunu anlatmış bulunmaktayız. Heyet raporunu almak için izlemeniz gereken yol nedir? diye soracak olursanız bilgiler aşağıdadır. Makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Heyet Raporu Randevulu, Randevusuz Nasıl Alınır?

Heyet raporu almak için bazı hastanelerde randevulu olarak hizmet verilmektedir. Randevuyu 2 şekilde oluşturmak mümkündür. Birinci yol randevu almak için ALO 182 hattını aramalısınız. Arama yaptığınızda hangi il ve ilçeden, hangi hastaneden randevu almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında heyet raporu almak için randevu oluşturacağınızı söylemelisiniz. Sizlerden istenilen bilgiler doğrultusunda, randevunuz boş olan tarihlere göre oluşturulacaktır.

blank

Heyet-Raporu-Randevulu,-Randevusuz-Nasıl-Alınır

İkici yol ise https://www.mhrs.gov.tr/adresi üzerinden giriş sağlayın. Gerekli olan bilgileri girdiğiniz taktirde almak istediğiniz heyet raporu randevusunu oluşturabilirsiniz. Bazı hastanelerde randevuya gerek olmamaktır. Heyet raporu almak için yapmanız gerekenler.

 • Hastane içinde bulunan sağlık kurulu birimine giderek görevli olan danışmandan gerekli bilgileri almanızdır.
 • Sizlere danışmanlıktan verilecek olan dilekçeyi doldurmanız gerekmektedir.
 • Dilekçede raporu alacak kişinin TC kimlik numarası adı, soyadı, iletişim bilgileri ve varsa bir rahatsızlığı özel sağlık durumu olarak dilekçede ek olarak belirtilen yere neden istediğine dair bilgileri yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonrasında rapor için sizden bir miktar para talep edeceklerdir.
 • Muhasebeye giderek istenilen parayı yatırmanız gerekmektedir.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra muayene girmeniz gerekecektir.
 • Gerekli görülen tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından rapor hazırlanmış olur.
 • Hastane kurulunda görevli olan uzman doktorlara imzalatmak için görevliler tarafından yada bizzat sizinle gönderilir.

  blank

  Engelli-Heyet-Raporu-Almak-İçin-Yapılması-Gerekenler

imzalarda atıldıktan sonra raporunuz size teslim edilmektedir. Tabi ki bu işlem öyle bir gün de çabucak olmuyor. Bir kaç gün içerisinde tamamlanmış oluyor. En geç 7 iş günü olarak belirlenmesine rağmen ortalama 3 veya 4 gün içerisinde sizlere teslim edilmektedir. Heyet raporuna sahip olabilmek için gitmeniz gereken bölümler ise aşağıda ayrıntılı bir şekilde sizler için verilmiştir.

Heyet Raporu Almak için Hangi Bölümlere Muayene Olunur?

Başvuruda bulunduğunuz iş yerinden sizlerden heyet raporu istenildi ise, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tam teşekküllü bir hastaneye gittiniz. Gerekli başvuruyu yaptınız, sizlerden istenilen evraklar ile birlikte dilekçeyi doldurup teslim ettiniz. Sıra geldi muayene olmaya, hangi birimler tarafından muayenenizin yapılacağı ise;

 • Ruh ve Sinir Hastalıkları Bölümü
 • Dahiliye ve İç Hastalıkları Bölümü
 • Genel Cerrahi Bölümü
 • Kulak Burun Boğaz Bölümü
 • Nöroloji Bölümü
 • Göz Hastalıkları

bölümüne muayene olmanız istenmektedir. Gittiğiniz bu bölümlerde branşlarında uzman olan doktorlar sizi muayene edecektir. Ve gerekirse sizden bazı tahlil ve tetkikler isteyeceklerdir. İstemiş oldukları tahliller ise şu şekildedir.

 • İşitme testi
 • Göz testi
 • Akciğer grafiği
 • Kalp grafiği
 • Solunum Testi
 • İdrar tahlili
 • Kan tahlili

yapılmaktadır. Yapılan bu testlerin sonuçlarının bazıları aynı gün içinde, bazıları ise bir kaç gün içerisinde çıkmaktadır. Bütün testlerin sonucu çıktıktan sonra kurul toplantısı için doktorlar bir araya gelmektedir. Hakkınızda yapılan detaylı inceleme sonrasında raporunuz hazırlanmış olur. Başhekimin imzası atılması izin görevli kişilere  yada bizzat sizlere teslim edilir. Başhekimde imzasını atıp onayı verdikten sonra heyet raporunu almış olursunuz. Heyet raporu bir kaç çeşitten oluşmaktadır. Bunların bilgileri yazımızın devamında mevcuttur.

3 Doktorlu İstirahat iş Görmezlik Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Çalışmakta olan vatandaşlarımızın ciddi derecede bir rahatsızlığı varsa. İyileşme süresi uzayacak ise, heyet raporu alması gerekmektedir. Çünkü normal şartlarda aile hekimine yada herhangi bir doktora gittiğinde en fazla 10 gün olarak rapor alabilmektedir. Ek olarak sadece muayene sonrasında kontrol amaçlı bakabilir.

blank

3-Doktorlu-İstirahat-iş-Görmezlik-Heyet-Raporu-Nasıl-Alınır

Ayrıca tek bir doktor yılda sadece 4o gün rapor verebilir. Fazlasını veremez. Bu nedenle daha fazla rapor almak için muhakkak heyet raporu almanız gerekmektedir. Normal şartlarda heyet raporu en fazla yılda 6 ay olarak verilmektedir. Ama sağlık durumunuz ciddi derecede hayatınızı etkiliyor ise bu süre biraz daha uzatılmaktadır. İş görmezlik heyet raporu almanız için yapmanız gerekenler,

 • Ne gibi rahatsızlığınız varsa o bölümün doktorundan  ilk olarak randevu almanız gerekmektedir.
 • Doktor gerekli görülen muayene ve tahlilleri yapar.
 • Çıkan sonuçlara bakarak sağlık durumunuza göre en az 20, en fazla 45 gün olarak 3 imza gerektiren iş görmezlik heyet raporu düzenler.
 • Hazırlamış olduğu altında hangi birimlere gitmeniz gerektiğini gösteren, raporu alarak gerekli doktorlara imza atılması için size teslim eder.
 • Sonrasında sizlerde raporda yazılı olan birimlere giderek gerekli imzaları attırmalısınız.

Böylelikle iş göremezlik istirahat raporunu aynı gün içerisinde almış olursunuz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir konu almış olduğunuz raporun bir nüshasını iş yerinize vermeniz gerekmektedir. Uygulama 2022 yılında elektronik ortamda yapılıyor. Ama siz yine de işinizi garantiye alın ve raporunuzu kendiniz bizzat iş yerinize teslim edin. Şimdi sıra geldi engelli heyet raporunun nasıl alındığına.

 Engelli Heyet Raporu Almak İçin Yapılması Gerekenler

Sonradan yada doğuştan geçirmiş olduğunuz rahatsızlıklar veya hastalıklar sonucunda kısmi olarak kendinizi engelli görüyor iseniz yapmanız gereken. Tam teşekkülü Sağlık Bakanlığının onaylamış olduğu hastanelere gitmektedir.

blank

Engelli-Heyet-Raporu-Almak-İçin-Yapılması-Gerekenler

Yukarıda da ayrıntılı bir şekilde belirtmiş olduğumuz gibi kurula girmeniz gerekmektedir. Kuruldan onaylı bir şekilde alacağınız rapora göre hayatınız da farklı yönlerde ilerleyebilirsiniz. Eğer engelli raporunu alabiliyorsanız sizler için, çok farklı konularda faydası olacaktır. %40 ve üzerinde engeli heyet  raporunu aldığınızda,

 • Vergi muafiyetinden yararlanabileceksiniz. Bu konu ile alakalı olan tüm bilgilere 40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir? adresinden alabilirsiniz.
 • Erkekler için askerlikten muaf olma imkanları doğmuş olacaktır.
 • Engelli kadrosu ile devlet kurum ve kuruluşlarına memur olarak alınabileceksiniz.
 • Çalışmış olduğunuz özel sektörde, almış olduğunuz heyet raporu sayesinde bölüm değişikliği isteyebileceksiniz.
 • Erken emeklilik hakkına sahip olacaksınız.
 • Farklı kamusal alanlarda indirim olanaklarından yararlanabileceksiniz.
 • Sosyal yardım haklarınız olacak.
 • Engelli çalışan, çalıştıranlara ait bütün haklardan faydalanabileceksiniz.
 • Tıbbi malzeme ihtiyaçlarınızda indirimli gerekirse bedava alım hakkınız olmaktadır.
 •  Seyahatlerde ulaşım indirim hakkınız olmaktadır.
 • KOSGEB, İŞKUR, Halk eğitim merkezlerinde engellilere yönelik olarak verilen meslek edinme kurslarından faydalanabileceksiniz.

Ve daha birçok sosyal yardım ve desteklerden yararlanmanız mümkündür. Ayrıca kendi işinizi kurmak isterseniz ama belli bir miktar sermayeniz yoksa PTT Engelli Kredisine başvuruda bulunabilirsiniz. Alacağınız kredi sayesinde kendi işinizin patronu olma imkânınız da olacaktır. Heyet raporu alabilmek için sizlerden istenilen bazı evraklarda bulunmaktadır.

Heyet Raporu Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Heyet raporu alabilmek için başvuruda sizlerden istenilen bir takım belgelerde bulunmaktadır. O belgeleri hazırlamadan raporu almanız mümkün değildir. O yüzden başvuruda bulunmadan önce gerekli bilgileri alıp öyle gitmeniniz gerekmektedir. Aksi taktirde sizler için boşuna zaman kaybı olacaktır. Peki bu istenilen belgeler nedir diye soracak olursanız.

 • Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi,
 • 4 adet en son haliniz ile çekilmiş olan vesikalık fotoğrafınız
 • Başvuru için doldurmanız gereken dilekçe
 • Heyet raporu için ödemeniz gereken bir miktar ücret.

yatırılması ve buna dair olan makbuz istenmektedir. Bu belgeleri tamamladığınızda başvurunuz işleme alınmış olacaktır. Başvuru sonucunu öğrenmek için e-devlet üzerinden giriş sağlayaraktan öğrenebilirsiniz. Heyet raporunuz engellilik oranında ise yine sizler için Devletin Engelli Vatandaşlara Sağladığı 11 Yardım Paketinden yararlanabilirsiniz. Heyet raporu alabilmek için sizlerden belirli bir miktar ücret talep edilmektedir.

2022 Yılında Heyet Rapor Ücreti Ne Kadar?

Yukarıda heyet raporunun ne olduğunu, nasıl alındığını, hangi hastanelerden ve bölümlerden alındığının bilgisini vermiş bulunmaktayız. Şimdi sıra geldi sizlerden istenilen belgeler arasında bulunan ücret ödendiğine dair makbuza. İş görmemezlik için heyet raporu aldığınızda hiç bir ücret ödememektesiniz.

blank

2022-Yılında-Heyet-Rapor-Ücreti-Ne-Kadar

Hatta almış olduğunuz heyet raporu karşısında SGK tarafından sizlere belli bir miktar para ödenmektedir. Yalnızca istirahat raporunu eğer özel hastanelerden alırsanız sadece muayene ücreti ödemek zorundasınız. Şimdi gelelim heyet raporu için 2022 yılında ödemeniz gereken miktara,

 • Devlet hastanelerinde bu miktar 150.00 TL ile 300.00 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Özel hastanelerde ise, yapılacak tahlil ve tetkikler sonucuna göre 200.00 TL ile 500.00 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Devlet hastanelerinde alınan doktor raporlarının ücret bedeli 50.00 TL
 • Sağlık kurulu bedeli ise 200.00 TL Olmaktadır.
 • Üniversitelere bağlı olan tıp fakülteleri, eğitim ve araştırma hastanelerinde ise doktor raporu 75.00 TL kurul raporu ise 300.00 TL ye kadar değişiklik göstermektedir.

Sizlere vermiş olduğumuz fiyatlar ortalama fiyatlardır. Ama o fiyatları geçmemektedir. Gitmiş olduğunuz hastanenin muhasebe bölümüne giderek net miktarı alabilirsiniz. Hatta ilk olarak miktarı öğrenin ki belgeleri hazırlarken zorda kalmayın. Ameliyat olduğunuzda yada herhangi bir sebepten dolayı hastanede yattığınızda, sonrasında almış olduğunuz rapor dahilinde sizlerden hiçbir ücret talep edilmemektedir. Yanlış anlama olmasın bu söylediklerimiz devlet hastaneleri için geçerlidir. Özel hastanelerde her ayrı işlem için para ödemek zorundasınız. Evet arkadaşlar yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım vermiş olduğumuz bilgilerden faydalanabilmişsinizdir. Konu ile alakalı sizlerin daha fazla bilgisi varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarsanız bizleri çok mutlu etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi ile daha çok insanımıza faydamız olabilir. Ayrıca yine kafanıza takılan sorular yada anlamadığınız bir konu varsa yine yorumlar kısmından bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Şimdiden sizlere teşekkür ediyoruz.😊

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 5 Ortalama: 3.2]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.