KOSGEB Kredi

100 Bin EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? (2021 1. Dönem Başvuru Formu)


100 Bin EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? (2021 1. Dönem Başvuru Formu)

İlk olarak başlatılan uygulama ile Emniyet Genel Müdürlüğüne (EGM) 10 bin bekçi alımı yapılmıştı. Yazılı sınavlar ile alım yapılan bekçilik mülakatları artık 100 soru üzerinden test uygulaması ile yapılacaktır. EGM tarafından paylaşılan duyuru ile artık KPSS ve TYT sınavı dikkate alınmayacak. Buna göre sınavları MEB tarafından özel olarak 81 ilin tamamına değil sadece merkezi iller de yapılacak. 4 yanlışın 1 doğruyu götüreceği kuralının olmadığı yeni sınav uygulamasıyla 50 doğru cevap verenler bekçi adayları bir sonraki mülakata geçme hakkına sahip olacak. Ayrıca EGM tarafından yapılan yazılı açıklamayla bekçilik alım sınavları 2021 yılında nerede ise 2 kat daha zorlaştırılmıştır. EGM Personel Alımı tarafından çarşı ve mahalle bekçisi başvuruları için yapılan son dakika açıklamasında askerlik yapma şartının da kaldırıldığı edindiğimiz bilgiler içerisinde yer almaktadır. Peki bu şartlarla düzenlenen bekçilik yazı 1. ve 2. dönem sınavı ne zaman başlıyor? Kimler nasıl başvurularını yapabilir? Mahalle bekçisi olmak isteyenler için aranan en son şartların neler olduğu ve sorulan soru konularına kadar tüm merak ettiklerinizin cevapları.

2021 Bekçilik Alımı Olacak Mı? Başvuru Tarihleri Ne Zaman

Mahalle ve sokakların gece güvenliği, huzuru sağlama ve yaşanacak gasp hırsızlık gibi olayların önüne geçmek için emniyet güçlerine ilave destek olarak ortaya çıkan bekçilik çok eski yıllarda hizmet vermiş mesleklerden. Geçtiğimiz dönem yapılan bekçilik alımında açıklanan 17 bin kişilik kadroya 7 bin kişi alımı yapılmıştı. Kalan 10 binlik açık için düğmeye basıldı ve bekçilik başvuruları için beklenen açıklama geldi. 76 ilde açılan 7 bin kişilik bekçilik kadrosuna geçtiğimiz dönem 77 bin kişi başvurmuş yazılı sınavın ardından sözlü sınav ve mülakattan sonra başarılı olanlar bekçi olmaya hak kazanmıştı. Bu sene yani 2021 yılı için artık bekçilik alımları için sınav uygulaması ciddi bir şekilde değişikliğe gidilmiştir. EGM tarafından paylaşılan bildiri ile artık düzenlenen sınavlar özel olarak MEB tarafından merkezi illerde yapılacaktır. Yapılacak olan sınavlar için yeni düzenlemeler ise şu şekildedir.

 • Sınavlarda 100 soru sorulacaktır. Her sorulan sorunun doğru cevabı ise 1 puan olarak değerlendirilecektir.
 • 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecektir.
 • 100 soru üzerinden yapılan sınavda 50 puan ve üzeri alan sınavı geçmiş olarak sayılacaktır.
 • 50 puan ve üzeri puan alanlar bir üst mülakata geçmiş olarak kabul edilecektir.

Sıvanda Sorulacak Soru Konuları Ve Sayıları

KONULAR SORU SAYISI
Türkçe 20
Sosyal Bilgiler 15
Fen Bilgiler 15
Hayat Bilgisi 15
Matematik 15
Genel Kültür 20

Ayrıca EMG tarafından yapılan duyuruda 2021 itibarı ile bekçi alımları için askerlik şartı da artık kaldırılmıştır.

Güncel olarak başvuru tarihilerini ise MEB sayfasından http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php bu adres üzerinden takip edebileceğinizi bilmenizi isterim.

Başvuru güncel tarihlerini ve sınavda sorulan soru konularını sayılarıyla paylaştıktan sonra artık şartlarına geçebiliriz.

Yeni Bekçi Alımı İçin Aranan Şartlar Nedir?

Çarşı ve mahalle bekçi alımları için bazı şartları sağlamanız gerekir. Her ne kadarda yıllar içerisinde sınav uygulamasında değişikliğe gidilmiş olsa da bekçi olmak için istenilen şartlar değişmektedir. Devlet kadrosunda bir işe sahip olmak bekçi olmak için aranan bu şartlar ise şu şekildedir.

 • Türk vatandaşı olmak,
 • İlkokulu bitirmiş olmak (İçişleri Bakanlığı gerektiğinde ilkokul yerine eğitim şartını yükseltebilecek)
 • Başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Boyu 1.67 den kısa olmamak. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında bulunmalı,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin toplum genel ahlak kuralları dışında bir yaşantısı olmamalı
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Bu şartlara sahip çarşı ve mahalle bekçisi olacaklar başvuru işlemlerini aşağıda bahsetmiş olduğumuz şekilde gerçekleştire bilirler.

Bekçi Alımı Başvuru Formu 2021

Polis Akademisi Başkanlığı resmi İnternet sitesi https://bit.ly/2TgtlXJ aracılığı ile başvuru tarihi, başvuru formu ve sınav tarihleri duyurusu başvuru son tarihinden en az on beş gün evvel duyurulacaktır. Yapılacak üç aşamalı sınavda; yazılı olarak (Türkçe, sosyal bilgiler, fen, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür) 50 puanın üstünde almak, fiziki sınavda 60 puan üzeri başarı göstermek, sözlü mülakatta ise kişinin öz güven ve beden dili analizi bunların yanında verilecek bir konu üzerindeki genel kültür seviyesi, kendisinden istenileni kavraması, öz güveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi ayrı arı değerlendirilip her biri 20 puanın altında olmamak kaydıyla toplamda 70 puanın altına düşmeyen adaylar başarılı olmuş sayılacaklardır. Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında ise 3 ile 10 derece arasında 10 bin çarşı ve mahalle bekçi kadrosuna yerleşmeniz için bu üç sınavın ortalaması; yazılı ve fiziki sınavın %25 i, sözlü sınavın ise %50 şeklinde hesaplanacak. Asıl listede yayınlanacak bu başarılı adaylar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçirildikten sonra sağlık kurulu raporu ile mesleğe hak kazanmış olacaklar.

Hangi İllerde Bekçilik Alımı Daha Fazla, Maaşları Ne Kadar Olacak?

Bekçilik görevini isteyen kişiler için bu göreve büyük şehirler de ve güvenlik sorunu yaşayan illere daha fazla yer verilecek diyebiliriz. Maaşları ise tahsillerine göre değişiklik gösterecektir. En düşük ilk okul bekçi maaşı 2021 yılı için en az ilk okul mezunu 4.618 TL den başlayacaktır. Lise mezunu bir bekçi ise aylık 4.782 TL maaş alacaktır. En fazla maaş alacak ön lisans mezunu bekçi aylığı ise 4.999 TL olmaktadır. Bekçi alımı için en çok sınav yapılacak olan illerimiz ise;

 • İstanbul
 • Ankara
 • Bursa
 • İzmir
 • Adana

Olmaktadır. Çarşı mahalle bekçi alımları için duyurular sadece https://www.egm.gov.tr/duyurular adresi üzerinden yapılacağını lütfen unutmayın. Tabi, siz adaylarımız için başvuru tarihleri açıklandığı zaman bu sayfadan içerik güncellenerek ayrıca duyuracağımızı da ayrıca belirtmek isterim.

Destek hatları iletişim bilgileri

 • MEB: 444-06-32
 • 0-312-413-32-47/47

Polis akademisi başbakanlığı iletişim numarası 0-312-432-86-49 – 0-312-499-70-02 numaralardan bilgi alabilirsiniz.

"100 Bin EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? (2021 1. Dönem Başvuru Formu)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"100 Bin EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? (2021 1. Dönem Başvuru Formu)" - 60 YORUM
 1. blank Tolga dedi ki:

  İzmir için başvuru ne zaman

 2. blank Hüseyin dedi ki:

  100 bin yeni bekçi alımından bahsediliyor yeni bekçi alımları nasıl ve ne zaman yapılacak ön başvuru ne Zaman açılacak Kocaeli için başvuru ne Zaman açılacak bu konuda bilgi almak istiyorum gerçekten benim için çok önemli olan bu bilgiye çok ihtiyacım var.
  Teşekkür ediyorum
  Hayırlı İşler diliyorum…

 3. blank Barış demir dedi ki:

  Ben lise mezunuyum 2021 bekçilik sınavlarına nasıl girebilirim ve ne zamn rica etsem bilgi verirmisiniz

 4. blank Barış demir dedi ki:

  Acaba ne zamn olucak 2021 tarih bellimi ve nasıl yapacağım lütfen yardımcı olun

1 8 9 10
KOSGEBKrediler.Com