Hibe Kredi

10 İldeki Depremzedelere Verilecek Tüm Devlet Yardımları Nelerdir?

06.02.2023 tarihinde merkez üstü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki tane büyük deprem yaşandı. Yaşanan bu deprem sonrasında ise toplamda 10 ilimiz etkilendir. Etkilenen bu illerimiz ise; Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana olarak kayıtlara geçti. Tüm Türkiye’yi yasa boğan bu deprem sonrasında ise devletimiz bir kaz daha halkının yanında olduğunu gösterdi. Bunun içinde bir çok yardım paketini devreye soktu. Sokulan bu yardımların en başında ise sağlanacak olan kira, aylık gibi maddi ile TOKİ konutları gelmektedir. Buna ilaveten işyerlerini kaybeden esnaflarımıza ve etkilenen çiftçilerimize de bir çok destek paketleri açıklanmaktadır.

10 İldeki Depremzedelere Verilecek Tüm Devlet Yardımları Nelerdir?

Cumhurbaşkanımız tarafından yada ilgili bakanlık tarafından açıklanan 10 ildeki depremzedelere verilecek olan tüm devlet yardımlarının neler olduğunu ise burada bulabilirsiniz.

10 Bin TL Depremzedelere Yardım Parası Verilecek (Ne Zaman Nasıl Alınır?)

06.02.2023 tarihinde yaşanan deprem sonrasında Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey, ilk olarak depremzedelere 10 bin TL yardım parası verileceğini açıkladı. Yapılan bu açıklama sonrasında verilecek olan 10 bin TL yardım parası ne zaman verileceği ve nasıl alınacağı da merak konusu olmuştu. Bu soruların cevabı ise 15.02.2023 tarihinde T.C. İçişleri Bakanımız sayın Süleyman SOYLU, tarafından yapılan açıklama sonrasında cevap buldu. Yapılan canlı yayında İç İşleri bakanımız SOYLU; ”Cumhurbaşkanımız tarafından daha önce bildirilen 10 bin TL yardım paralarının 335.956 ailenin hesaplarına aktarıldığını bildirdi.” Ödemeler ise herhangi bir başvuru yapılmaksızın hesaplara aktarılmıştır. Bakan SOYLU tarafından depremzedelere verilecek olan 10 bin TL yardım parası için ise; Çevre Şehircilik Bakanlığımız ağır hasar, yıkık, acil yıkılacak, orta ve hafif hasarlı binaların tespitin devam edildiği, tespitler edildikçe 10 bin TL yardım paralarının diğer deprem zedelerimizin hesaplarına da aktarılmaya devam edileceği belirtildi.

Depremzedelere 15 Bin TL Taşınma 5 Bin TL Kira Yardımı Verilecek (Nasıl Alınır?)

Cumhurbaşkanımız 15.02.2023 tarihinde sosyal medya hesabından ”Hiç Bir Mağdur ve Mazlumu Sahipsiz Bırakmayacağız.” paylaşımında bulundu. Yapmış olduğu bu paylaşımla da depremden etkilene vatandaşlarımıza verilecek olan yeni desteklerin neler olduğundan bahsetti. Bu paylaşımda yer alan depremzedelere verilecek olan yeni destekler ise şunlardır. 1- İlk etap da oturulmaz durumdaki hane başına 15 bin TL taşınma yardımı verilecek. 2- Kiraya geçmeleri durumunda, kiracı olanlara 2 bin TL, ev sahibi olanlara ise 5 bin TL kira yardımı yapılacak. 3- Depremde yakınlarını kaybedenlerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için 100 bin TL yardım verilecek. 4- Deprem bölgesi dışındaki illere kendi araçlarıyla giden vatandaşlarımızın yakıt masrafları karşılanacak.

blank

Depremzede vatandaşlarımıza verilecek olan 15 bin TL taşınma, 2 ile 5 bin TL arası kira yardımı, 100 bin TL acil ihtiyaçlarına yönelik para yardımı başvuruları nasıl yapılacağı henüz daha açıklanmadı. Açıklanma yapılır yapılmaz sizin için bu sayfamızda buna yer vereceğimizin den hiç bir şüpheniz olmasın. Bunun bildirimini almak için ise tek yapmanız gereken sayfamızı takip etmenizdir.

Depremzede Esnafa Verilecek Destekler Neler?

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bölgenin bir an önce yeniden ayağa kalkması için her türlü katkı yapılacak paylaşımında bulundu. Bu paylaşım sonrasında ise esnaflara ve çiftçilerimize bir çok destek verileceği gündeme geldi. Bu desteklerin neler olduğunu da her geçen gün yenileri çıktıkça sizler için aşağıda maddeler halinde ekleyerek bizlerde yer verdik.

  1. Resmi gazetede yayımlanan ve yürürlüğüne giren esnafımızın meslek odaları aracılığıyla, Halkbank’tan çekmiş oldukları düşük faizli kredi taksit ödemleri 6 ay boyunca ertelenecektir. Başvuru için herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmayacak. Talep edilmesi durumunda, depremzede esnafa yeni düşük faizli işletme kredisi kullandırılacak. Şuan güncel olarak uygulanan meslek odası işletme kredisinin faiz oranları ve geri ödeme tablosu ise ⇒ 60 Ay Vadeli 500 Bin TL Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Makinesi sayfamızda yer almaktadır.
  2. Depremzede esnafa ilave olarak kredi verilecek. Bunun için Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli kaynaklar hazırlandı.
  3. 638 bin mükellefin yararlanabileceği, vergi erteleme ve bankacılılık düzenlemelerine kadar bir çok tedbir alınacak.

Depremzede esnafa verilecek olan destekler ilerleyen süreçte daha da artacağını düşünmekteyiz.

blank

Devletimizin sağlayacağı yeni depremzede esnafa verilecek destek paketleri oldukça yukardaki maddelere sizler için detayları ile birlikte eklenecektir.

Depremzedelere TOKİ Konutları Sağlanacak

Deprem bölgesinin bir önce normal yaşantıya geçebilmesi için TOKİ de devreye girdi. Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamayla da deprem de etkilenen 10 ilimiz için 30 bin TOKİ konutu yapılacağı duyuruldu. TOKİ konutların inşasının da mart ayı başında başlayacağı planlandı. İnşası başlayacak olan TOKİ konutlarında teslimin 12 ay içinde gerçekleşecektir. Şuan depremzedeler için yapılacak olan TOKİ evleri için başvuru şartları belirlenmemiştir. Başvuru şartlarının neler olduğu açıklandığı gibi detayları bu başlık altında sizler için paylaşacağız.

Depremzede Çiftçilerimize Verilen Destekler Neler? Ne Zaman Verilecek

Depremzede çiftçilerimize de destekler verilecek. 2.2 milyon kadar depremden etkilenen çiftçilerimize verilecek olan ilk destek ise yine Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. Yapılan bu açıklamada ise, sizin de yukarda görmüş olduğunuz gibi 2.2 milyon çiftçimizin (mazot, gübre gibi.) destek ödemeleri öne alınarak hızlı bir şekilde yapılacağı duyuruldu. Bu açıklama sonrasında ise detaylar ise Tarım ve Orman Bakanı sayın Vahit Kirişçi tarafından geldi. Bakan KİRİŞÇİ tarafından yapılan açıklama da ise çiftçilerimize verilecek olan şu destekler yer aldı.

  1. Depremden etkilenen 10 ilimizdeki çiftçilerimize 2022 yılından itibaren ayni olarak verilmeye başlayan gübre ve mazot destekleri nakit olarak ödemesi yapılacak. Ödemeler şubat aynı sonuna kadar çiftçilerimizin hesaplarına aktarılacak.
  2. 28 şubat 2023 tarihine kadar olan ÇKS başvurusu yapan çiftçilerimizin ürün güncellemeleri 8 mayıs tarihine kadar uzatılmıştır.
  3. Buzağı, çiğ süt, keçi-koyun, büyükbaş hayvan besi desteği ile arılı kocan ve sürü büyütme/yenileme desteklerinin ödemeleri yine şubat ayı içinde çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır.
  4. 185 işletmedeki 2 milyon büyükbaş hayvan başına 500 lira yen desteği verilecek. 9 milyon küçükbaş hayvan başına ise 50 olarak yem desteği verilecek.
  5.  Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımları için 2022-2023 dönemi başvuru süresi depremzede çiftçilerimiz için uzatılmıştır. Depremden etkilen çiftçilerimiz için son başvuru tarihi böylece 8 mayıs olarak belirlenmiştir.

İlerleyen günlerde çiftçilerimize yeni destek paketlerin açıklanacağını düşünmekteyiz. Depremzede çiftçilerimize yapılacak olan yeni destekler açıklandıkça da bunu aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşacağız.

Allah devletimize zarar, zeval vermesin. Milletimize de bir daha böyle acı göstermesin. Hepimizin başı sağ olsun…

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.