Hibe Kredi

1 Pazarda Tezgah Açmanın Şartları 2 Kiralama Fiyatları Nedir?

1 Pazarda Tezgah Açmanın Şartları 2 Kiralama Fiyatları Nedir?

Sebze, meyve veya giyim üzerine pazardan tezgah açmak gerçekten işini bilenler için çok kazançlı bir meslek dalıdır. Herhangi bir ustalık belgesi istemeyen pazarcılık geçmiş dönemlerden günümüze kadar gelen en köklü meslek dallarından bir tanesidir. Hiç bir satış deneyimine sahip dahi olmasanız 10.000 TL gibi bir sermaye ile pazarcılık yapabilir, güzel kazançlar elde edebilirsiniz. İster Belediye’den pazar yeri kiralayın isterseniz satın alın bu işi kapalı açık olmak üzere bütün pazar yerlerinde şartları sağlamanız halinde gerçekleştire bilirsiniz. İşte, İstanbul Sosyete pazarı dahil olmak üzere Bursa ilimize ait pazar tezgah kiralama fiyatları ile sektöre genel bakış.

Pazarda Tezgah Açmanın Şartları Nedir?

İster kapalı olsun ister ise açık olsun pazarcılık yapıyorsanız bazı yasal şartları yerine mutlak suret ile getirmeniz gerekmekte siniz. Bu yine ister gıda üzerine olsun isterse giyim üzerine olsun hiç fark etmeyecektir. Bu şartların belki de en başında belediyeden yasal izinizin olmasıdır. Şayet bir pazar yeri daha önce kiraladı yada satın aldı iseniz mutlak suret ile belediyeden yasal izinleri almanız şarttır. Belediyeden yasal izinleri almak için ise bazı evrakları tanzim edip teslim etmeniz gerekir. Pazar da iş yeri açmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir diye sorar iseniz sizlere şu şekilde maddeler halinde cevap verebiliriz.

blank

İşletmeniz Sıhhi Müesseseler Sınıfında Yer Alacaktır, buna göre belediyenin istediği evraklar:

 • Vergi levhasının 2 tane fotokopisi
 • Pazar yeri kira kontratı
 • Nüfus cüzdan belgeniz
 • Gıda satışı yapıyorsanız portör muayene kartı
 • Esnaf odası kayıt belgesi
 • Ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri

Bu belgelerden de anlaşılacağı gibi sadece belediye kayıt işlemleri yeterli kalmıyor. Belediye ile birlikte Esnaf odası ile Veri dairesine de kayıt olmalısınız.

Pazar Yeri Açma İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Pazarcılık yapmak içinde esnaf odasına kayıt olmanız gerekmektedir. Esnaf odasına kayıt olmanızın sizlere en çok faydası hiç kuşkusuz devlet faiz kredilerinden yararlana bilmenizdir. Bu kredilerin en başında ise ”Esnaf Kredisi” gelmektedir. Çok düşük faizli alabileceğiniz bu kredinin şuan en üst limiti 200.000 liradır. Sizler için bunun hesaplamasını daha önce bizzat bütün kesintileri ile yaptım. Merak edenler oluşturmuş olduğum Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu içeriğine bir göz atabilir. Bütün oranlar şuan geçerli olanlardır. Ayrıca emin olun ki bu doğru şekilde yapılmış olan hesaplama tablosunu hiç bir yerde bulamazsınız. 😉 Şimdi gelelim esnaf odasına kayıt belgeleri nelerdir ücreti ne kadardır onu belirtmeye.! Ama ilk olarak,

blank

Sicil Kaydınızı Oluşturmanız Gerekir, Belgeler ise;

 • Esnaf sicil kaydı için buradaki dilekçeyi doldurmanız ve aşağıdaki belgeler ile teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Vergi dairesine kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
 • 1 Adet fotoğraf
 • Ev adres il muhaberesi
 • Size verilen IBAN numarasına yatıracağınız ücreti gösteren dekont

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri ise;

 • Nüfus cüzdan sureti
 • İkametgah il muhaberesi
 • Vergi levhamız (vergi dairesine kayıttan sonra)
 • 2 Adet fotoğraf
 • BAĞKUR kaydı

Toplam esnaf odasının maliyeti 950 TL civarlarında bulacaktır.

Pazar Tezgahı Kuracaklardan Vergi Dairesinden İstenilen Belgeler Nelerdir?

Pazarcılık yapacaklar ”Basit Usul” vergilendirmeden yapılmaktadır. Buna bağlı olarak işe başlama beyannamesi ekine aşağıdaki evrakları ilave etmeniz gerekmektedir.

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Pazar tezgahının kira kontratı, pazar yeri kendisine ait ise belediyeden alınan emlak değerini gösteren belge
 3. Varsa ticari faaliyette kullandığınız araca ait fatura ve noter satış senedi

yeterli olmaktadır.

Kapalı yada açık pazar yeri kiralayarak nasıl açılış yapılır, hangi evraklar gerekmektedir bunlardan bahsettik. Şimdi gelelim pazarcılık ile ilgili en çok merak edilen sorulara cevap vermeye.

Bursa Pazar Yeri Tezgah Kiralama Fiyatları Ne Kadar?

Pazar tezgahı kurmak istiyorsanız eğer, ilk olarak nasıl bir ürün ile güzel gelirler kazanabileceğinize karar vermeniz gerekir. Meyve ve sebze tezgahı ile giyim sektörü üzerine açacağınız bir tezgah tabi ki aynı şartlarda olmayacaktır. Hangi ürünlerde kendinizin daha başarılı olacağına inanıyorsanız o ürün ile devam etmelisiniz.

blank

Pazarcıların en çok gözdesi Bursa pazarıdır. Bunun nedeni ise Bursa ilimizde halen çok fazlası ile halk alış verişini pazardan yapma kültürüne sahip olması. Hem giyim hem de gıda olmak üzere Bursa pazarı oldukça pazarcılar tarafından revaçtadır.  Bursa’da pazar yerlerinin fiyatları semtlerine göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlar aylık 500 TL den başlayıp 5.000 liraya kadar çıkmaktadır. Satış fiyatları ise yine ilçelerine ve semtlerine göre değişiklik gösterir.

 • İlçelerinden 8.000 TL den başlayıp 13.000 TL kadar satılık pazar yerleri bulunurken
 • İl merkezinde fiyatlar 90.000 TL ile 215.000 TL kadar çıkmaktadır.

Bütün Bursa ilindeki satılık pazar yeri ilanlarını buradan görebilirsiniz. Ayrıca Bursa ili ve ilçeleri İnegöl, Yeni Şehir dahil hepsine ilan bizim üzerinden bırakabilir. Satıştaki ilanlara erişimleri bırakılan telefon numaraları ile ulaşa bilirsiniz.

Pazarcıların Günlük Kazançları Ne Kadar?

Pazarcılığın maliyeti çok düşüktür. Nihayetinde elektrik, su, güvenlik ve iş yeri bakım onarım gibi giderleri olmaz. Bu neden ile basit usul vergi avantajı ile pazarcılıkta gerçekten güzel gelir olmaktadır.

blankİster gıda ister giyim üzerine pazarcılık yapın kazancınız %100 olacaktır. Tabi bunu yaparken alış fiyatınız çok önemlidir. Bu neden ile mutlaka bu sözlerimizi dikkat ediniz.

 • Sebze ve meyveleri mutlaka halden toplu bir şekilde çevrenizdeki pazarcılar ile birlikte alınız.
 • Giyim üzerine satış yapacaksanız da ürünleri yine kilo ile özellik ile İstanbul’dan satın almaya özen gösteriniz.

hep haberlerde duymuşsunuzdur. Halde bir domatesin fiyatı 2 TL ise pazarda bu 4 lira kadar çıkmaktadır. Bir günde en az 200 kg domates satsanız bile 400 TL domates satışından elde edersiniz. Hele birde ağustos aylarında salçalık domates satışına da girerseniz çok tatlı paralar kazanacağınıza ben eminim. İnanın siparişlere yetişemezsiniz. 😉

İyi Bir Pazarcı Olmanın İp Uçları

Pazarda tezgah açmaya karar verdiniz. Gerekli olan bütün işlemleri yaptınız ve Bismillah diyerek pazar tezgahında satışlara başladınız. Tabi ki amacınız para kazanmak işinizi ilerletmek. Tezgahım başında öyle sabit bekleyerek para kazanmanız o kadar da basit değil. Şimdi sizlere daha çabuk pazarda para kazanabilmeniz için biraz ipuçları verelim mi? Ne dersiniz.😊

 • Öncelikle sizden istenilen bu iş için sabırlı olmanızdır. Bin bir çeşit insan ile karşılaşacaksınız, herkesin beklentileri, istekleri farklı olacaktır. O yüzden gayet rahat bir şekilde müşterinize karşı sabırlı olmalısınız.
 • Diğer esnaf komşularınız ile aranız iyi olsun, çünkü onlarda olmayan bir ürün var ise sizlere yönlendirmesi sizin için çok daha iyi olacaktır. Bu kural sizler içinde geçerli müşterinin sizlerden istediğini ürün yoksa komşu tezgahınıza yönlendirmelisiniz.
 • Müşterilerinize daima güler yüzlü tatlı dilli olmalısınız. Geçmişte atalarımız boşuna dememişler tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır diye dimi ama.
 • Satmış olduğunuz ürünler gıda sektörü ile alakalıysa yani sebze veya meyve satıyorsanız, taze ve kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. içlerinde çürük yada bozulmuş olan ürünler olabilir sürekli tezgahınızı kontrol etmelisiniz.
 • Tezgahın önüne güzel görünümlü kaliteli ürünler koyup, müşterilerinize arka taraftan kötü ürünler koymamalısınız. Çünkü müşteri sizin için sadece o haftayı atlatmak olmamalı. Müşterileriniz memnun kalsın ki sürekli sizi tercih etsin. Sizde her hafta aynı şekilde bu işten para kazanın.
 • Müşteri kendi seçmek isterse eğer ürünlerde seçimini bırakın kendisi yapsın ve kaliteli olduğuna inansın. Sizlere karşı güven duygusu oluşsun. Bu sayede bu hafta kendi seçer haftaya size bırakır.
 • Sizde pazarcı olmadan önce haliyle alış veriş yapıyordunuz. O yüzden kendinizi müşterinin yerine koyarak analiz edin size yapılmamasını istemediğiniz kötü şeyleri sizde müşterilerinize yapmayın.
 • Giyim sektöründe esnaflık yapıyorsanız, üründe deforme olan bir şey gözükmüyorsa eğer, mutlaka değişimini yapmalısınız. Çünkü müşteriye beden küçük yada büyük gelmiş olabilir. Eve gidince denemiştir beğenmemiş olması gibi durumlarda ürününüzün zarar görmediği taktirde değişimini sağlamalısınız.
 • Satış yaparken tezgahınıza ve kendinize çok özen göstermelisiniz gerek tezgah malzemeleriniz gerekse sizler ne kadar bakımlı olursanız o kadar müşteri kazanırsınız. Kimse görünümü güzel olmayan ve üstü başı pislik içinde bir ortamdan alış veriş yapmak istemez.
 • Ürünlerinizi güneş ışınlarından yada dışarıdaki kötü atıklardan korumak için bir kaç tane şemsiyeye ihtiyacınız olmaktadır. Şemsiye sayesinde ürünlerinizin zarar görmesinden kurtulmuş olursunuz.

Sizler için verebileceğimiz ipuçları bu şekildedir. Umarım yazımızın başından sonuna kadar verdiğimiz bilgiler işinize yaramıştır. Denerseniz ne kadar haklı olduğumuzu sizlerde görmüş olacaksınız. Çorbada birazda olsun katkımız olduysa eğer ne mutlu bizlere, şimdiden sizlere hayırlı bol müşteriler diliyoruz.😉

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 11 Ortalama: 4.4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  Pazar tahta kira parası ne kadar

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hangi pazarda tezgah kuracağınıza göre değişmektdir.

 2. saadet dedi ki:

  merhaba engellıyım kazancımı tezgah acarak elde etmek ıstıyorum vergı levham yok dırekt beledıyeler pazar yerı verebılıyor mu engellı vatandasa .

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Pazar yerleri ücretli olarak ihale şeklinde verilmektedir. Ancak, bazı belediyeler köylü ve engelli vatandaşlar için ayrı bir yer tahsis etmektedir.

   1. Ozkan dedi ki:

    Slm ben bir tane pazar yeri kiraladım ozel kişiden belediyeden değil bu mümkünmü bu kişiyle kira sözleşmesi mi yapacağız bide ilk etapta esnaf olursam kiredi çekip 3 veya 4 pazaryeri satın almayı düşünüyorum mümkünmü… tskler

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Esnaf olur iseniz mümkün, kira kontratı yapabilirsiniz.(kırtasiyelerde hazır örnekleri var)

 3. Mustafa Caner Guler dedi ki:

  Ben 50 yaşında yıllardır iş hayatında çalışmış ancak az kazan kendine kazanı ilke edinmiş birisi olarak milanın ilçe merkez farketmez en az haftanın 4 günü hergun izin olursa hergun tekstil ürünleri satmak için pazar yeri ariyorum

  1. Mustafa Caner guler dedi ki:

   Muğla nin herhangi bir ilçesi merkez farketmez dafa önce kayseride pazarcılık yaptım kendi malımı sattım ticaretle uğraşmayı seven birisi olarak rica ediyorum bana yardım edin para degil yer gösterin kayıt yaptirayim

 4. Uğur Kerem Kaya dedi ki:

  Merhabalar Pazar yeri alıp kiralamayı düşünüyorum. Bazı sitelerde satın alınıp kiralama yapılamaz diyor , tereddütte kaldım . Pazar yeri satın alıp kiralamak yasal mıdır?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Neden olmasın, ben ilk defa böyle bir şey duyuyorum. Mesela pazar yerini satın aldınız diyelim, farz edelim hasta oldunuz kiraya veremiyecek misiniz? ne olacak o yer çöp mü? 🙂

   1. Nuri dedi ki:

    10 dk önce Bursa Nilüfer belediyesinden Evliya Bey ile görüştüm kendisi halk ile iletişim kısmında görevli , bana pazar yerlerinden yer kiralamanın yasal olmadığını yakalarsak yerlerini ellerinden aldıklarını söyledi ? Bu konu ile ilgili ne diyeceksiniz ?

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Eşkare olarak zaten kimse kimseye kiralamaz ki! ihale ile satın alan pazarcı ola ki elini kolunu kırdı, ne yapacak tezgahı boş mu kalacak? Mutlaka kiralayacak ve deşifre etmemek için isim veremiyorum bir çok kişi kiralama yapıyor.

     1. Melek yücel çiçek dedi ki:

      Ev hanımlarına ne gibi faliyetleri var kosgebin? Nerden bilgilenebiliriz?

     2. KOSGEBAdmin dedi ki:

      + 5 bin TL daha ayrıcalığı var.

 5. Yuksel dedi ki:

  Benb18 yasındayım ve pazar yeri kiralamak istiyorum ben kiralaya bilirmiyim

 6. Tolga dedi ki:

  Tekirdağ’da yaşıyorum 22 yaşındayım ve pazar işlerine girmek istiyorum elimde mal var fakat yeteri kadar bilgim ve tecrübem yok. Merak ettiğim acaba kalabalık bir pazarda neye göre yer alabilirim diyelim ki yer yok, bana pazarın en ucundan devam edecek şekilde yer verirler mi yoksa mevcut pazar yeri dolu diyerek açtırmazlar mı acaba?

 7. ümit dedi ki:

  Bu fotoğraflar Bilecik Bozüyük Kapalı Pazaryerine ait bende burada pazarcılık yapıyorum ve inanın anlattığınız kadar kolay değil

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   🙂 Merhaba hemşerim…… Senin o zaman meslektaşlarınıza önerilerini öğrenmekten çok memnun olurum..

   1. ümitcan dedi ki:

    öncelikle teşekkür ederim hemşerimm
    boş tezgahları belediye ve pazarcılar derneği aracılığıyla kiralayabilirsiniz alacağınız malın faturası fişi olması lazım ki vergisini verebilesiniz kazandığınız paranın hepsi sizin olmaz devlet vergisini almak zorunda poşet masrafı yakıt terazideki küsurat gibi etkenlerle de kârınızı düşürebiliyor . Ve vergi levhanız yoksa maliye tarafından biraz linç edilebilirsiniz

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Teşekkür derim ilgin için, rakamlar ile şayet daha geniş bir çaplı açıklama yapabilirsek, bir de resimler de atarsanız sana sayfa içerisinde yer vermek isterim. Tabi sende razı gelirsen. Orada bir tanıdık Mustafa ÇOBAN olduğu için onu koydum 🙂

     1. ümit dedi ki:

      Size nerden ulaşabilirim

     2. KOSGEBAdmin dedi ki:

      murat.yalcinkya@hotmail.com email adresinden yaza bilirsin, resimleri ata bilirsin. Ben düzenler konu içeriğine ilave ederim. Buradan gönderdiğiniz zaman haber verirseniz gün içinde hallederim.